Jouluaatto laivalla .

Jos lähtisi Jouluksi laivalle . Miten poikkeaa tavallisesta risteilystä ? Onko se pelkästään syömistä ja joulumusiikkia . Millaista väkeä asiakkaat ovat pariskuntia vai eläkeläisiä, perheitä ? Oliko se sinusta hyvä ratkaisu jos olit laivalla Joulun . kerro vähän mielipidettäsi kaivataan . Joulu on jo lähellä.
7932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

minulla oli jopa sellainen pikkuinen kuusi mukana hytissä.

Äänestä
  • ja vapaa-aikaahan oli normaalia enemmän, olittehan jouluaattoaamusta tapanin aamuun kaijassa kiinni tukholmaasa ja matkustajatkaan eivät sinua häirinneet

    Äänestä

  • Isabella ollut edes viime jouluna liikenteessä !

    Äänestä

Olin joskus muutama vuosi sitten ja eipä se oikeastaan poikennut mitenkään normaalista risteilystä. Toki oli hieman jouluisampia ruokia ainakin seisovassa pöydässä mutta onhan siellä muutenkin jos jonkinlaista herkkua muulloinkin. Joulukoristeita vähän enemmän mutta ei se mielestäni mitenkään tavallisesta risteilystä poikennut. Porukkaa oli jonkin verran vähemmän (mikä ei ollut yllätys) kuin yleensä on risteilyillä ollut. Onhan se toki helppo vaihtoehto pitkille pyhille jos ei halua/viitsi kotona järkätä mitään. Joulumusiikkia ei muistaakseni mitenkään eritysesti ollut ja ainakin silloin oli huomattavan paljon lapsiperheitä. Jäi vähän semmoinen kuva että aika normaalin risteilykaavan mukaan silloin mentiin, ei mitään erityistä.

Äänestä

että ei laiteta lohta leivänpaahtimeen. Vaan kinkku ja lipeäkala ;)

Äänestä
  • Vuosia sitten olin joulumatkalla Visbyhyn,ja tietysti meidät yksinäiset miehet pantiin samaan isoon pöytään.Jo alkupaloilla kävin vaivihkaa pyytämässä toista pöytää änkyräkännissä olevien pöytäkaverieni vuoksi.En saanut,täyttä kun oli.Illan finaalina yksi urhoista pöydästä noustessaan oli kaatua,otti pöytäliinasta kiinni,ja romahti lattialle. Siihen meni koko serviisi.Pari siivoojaa heitteli lattian puhtaaksi,uusi liina tuotiin.Kysyin hovilta,etteikö jo löydy toista paikkaa,kun en itse edes ota huikkaa,että pääsisin vauhtiin mukaan.Ei tippunut,jouluna täytyy ymmärtää....Tämän ja aikaisempien kokemusten opettamana olen välttänyt näitä "teemaristeilyitä"kuin ruttoa.

    Äänestä

  • kaukana ! kirjoitti:

    Vuosia sitten olin joulumatkalla Visbyhyn,ja tietysti meidät yksinäiset miehet pantiin samaan isoon pöytään.Jo alkupaloilla kävin vaivihkaa pyytämässä toista pöytää änkyräkännissä olevien pöytäkaverieni vuoksi.En saanut,täyttä kun oli.Illan finaalina yksi urhoista pöydästä noustessaan oli kaatua,otti pöytäliinasta kiinni,ja romahti lattialle. Siihen meni koko serviisi.Pari siivoojaa heitteli lattian puhtaaksi,uusi liina tuotiin.Kysyin hovilta,etteikö jo löydy toista paikkaa,kun en itse edes ota huikkaa,että pääsisin vauhtiin mukaan.Ei tippunut,jouluna täytyy ymmärtää....Tämän ja aikaisempien kokemusten opettamana olen välttänyt näitä "teemaristeilyitä"kuin ruttoa.

    Minuakin hieman vaivasi että oli huomattavan paljon perheitä pienten lasten kanssa. Ehkä selitys on siinä, että olivat menossa sukulaisiin Ruotsiin. Muuten en tajua, miksi pitää laivalle tulla jouluaattona ydinperheen kanssa?

    Onneksi sattui olla Eurosinkut tuolla risteilyllä, muuten olisi ollut todella ankeaa. Eli en toista kertaa lähtisi.

    Kokonainen pöydällinen sinkkumiehiä???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helppo homma kirjoitti:

Jos lähtisi Jouluksi laivalle . Miten poikkeaa tavallisesta risteilystä ? Onko se pelkästään syömistä ja joulumusiikkia . Millaista väkeä asiakkaat ovat pariskuntia vai eläkeläisiä, perheitä ? Oliko se sinusta hyvä ratkaisu jos olit laivalla Joulun . kerro vähän mielipidettäsi kaivataan . Joulu on jo lähellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu