Annatteko te vettä vauvoillenne? Minkä ikäisenä aloititte? Kuinka pitkään nykyään sanotaan, että pitää keittää?
Vettä vauvalle??
.,.,.,.,
3453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
annetaan vauvalle juu...On hyvä keino huuhdella suuta, niin ei tule niin helposti sammasta ja jos on hampaita puhjennut, niin huuhtoo myös niitä. Keitetään, kunnes lapsi alkaa saada kiinteitä ruokia, eli yleensä noin 4kk:n ikään asti. Vesi otetaan pulloon niin kylmänä kuin hanasta tulee (ei tule bakteereja putkistosta) ja annetaan lämmetä huoneenlämpöiseksi pullossa. Vähän kun tulee ikää, niin voi antaa kylmää vettä.
pieni vauva ei tarvitse vettä, mutta sitä voi kyllä antaa. itse annoin kesähelteillä ja nyt, kun syö jo kiinteitä.
espoossa vettä ei tarvitse neuvolan ohjeiden mukaan keittää.
Minä annoin alusta asti meidän pojalle vettä aina silloin tällöin. Vesi ehkäisee sammasta ja huuhtelee suolistoa kuona-aineista eli ehkäisee vatsavaivoja. Aluksi keitin ehkä kuukauden ajan, mutta ihan kylmällä kraanavedellä mentiin sen jälkeen, eikä ole mitään ongelmia asian suhteen tullut.Pariviikkoisena taisin antaa ekan kerran vettä, kun meinasi sammasta alkaa näkymään. Poika nyt vuoden.
En muista, millaisia suositukset nykyään ovat, mutta keitettyäkään vettä ei kannata useita tunteja säilöä, koska bakteerit lisäntyvät siinä melko nopeaan.