Vakoiluohjelmat

Kuulin kerrottaman että Avira virus skanneri ei riitä. Vaan että tarvitaan vakoiluohjelmille oma suojaus - onko tietoa?
2257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Totta törisevät. Vakoiluohjelma tai muu haitake ei ole virus, niihin pätee esim. MalwareBytesin Anti-Malware:
http://www.malwarebytes.org/mbam.php

Ilmaisversiolla voi skannailla ja poistaa pöpöjä, maksullisella saa pysyväisturvaa, ajastuksia ja muuta kivaa lisäksi.

Äänestä

Kaikki virustorjuntaohjelmat torjuvat myös vakoilu- ja mainosohjelmia, myös Avira AntiVir ohjelman ilmaisversio. AntiVir ilmaisversio torjuu niitä jopa paremmin kuin muut ilmaiset.

Aviran sivuilla on että AntiVir ilmaisversiossa ei ole vakoiluohjelmien torjuntaa mutta se ei pidä paikkansa, se on vain mainoskikka. Ilmaisversiossa on myös sähköpostin liitetiedostojen tarkistus.

Malwarebytes' Anti-Malware ohjelman voit asentaa ja skannata sillä koneen varmuuden vuoksi pari kertaa kuussa. Siitä ei kannata maksaa, ilmaisversio riittää mutta muista itse päivittää se. Muista maalaisjärki netissä silloin Malwarebytes' Anti-Malware ei ikinä löydä koneestasi mitään pöpöjä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1aloittelija kirjoitti:

Kuulin kerrottaman että Avira virus skanneri ei riitä. Vaan että tarvitaan vakoiluohjelmille oma suojaus - onko tietoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu