Hyviä joulukortti-ideoita?

photoshoppaajille

Onko kellään kivoja ideoita, joita voisi toteuttaa kuvankäsittelyohjelmilla. Jotain muuta kuin pelkkä perusfoto ja teksti.

8

1486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • googlen

      kuvahakuun "christmas card",

      näyttäis tulevan noin 12 miljoonaa ideaa... ;D

    • Sitä,

      Kuvankäsittelyohjelmilla paljon muuta tehdä, kuin kuva ja teksti. Jonkin animaation voi kyllä väsätä.
      Html:nä voi sitten väsätä vähän enemmän sähköpostiin, mutta kaikki postit ei tue edes sitä saati php:tä tai javaa.
      Yhdyn edelliseen puhujaan.

    • on ollut sellainen, että otan vaikkapa ensilumen aikoihin valokuvia kortin saajalle tutusta ympäristöstä, esim. hänen pihastaan (salaa), tai meille yhteisesti merkityksellisistä tutuista paikoista. Yritän ottaa kuvat mahdollsimman kivoista ja jos mahdollisista myös tunnelmallisista kuvakulmista. Sijoitan siten tähän maisemaan tonttuja tms. jouluista. Yritän luoda mahdollisimman aidon tuntuisen vaikutelman, että nuo hahmot todella olisivat oikeasti tuossa ympäristössä. Saatan ostaa kaupasta joulukortin vain saadakseni siitä skannattua hyvän hahmon. Yleensä nämä kortit ovat ilahduttaneet saajia, koska ovat hieman yllättäviä. Ja onhan niitä hyvin hauska tehdä.

      • fdgfghghg

        Voisi myös shopata lapsen tai lemmikin jouluiseen satukuvaan.


    • Otan valokuvan kuusen oksalle ripustetuista esim. kullanvärisistä kuusenkoristepalloista. Pallojen päälle photoshoppaan sitten läpikuultavana, mahdollisesti filtteroituna kuvia kohteista, jotka ovat kortin saajalle merktyksellisiä, esim. kotitalo, mökki, lemmikki tms. Pääasia että kortin aihe erottuu omakohtaisuudellaan tusinakorteista. Christmas card -hakusanalla löytyy sitten monenlaisia ideoita kortin reunusten suunnitteluun. Jos lähettää kortin kuoressa, myös kuoren voi photoshoppailla kortin tyyliin sopivaksi.

      • cvcvcv

        voi heijastella esim. lapsuuden muistot (valokuvista) tai tulevaisuuden haaveet, esim. joku matkakohde. Teemavaihtoehtoja on paljon tässä ideassa.


    • lentämässä

      Otin kuvan kotikylän kirkosta talvisena päivänä. Shoppasin sitten taivaalle kirkkaita tähtiä ja läpikuultavia enkelihahmoja. Päivänvalossa otetun kuvan sain näyttämää iltakuvalta tekemällä kuvaan päälimmäiseksi tummansinisen layerin, opacity n. 30 %.

    • tonttu

      Näillä vinkeillä pärjätään pitkälle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4337
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      110
      4164
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      37
      4077
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3917
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3364
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3248
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3221
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1582
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1120
    Aihe