Miten uskotte Heikki Kovalaisen ja Nico Rosbergin mahdollisuuksista päästä autourheilun kuninkuusluokkaan F1:siin? Heitähän ollaan pidetty suomalaisessa lehdistössä maamme seuraavina supertähtinä. Itseäni ei kuitenkaan vakuuttanut heidän otteensa viime kaudella pienemmissä formuloissa (Heikki ajoi Formula-Nissaneissa ja Nico Formula 3:ssa) vaikka he kumpikin ajoivat yhden voitonkin. Osaamista heillä varmasti riittää, mutta riittääkö aika? Yleisesti ottaen tuloksiahan pitäisi tulla pienemmissä sarjoissa heti, jotta F1-tallit kiinnostuisivat. Toivon kuitenkin Heikille ja Nicolle kaikkea parasta ensi kauden mestaruustaisteluja varten!
Heikki ja Nico
Aki
9410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä näissä kavereissa varmasti lahjakkuutta piisaa ja aikakin on heidän puolellaan. Kumpikin on nimittäin iältään varsin nuoria. Se, ettei heidän tililleen tullut viime kaudella kuin "vain" yksi osakilpailuvoitto, voi suoraan laittaa autojen säätöjen ja ratojen tuntemattomuuden piikkiin. Kumpikin ajoi heille ennestään tuntemattomilla radoilla ja autoilla, joten siihen nähden he ajoivat erinomaisesti. Ensi kaudella, kun radat ja autot ovat tuttuja, voidaan odottaa kummaltakin jopa mestaruuksia omissa sarjoissaan ja parin vuoden päästä he ehkä ovat jo Kimi Räikkösen seurana F1:ssä. Vielä kun mukaan saadaan Valle Mäkeläkin niin suomalaisia voidaan herkutella muutaman vuoden päästä peräti neljällä oman maan F1-kuskilla!
Heikki Kovalaisen ja Nico Rosbergin tiedän, mutta kuka on Valle Mäkelä? Voisiko joku kertoa, missä sarjassa hän ajaa ja miten on pärjännyt?
Valle Mäkelä on kotimainen Formula-Ford kuski ja ajanut sarjassa aivan murskaavasti, mm. useita osakilpailu-voittoja. Kaveri on iältään lisäksi varsin nuori (siinä 16-17v), joten hänellä on runsaasti aikaa kehittyä mestariluokan F1-kuskiksi.
Mitä pidätte Nico Rosbergin vauhdista F3000-testissä Espanjan Jerezin radalla? Nico ajoi ajalla 1.31,720 kaikkien aikojen nopeimman Jerezissä F3000-autolla ajetun kierroksen. Samalla hän jätti toiseksi tulleen Piquet Jr:n peräti 1,2 sekunnin päähän! Taitaa Nico olla tullut isäänsä Keijoon ja varmaan nähdään F1-radoilla piakkoin uudestaan Rosbergin verta!!! :-)
Piquet jr sai kuulemma ajaa ainoastaan yhden päivän kun Nicolla oli 3 päivän testit. Yhtään nykyistä F3000 kisakuskia ei kai ollut mukana?
...ei siitä hyvää seuraa.
Keijohan ajoi F1 maailman mestariksi yhdellä ainoalla voitolla siis vähiten kuin kukaan muu.
Ja tämähän johtui siitä kun muilla oli uusien sääntöjen mukaiset turbo moottorit ja keijo ajeli vapaasti hengittävällä.
Turbot räjähtelivät kisoista toiseen mutta meidän keijo vain ajeli 4. ja 5. sijoja.
Pistelaskenta tapa oli tuolloin erillainen ja se suosi (nykytyyliin) enemmän tasaisuutta kuin yritteliäisyyttä. Tuon kauden jälkeen piste laskentaa muutettiin 10-6-4 systeemiin.
Nythän oli sekä F1 että Rallipuolella mahdollista
käydä lähes samoin (Räkä 1 voitto, Burns ei yhtään).
Onneksi ei käynyt kummassakaan!
Iltalehden (12.11-03) mukaan Euroopan ammattilehdistössä Nicon F3000-testiä Jerezin radalla ollaan pidetty sensaatiomaisen hyvänä! Lupaa varmasti hyvää Nicon mahdollisuuksille päästä mukaan jopa F1:siin. Samassa iltalehdessä lainataan Motorsport aktuell-lehteä, jonka mukaan Nicolle oltaisiin järjestämässä toistamiseen F1-testiä joulukuuksi. Nyt ehdokkaina olisivat Williamsin lisäksi myös Toyota, jonne Nicon isällä Keijolla on hyvät yhteydet Olivier Panisin manageroinnin ansiosta. Ensimmäinen testihän Nicolla oli viime vuonna Williamsin ratissa, missä hän ajoi noviiseista parhaiten. Taitaa Nicossa olla melkoisesti luonnonlahjakkuutta, mikä lupaa myös hyvää suomalaiselle autourheilulle! :-)
Myös Heikki Kovalainen pääsee testaamaan F1-autoa joulukuussa Nico Rosbergin tavoin! Heikillä ohjuksena on Renaultin F1-auto ja kokeiltavana ratana on Espanjan Barcelonan rata. Saas nähdä, miten Heikki suoriutuu! Toivotan onnea sekä Heikille, että Nicolle F1-testeihin! :)
Tänään on se suuri päivä suomalaisittain, kun Heikki Kovalainen ja Nico Rosberg ajavat testiä huipputason f1-autoilla ympäri Espanjan lämmintä maata (Heikki Renaultilla Barcelonassa ja Nico Williamsilla Jerezissä). Saas nähdä, miten kaverit onnistuvat! Onko kenelläkään muuten mitään tietoa vielä tässä vaiheessa, miten on mahtanut testeissä käydä? Laittakaa postia (viestejä), jos tietoa on!