Pöytäkoneissa tätä ei tarvitse meikäläisen pohtia koska voin ostaa joko Acerin käyttöjärjestelmättömän pöytäkoneen tahi kasata itse mutta jos ostan uuden läppärin enkä avaa sitä siellä myymälässä ja poista sitä koneen myyntipakkauksesta sekä tuhoa Vistaa koneen levyltä myyjän katsellessa vieressä (liian paljon vaivaa) niin kannattaako ne paperit lisenssitarra ym. palauttaa jälkikäteen koneen myyjälle vaiko suoraan Microsoftille? Jokatapauksessa vaikka en saisi hyvitystä niin haluan kuitenkin osoittaa jotenkin että minä en sitä Vistaa huoli, en nyt enkä jatkossakaan.
Jos palauttaisin sen myyjälle niin kannattaisi varmaan etukäteen kertoa että tulen palauttamaan sen Vistan sitten?
M$-tyypeille: Tämä ei sitten ole trollaus, vaan oikeasti haluan tietää (ja varmaan moni muukin haluaa tietää).
Jos palauttaisin sen myyjälle niin kannattaisi varmaan etukäteen kertoa että tulen palauttamaan sen Vistan sitten?
M$-tyypeille: Tämä ei sitten ole trollaus, vaan oikeasti haluan tietää (ja varmaan moni muukin haluaa tietää).
Vastaukset 11
Vanhimmat
käyttiksellä haluat, valitset vaan sopivan merkin ja mallin.
Vista on hyvä käyttis. Ihan minkä tahansa käyttiksen kanssa pitää alla oleva rauta olla yhteensopivaa, on ihan turhaa haukkua käyttiksiä jos on vanhaa epäyhteensopivaa rautaa alla.
Ei tässä tapauksessa kyse ole raudan ja Vistan sopivuudesta sinänsä vaan siitä että en diggaa Vistaa muutenkaan ja muutenkin on aika siirtyä pois Windowsista.
"Vista on hyvä käyttis. Ihan minkä tahansa käyttiksen kanssa pitää alla oleva rauta olla yhteensopivaa, on ihan turhaa haukkua käyttiksiä jos on vanhaa epäyhteensopivaa rautaa alla."
Vistaa kyllä haukutaan ihan liikaa ilman perusteita kun sitä ajetaan jollain yhteensopimattomalla raudalla. Sama pätee kyllä linuxeihin. Aina tuntuu olevan kyse siitä että on joku toope ostanu tosi edullisen ja oheislaitteet Gigantista ja tunnetusti halvin paska on yhteensopivaa suunnilleen vain sillä hetkellä myynnissä olevan Windowsin kanssa.
Osta läppäri ilman Windowsia. Problem solved.
Jos et välttämättä halua mielenosoitusta järjestää, niin onhan läppäreitäkin saatavana myös ilman Windowsia. :)
Lenovo on hyvä merkki, saa myös Susella, Zeptoja taasen myydään oletuksena kokonaan ilman käyttistä.
>...enkä avaa sitä siellä myymälässä ja poista sitä koneen myyntipakkauksesta sekä tuhoa Vistaa koneen levyltä myyjän katsellessa vieressä (liian paljon vaivaa)
Meinaatko tosiaan ostaa "sian säkissä" eli käynnistämättä edes konetta?
Sillä tarralla ja muilla papereilla ei ole paskankaan merkitystä vaan sillä hyväksytkö ensikäynnistyksessä EULAN. Millä näytät toteen sen että et hyväksynyt jos teet sen yksin kotona?
Olisko tuosta vähän aikaisemman viestin linkistä apua
http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3632861,00.html
"Meinaatko tosiaan ostaa "sian säkissä" eli käynnistämättä edes konetta?"
No en ole kyllä kuullut että laitetta koekäytetään myymälässä, paitsi jos ostaa käytetyn niin silloin voi olla paikallaan! Jos laite on rikki niin sen voi palauttaa takuun puitteissa. Jos taas muuten haluaa tietää mitä ostaa, niin saahan speksit netistäkin!
"Sillä tarralla ja muilla papereilla ei ole paskankaan merkitystä vaan sillä hyväksytkö ensikäynnistyksessä EULAN. Millä näytät toteen sen että et hyväksynyt jos teet sen yksin kotona?"
Se vaan että se tarra on lisenssi ja jos sen palauttaa niin periaatteessa ei saisi käyttää koko Vistaa. Tiedän että Eulan hyväksyminen tai hyväksymättä jättäminen on tärkeä pointti mutta en silti jaksa alkaa ensin pura koko paketti kaupassa, sitten laita kone valmiiksi ja käynnistä se ja sitten hylkää Eula. Sitten laita kaikki takaisin just samalla tavalla kuin ne oli alunperin ollutkin, paitsi että niitä Vistaan liittyviä papruja ei tällä kertaa oteta mukaan, niin ja raaputa vielä se tarra siinä kiireessä, muiden asiakkaiden odottaessa ja jonottaessa sun selän takana hermostuneena. Voihan paska. En minä ennenkään ole alkanut purkaa kaupassa myyntipakkauksia, enkä tee sitä nytkään. Tietty voisin tehdä niin että vaihdan kovon uuteen ja lähetän myös sen kovon koskemattomana...tosin siinä saattaa sit koneen takuu raueta.
Taitaa olla se Zepto sitten fiksuin vaihtoehto, siihen kun saa ite laitettua Ubuntun tai minkä linuxin vaan haluaa.
>...laita kone valmiiksi ja käynnistä se ja sitten hylkää Eula...
Oletko koskaan ostanut läppäriä?
Jos olet niin tiedät varsin hyvin että tuohon menee alle minuutti. Kovin on kiireellistä elämäsi jos se on kohtuuton aika. ;)
ja kyllä, kyllä olen ostanut läppärin, uutena.
Todellakaan jos alat siinä kaupan kassajonossa purkamaan pakettia, sitten alat valmistella konetta käyttöön, sitten käynnistät sen, hylkäät eulan, suljet wintoosan, palautat paperit, raaputat vaaaaaroooovaaaaasti sen COA:n irti koneesta vahingoittamatta COA:aa ja vahingoittamatta itse konetta, sitten pakkaat kaiken takaisin pakettiin lukuunottamatta niitä Vistaan liittyviä juttuja....niin kyllä. Se VIE AIKAA JA SIINÄ EHTII MONI KIIREISEMPIKIN SUN SELKÄS TAKANA HERMOSTUA!!!!
>...suljet wintoosan, palautat paperit, raaputat vaaaaaroooovaaaaasti...
Ihan turhaa säheltämistä. Piuha irti ja kone kainaloon. Ei niillä papereilla tai tarroilla ole EULAN hylkäämisen jälkeen mitään virkaa ja laita vaikka ilmastointiteipin pätkä sen tarran päälle jos särästää silmää.
Kunnioitettavaa ryhdikkyyttä, mutta vaadi todellakin samalla vastaava hyvitys tuotteen hinnasta jottei sitä kirjattaisi virheellisesti myydyksi Vistaksi markkinaosuustilastoja vääristämään.