Tietääkö kukaan 80-luvun muovileluista???

Ounina

Olen etsinyt pitkään kaupoista ja kirppareilta samanlaisia muovileluja kuin millä itsekkin aikoinaan 80-luvun alussa leikin. Kukaan vaan ei tunnu tietävän kyseisistä "rakennuspaloista" mitään. Tiedätkö sinä?

Kyseessä on lumihiutaletta tai kukkaakin muistuttava muovilelu (niitä oli montaa eri väriä) joita voi napsautella toisiinsa kiinni ja täten rakentaa suurempiakin kokonaisuuksia. Muodoltaan pyöreähkö, halkaisija noin 10cm. Keskiosasta haarautui 5 uloketta joiden kunkin päässä pieni pahkura. Nämä pahkurat antoi periksi niin, että lelut limittäin laittamalla ne voitiin liittää yhteen. Kuulostaa sekavalta mutta toivottavasti jollakin ystävällisellä sielulla syttyi lamppu..! =)

4

610

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutku mutku

      Tiedän mitä tarkoitat. Niitä ei enää valmisteta.
      En tiedä virallista nimeä, mutta monet kutsuvat niitä nimillä atomit tai kokoset

      • Ounina

        Hienoo!! Kiitos! Löytyisköhän niitä esim. Huuto netistä noilla nimillä. Pitääpä testata. Kiitos! =)


      • päiväkodity pursuaa
        Ounina kirjoitti:

        Hienoo!! Kiitos! Löytyisköhän niitä esim. Huuto netistä noilla nimillä. Pitääpä testata. Kiitos! =)

        niitä, oisko tra, tri, bri hitsi emmuista nimiä...


      • Mimmiskä
        päiväkodity pursuaa kirjoitti:

        niitä, oisko tra, tri, bri hitsi emmuista nimiä...

        Nimeä noille en muista minäkään, mutta meillä ollut noita, sekä itelläni pienenä ja nyt omilla muksuilla. Kirpputorilta löysin=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1053
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      21
      990
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      833
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      49
      801
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      45
      712
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      649
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      595
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      60
      583
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe