Mukavia poliiseja

Oletko tavannut mukavaa poliisia? Tuleeko kenellekään mieleen oikeita tilanteita?
3491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

se oli aika kiva joka jäi auton alle(tyhmyyttään)ja kuoli.

Äänestä

Kyllä olen tavannut montakin kertaa ihan mukavia, fiksuja ja asiallisia poliiseja. Valitettavasti kuitenkin täytyy todeta, että kyllä nk. poliisimateriaali on esim. viimeisten 20 vuoden aikana muuttunut. Aikoinaan poliisi oli se luotettava ja turvallinen virkamies keneltä saattoi mennä pyytämään tarvittaessa apua ja aina sai ystävällisen vastauksen kysymyksiinsä ja apua ongelmatilanteisiin. Nykyään on mennyt sellaiseksi, että nämä nuoret konstaapelit tykkäävät enemmän esitellä treenattuja vartaloitaan työhaalareissaan ja kun oma keskittymiskyky menee naisten hyväksynnän kalastamiseen ja miespuolisten nk. "pelotteluun", niin se poliisin todellinen tehtävä työssä jää taka-alalle. Tuo nyt ei missään nimessä kaikkia koske, en yleistä, mutta suurella osalla se on tuohon mennyt. Johtuuko tämä siitä, että koska virka ei ole enää niin varma kuin entisaikoina, niin sen seurauksena hakijoita poliisiammattikorkeakouluun on vähemmän ja kun taas hakijoita on vähemmän niin valinnoissa on pakko laskea rimaa. Vai mistä tuo johtuu, osaako joku asiasta tietävä kertoa?

Olisi niin mukavaa nähdä enemmän niitä hymyileviä ja ystävällisiä konstaapeleja, kyseessähän kuitenkin on asiakaspalvelutyö.

Äänestä

En ole tähän mennessä ainakaan tavannut yhtään v-mäistä poliisia. Kaikki ne on ollut mukavia ja asiallisia. Tien päällä työskennellessä niitä usein näkee, tosin harvoin joutuu sitten tekemisiin heidän kanssaan, kun sääntöjen mukaan ajelee. Viimeksi eivät puhalluttaneet ratsiassa, vaikka muut pysäytettiin. Säästivät siis minun työaikaani. Tällä viikolla taas hyvin antoivat tilaa minulle ja isolle autolleni, vaikka ei olisi ollut mikään pakko. Kolaripaikalla taas olivat asiallisia ja nopeita, jotta pääsen taas jatkamaan töitäni. Joten ei minulla ainakaan ole mitään pahaa sanottavaa poliiseista. Enemmän niitä saisi olla, että saisivat kaikki idiootit pois liikenteestä. Se tosin on mahdoton tehtävä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


3===0 kirjoitti:

Oletko tavannut mukavaa poliisia? Tuleeko kenellekään mieleen oikeita tilanteita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu