Kirjoittamisen opiskelu

Ajattelin hakea puoli vuotta virkavapaata töistä ja opiskella kijoittamista.


Suositelkaa puoli vuotta kestävää (tai alle) opinahjoa kirjoittajille.
111043
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

http://www.orivedenopisto.fi/

muista en tiiä. Riippuu vähä siitäkin, meinaakko ruveta lyriikkaa työstämään, leffaa pukkaamaan vai ehtaa proosaa.

Äänestä

Ehdottomasti paras, kaikki tietämäni siellä opiskelleet ovat päässeet ja jäänet alalle. Ehdottomasti paras onnistumisprosentti. Tiukat pääsykokeet ja kallis. Tosin.

Ei tosin ehkä paras paikka sapattilomaa hamuilevalle. Kirjoitellahan voi myös ihan lunkisti itsekseen.

Äänestä
  • Kallis ei näyttäisi ainakaan olevan, mutta sisäänpääsystä en tiedä, hakemukset lähetetään vasta keväällä.

    Äänestä

  • viimeisestä kirjoitti:

    Kallis ei näyttäisi ainakaan olevan, mutta sisäänpääsystä en tiedä, hakemukset lähetetään vasta keväällä.

    En löytänyt heidän sivuiltaan tuon varsinaisen kirjoittajalinjan hintaa, ainoastaan lyhytkurssien. Kyllä tuo tunnetusti ihan sairaan kallis oppilaitos on. En tiedä voiko siihen saada jotain tukia.

    Hyvä talo, opetuksen taso huippua. Voisivat listata mainoksessaan kymmeniä muita heillä opiskelleita menestyneitä ammattikirjoittajia.

    Äänestä

ympäristössä kiinnostaa, niin Haminassa Jamilahden kansanopisto/Joensuun Avoin yliopisto. Hyvä, intensiivinen ja tasokas opetus, mutta osallistujat pääosin aika nuoria.

Äänestä
  • pakko asua siellä opistolla...

    Äänestä

hei! et tarvitse mitään kirjoittajakoulua, jos luet mika waltarin kirjan "aiotko kirjailijaksi"
tai stephen kingin kirjan "kirjoittamisesta".
itse olen nyt lukent waltarin ja aloittanut kingin.
suosittelen!

Äänestä
  • ei tarvitse mitään kirjoittajakoulua. sen kun tarjoaa tuotostaan suoraan johonkin wsoy:hyn tms.

    Äänestä

  • Jos kunnolla haluaa paneutua ammattimaiseen kirjoittamiseen, suosittelen pitempiaikaista panostamista Teatterikorkeakoulun dramaturgilinjalla. Paljon hyviä opettajia, miltei yksityisopetusta ja tekstinsä saa nähdä esitysvalmiina. Myös loistavia mahdollisuuksia opiskella ulkomailla muissa taidekorkeakouluissa. Miinuksena pitkä aika ja hakijamäärä, mutta toisaalta laatu on sen mukaista.

    Äänestä

  • Muuan d-opiskelija kirjoitti:

    Jos kunnolla haluaa paneutua ammattimaiseen kirjoittamiseen, suosittelen pitempiaikaista panostamista Teatterikorkeakoulun dramaturgilinjalla. Paljon hyviä opettajia, miltei yksityisopetusta ja tekstinsä saa nähdä esitysvalmiina. Myös loistavia mahdollisuuksia opiskella ulkomailla muissa taidekorkeakouluissa. Miinuksena pitkä aika ja hakijamäärä, mutta toisaalta laatu on sen mukaista.

    Kiva, että sulla on Teak ja sen opet käytössä. Mutta onkos toi nyt ihan helppo nakki? Tai siis on kai jos on päässyt sisälle. Suivastuttaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mitä suosittelette kirjoitti:

Ajattelin hakea puoli vuotta virkavapaata töistä ja opiskella kijoittamista.


Suositelkaa puoli vuotta kestävää (tai alle) opinahjoa kirjoittajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu