Kirjoittamisen opiskelu

Mitä suosittelette

Ajattelin hakea puoli vuotta virkavapaata töistä ja opiskella kijoittamista.


Suositelkaa puoli vuotta kestävää (tai alle) opinahjoa kirjoittajille.

11

1039

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pirkanmaalla

      http://www.orivedenopisto.fi/

      muista en tiiä. Riippuu vähä siitäkin, meinaakko ruveta lyriikkaa työstämään, leffaa pukkaamaan vai ehtaa proosaa.

    • muitakin
    • onko se vielä olemassa?

      Ehdottomasti paras, kaikki tietämäni siellä opiskelleet ovat päässeet ja jäänet alalle. Ehdottomasti paras onnistumisprosentti. Tiukat pääsykokeet ja kallis. Tosin.

      Ei tosin ehkä paras paikka sapattilomaa hamuilevalle. Kirjoitellahan voi myös ihan lunkisti itsekseen.

      • viimeisestä

        Kallis ei näyttäisi ainakaan olevan, mutta sisäänpääsystä en tiedä, hakemukset lähetetään vasta keväällä.


      • kirjailijan akka
        viimeisestä kirjoitti:

        Kallis ei näyttäisi ainakaan olevan, mutta sisäänpääsystä en tiedä, hakemukset lähetetään vasta keväällä.

        En löytänyt heidän sivuiltaan tuon varsinaisen kirjoittajalinjan hintaa, ainoastaan lyhytkurssien. Kyllä tuo tunnetusti ihan sairaan kallis oppilaitos on. En tiedä voiko siihen saada jotain tukia.

        Hyvä talo, opetuksen taso huippua. Voisivat listata mainoksessaan kymmeniä muita heillä opiskelleita menestyneitä ammattikirjoittajia.


    • viehättävässä

      ympäristössä kiinnostaa, niin Haminassa Jamilahden kansanopisto/Joensuun Avoin yliopisto. Hyvä, intensiivinen ja tasokas opetus, mutta osallistujat pääosin aika nuoria.

      • ei ole

        pakko asua siellä opistolla...


    • hei! et tarvitse mitään kirjoittajakoulua, jos luet mika waltarin kirjan "aiotko kirjailijaksi"
      tai stephen kingin kirjan "kirjoittamisesta".
      itse olen nyt lukent waltarin ja aloittanut kingin.
      suosittelen!

      • on lahjakkuutta

        ei tarvitse mitään kirjoittajakoulua. sen kun tarjoaa tuotostaan suoraan johonkin wsoy:hyn tms.


      • Muuan d-opiskelija

        Jos kunnolla haluaa paneutua ammattimaiseen kirjoittamiseen, suosittelen pitempiaikaista panostamista Teatterikorkeakoulun dramaturgilinjalla. Paljon hyviä opettajia, miltei yksityisopetusta ja tekstinsä saa nähdä esitysvalmiina. Myös loistavia mahdollisuuksia opiskella ulkomailla muissa taidekorkeakouluissa. Miinuksena pitkä aika ja hakijamäärä, mutta toisaalta laatu on sen mukaista.


      • Suivastuttaa
        Muuan d-opiskelija kirjoitti:

        Jos kunnolla haluaa paneutua ammattimaiseen kirjoittamiseen, suosittelen pitempiaikaista panostamista Teatterikorkeakoulun dramaturgilinjalla. Paljon hyviä opettajia, miltei yksityisopetusta ja tekstinsä saa nähdä esitysvalmiina. Myös loistavia mahdollisuuksia opiskella ulkomailla muissa taidekorkeakouluissa. Miinuksena pitkä aika ja hakijamäärä, mutta toisaalta laatu on sen mukaista.

        Kiva, että sulla on Teak ja sen opet käytössä. Mutta onkos toi nyt ihan helppo nakki? Tai siis on kai jos on päässyt sisälle. Suivastuttaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      74
      1290
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      43
      921
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      753
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      127
      709
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      656
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe