Kissalle laserlelu

mistä?

Mistä voisin ostaa kissalle laserlelun, siis sellaisen jota voisi osoittaa vaikka seinälle ja kissa leikkisi sillä valolla?

21

5824

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissaemo

      ...moisia kaksi, toinen ostettu Biltemasta ja toinen eläintarvikekaupasta. Suosittu leikittämismuoto laser on. Näin vuoden pimeimpään aikaan melkeinpä ykköslelu keväältä säästetyn vappuserpentiin lisäksi josta tehdään serpentiinipesä johon laserilla osoitetaan ja vauhtia riittää. =) Toinen mieluinen leikki on kun tekee kauppojen vihannespusseista tai vaikkapa pakastepusseista tiukkoja rusetteja ja sijoittaa ne esim. maton kulman alle, kai olettavat ikäänkuin saalistavansa tuolloin.

    • sellaisen

      musti ja mirri nimisestä lemmikkieläintarvikeliikkeestä. Meillä toinen kissa on siihen ihan höperönä. Tunnistaa äänestä milloin otan tämän lelun hyllyltä ja syöksyy täyttä vauhtia luokseni ettei vain myöhästy leikistä.

    • eläinrääkkäystä

      Varo ainakin, ettet osoita kissaa silmiin, ettei silmä vaurioidu! Laser polttaa silmänpohjan.

      • laseria

        Mekin saatiin sellainen kissaleluksi, mutta ei käytetty kertaakaan juuri tuon silmävaarallisuuden vuoksi. Kissa on niin nopea, että leikin tiimellyksessä voi todella helposti valaista kissaa silmiin sillä. Niimpä mies otti valon karttakepikseen töihin.

        Ihmettelen sitä, että eläintarvikeliikkeet vielä myyvät tuollaista lelua. Kokeilkaa taskulamppua tai jotain ledvalo -avaimenperää tms. niin yhtä hyvä leikki voi syntyä.


      • Maaria ja kissat
        laseria kirjoitti:

        Mekin saatiin sellainen kissaleluksi, mutta ei käytetty kertaakaan juuri tuon silmävaarallisuuden vuoksi. Kissa on niin nopea, että leikin tiimellyksessä voi todella helposti valaista kissaa silmiin sillä. Niimpä mies otti valon karttakepikseen töihin.

        Ihmettelen sitä, että eläintarvikeliikkeet vielä myyvät tuollaista lelua. Kokeilkaa taskulamppua tai jotain ledvalo -avaimenperää tms. niin yhtä hyvä leikki voi syntyä.

        Huomioi, että kissa leikkiessään katsoo kohti lattialla vilistävää pistettä, ei itse laserosoitinta. Se on aika epätodennäköistä, että piste silloin osuu suoraan silmään, varsinkin kun leikittäjä osaa sitä välttää.


      • mieltä
        Maaria ja kissat kirjoitti:

        Huomioi, että kissa leikkiessään katsoo kohti lattialla vilistävää pistettä, ei itse laserosoitinta. Se on aika epätodennäköistä, että piste silloin osuu suoraan silmään, varsinkin kun leikittäjä osaa sitä välttää.

        Meillä käytetään leluna laseria, kun isäni on opettaja ja saa helposti näitä käyttöön. Eihän se kisu sitä laseria itseään katso vaan sitä valotäplää. Hyvä lelu se on, tosin ainoa haittapuoli on, kun kisu etsii leikin loputtuakin sitä valotäplää, kun ei tajua minne se on kadonnut..


    • me8

      Meillä leikitään hyvin harkitusti ja varoen laserpointterilla.

      Pienikin epäillys siitä, että kissa saattaakin sitä katsoa suoraan kohti, ja sormi poistuu napista jollon valo sammuu.

      Tietysti tuo lasersäde on vaarallinen, jopa sekunnissa voi vahoingoittaa silmää, joten todella varovainen on oltava.

    • teidän kanssa

      Mielestäni täysin turhaa riskeeraamista. Vielä kun ottaa huomioon että kissan silmä on herkempi valolle, mm. parempi yönäkö kuin ihmisellä. Vaikka säde ei suoraan osu silmään, se voi silti olla haitallinen heijastuessaan esim. muovimatosta tai kiiltävästä pinnasta. Täysin turhaa pelleilyä kissan terveydellä. Kyllä tavallisen mekaanisen lelun pitää riittää. Varmaan leikitte oman lapsennekin kanssa samanlaisilla leluilla? Annatte varmaan teinille jo oman ampuma-aseenkin.

      Itse tein kissalle lelun siimasta ja jeesusteipistä. Talouspaperiarkki ruttuun, siima ympärille ja useita kierroksia jeesusteippiä. On todella mieluisa lelu eikä vaarallinen!

      • antirääkkääjä

        mun mielestä se on ihan sama vaikka sen silmä siitä pikkasen vioittuisi kun kaikilla on hauskaa! iten säästän rahaa ja aikaa kun ei tarvi kokoajan ostaa uusia leluja kun vanhat rikki tai kateissa ja kissalle ei tarvi mitään dieetti ruokia ostaa ku valon perässä juoksussa voi juosta ittesä vaikka hautaan asti... Ja jos se yönäkö kärsii ni saapahan ainaki paremmin nukuttua :D ja epäterveellisempää se on olla leikkimättä


      • varovaisuutta

        Siima kun kiertyy tassun ympärille niin sehän porautuu siihen kiinni! Et yhtään vaarallisempaa lelua keksinyt!


      • Kissisti
        varovaisuutta kirjoitti:

        Siima kun kiertyy tassun ympärille niin sehän porautuu siihen kiinni! Et yhtään vaarallisempaa lelua keksinyt!

        Ite hommasin Frolicat Bolt-laservempeleen Teknikmagasinetista, kun satuin näkeen sen niitten kuvastossa. Eikä ollu ees pahan hintanen mun mielestä. Ja kissi on siihen ihan hulluna :)

        http://viewer.zmags.com/publication/05af0b62#/05af0b62/1 (sivulla 284)


      • ---
        Kissisti kirjoitti:

        Ite hommasin Frolicat Bolt-laservempeleen Teknikmagasinetista, kun satuin näkeen sen niitten kuvastossa. Eikä ollu ees pahan hintanen mun mielestä. Ja kissi on siihen ihan hulluna :)

        http://viewer.zmags.com/publication/05af0b62#/05af0b62/1 (sivulla 284)

        hankittiin, hinta oisko ollut 7.90e. Siinä varoiteltiin juurikin sitä, että ei saa osoittaa silmiin sillä jne.
        Ei myöskään kannata liikaa rasittaa kissaa leikissä!


    • maaauus

      kunhan teholuokitus on alle 1 mw. Suomessa myytävät osoituslaaserit ovat melkein aina.

    • Tomppa

      Ainoastaan eläinkaupassa myytävät ja kissan leluiksi tarkoitetut laserit ovat turvallisia. Osoittimiksi tarkoitetut 3R luokan laserit aiheuttavat silmävaurioita jos osuvat silmään edes silmänräpäyksen verran ja ilmeisesti myös silloin kun lattialla olevaa pistettä katselee pari minuuttia aikaa putkeen. Ottakaa ihmiset selvää näistä asioista, kissa ei osaa kertoa kun silmä sokeutuu.

    • Kissuliina

      No valintahan on tietysti oma!
      Itse en hukkaisi rahojani turhiin laserleikkikaluihin koska tavallinen taskulamppu tai peili valaisimen lisukkeena toimii yhtä hyvin ja niitä on kotona muutenkin.
      Eivätkä ole missään vaiheessa vaarallisia kissan silmille tai muidenkaan... Kissa on yhtä iloinen niistä leikkikaluista joita saa paljon halvemmalla....

    • Laserluokat
    • Vaarallinen kissalle

      Leikin laserkynällä kissani kanssa, varoen tietysti tarkasti sen silmiä, mutta vajaan viikon päästä siltä petti takajalat ja se huojui kuin muissa maailmoissa, minuutin verran.
      Se oli aivan hulluna sen laserin perään eikä osannut itse lopettaa leikkiä vaan paahtoi itsensä aivan näännyksiin.
      Tuli mieleen ne kakaroitten tietokonepelit, joista saivat epilepsiakohtauksia, ja ajattelin että jospa kissani sai samantapaisen kohtauksen siitä vinhasti liikkuvasta laservalosta, vaikken sen silmiin sillä ainuttakaan kertaa osoittanut.
      En sen jälkeen ole enään kertaakaan leikkinyt laserilla kissani kanssa, vaikka se viikon verran innokkaasti naukui sen laatikon edessä, missä tiesi minun sitä säilyttävän.
      Laserkynällä leikkiessä pystyy varomaan kissan silmiä, mutta miten on sellaisen itsestään toimivan laserleikkikalun laita?
      Minun kissani tajusi että mistä se valotäplä oli lähtöisin, vaikka yritin olla sitä sille liikaa esittelemättä, ja se kiinnostui itse laserkynästä, jota pidin kädessäni, vaikken heiluttanut kättä.
      Kun kissa kiinnostuu itse laserleikkikalusta, eikä enään sen lähettämästä valopisteestä, niin sehän sokeutuu!
      Käytin tällaista, eikä se maksanut kuin muutaman euron tupakkaliikkeessä:
      http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=168525406

      • beltsu3

        Lainasin hetken aikaa kaverini laser taskulamppua mutta muutin niin haluisin ostaa sellaisen mutta en tiedä kuinka paljon se maksaa tietääks kukaa...:oJa se on oikeesti tosi vaarallinen jos se osuu silmään mun mielest pitäis keksii sellane laser valo joka ei olis vaarallinen sil vois ees leikkii turvallisesti ilman jotai silmävammoja!


      • beltsu3
        beltsu3 kirjoitti:

        Lainasin hetken aikaa kaverini laser taskulamppua mutta muutin niin haluisin ostaa sellaisen mutta en tiedä kuinka paljon se maksaa tietääks kukaa...:oJa se on oikeesti tosi vaarallinen jos se osuu silmään mun mielest pitäis keksii sellane laser valo joka ei olis vaarallinen sil vois ees leikkii turvallisesti ilman jotai silmävammoja!

        Muuten tarviiko sellasii ees ostaa jos kissat tykkäis tavallisistakin taskulampun valoista kun eihän sitä oo järkee ostaa jos kissat tykkää tavallisestakin valosta...


    • taak1

      ostin meidän kissoille laservalon Clas Ohlsonilta ja hinta oli muistaakseni 5.95

    • Kissa Kukka

      Voit tilata netistä www.zooplus.com
      - katso kissa - lelut

      sieltä itse ostin ja hyvin on kestänyt. Meidän kaksi kissaa on hassuina juoksemaan sen "punaisen hiiren" perässä, saavat siis hyvää liikuntaa. Tietysti varomme tarkkaan silmien vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3230
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      158
      1259
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      47
      829
    Aihe