On ylivoimaisesti microsoftin paras käyttäri, mutta piti vielä laittaa sontaläjä jossa on rusetti ja kirsikka päällä eli Windows Vista joka on microsoftin HÄPEÄPILKKU josta on tullut kritiikkiä enemmän kuin mistään muusta Windows käyttöjärjestelmästä.
Vai onko joku muu eri mieltä?
Vai onko joku muu eri mieltä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
että XP on sontaläjä.
MSI S775 IP35 DDR-2 SATA-2 GBLAN 8CH ATX 78.69
CORSAIR DDR2 KIT 2X1G 675MHZ HEAT SPRED 37.96
MSI 8400 GS PCIE 256MB VGA DVI TV SILENT 39.54
SMG S166 160GB SATA2 7200RPM 8MB 38.36
SMG DVDRW 20X BLACK SATA 23.63
KOTE450W3 64.1
INTEL DUAL CORE E2160 1.8GHZ 800/1M S775 57.16
339.44
VISTA HOME PREM, UK, OEM (1) 96.77
436.21
Millainen tykki tuo olisi Linuxilla? ;)
Kyllähän se Vistallakin tietysti pasianssia pyörittää mutta entä monimutkaisemmat sovellukset kuten esim. selain?
Onhan tuo Lontoon murre hienoa, mutta suurin osa tällä palstalla kävijöistä haluaisi käytettävän suomenkieltä...It is so hard to understand your dialect...=}
Minullakin on Vistan testiversio Longhorn.....voihan jumijumi sentään. Empä ole tukkosempaa käyttäriä nähnyt.....
kellotettu ja vista performance data näyttää seuraavaa, arvosana 6 on paras.
Processor Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2160 @ 1.80GHz 5.7
Memory (RAM) 2.00 GB 5.9
Graphics NVIDIA GeForce 8400 GS 3.5
Gaming graphics 1023 MB Total available graphics memory 4.2
Primary hard disk 99GB Free (149GB Total) 5.7
(jos on varaa;-))
Kaikki on suhteellista mutta Linuxilla tuo kone vaan olisi 1,5...2 kertaa tehokkaampi.
peleissä;-)
"Vai onko joku muu eri mieltä?"
Kyllä. Windows Me oli hirveämpi.
... kyllä XP:tä haukuttiin kuin vierasta sikaa silloin kun se ilmestyi. Vasta joskus toisen SP:n jälkeen se alkoi olla asiallinen käyttis. Osaltaan asiaan vaikutti varmasti sama syy kuin vistassakin eli windowsit suunitellaan huomisen tietokoneita varten ja ottaa aina sen vuoden tai kaksi ennen kuin sopiva rauta alkaa yleistyä jolloin ne sitten alkavatkin toimia. XP sai kamalaa ryöpytystä tietysti senkin takia, että sen myötä tuli nämä aktivointihärdellit, jotka nykyisin on arkipäivää adoben ja mikkiksen asiakkaille.
Toisaalta aikaisempien windowsien ilmestyessä ei ollut kilpailua kun Linux ei ollut vielä saavuttanut nykyisen kaltaista suosiota ja applen tietokoneet olivat kevyesti kaksi tai kolmekin kertaa kalliimpia kuin vastaavat pc:t.
Olen samaa mieltä edellisen kanssa siitä, että windows ME kruunasi syntymästään surkean susikasisarjan ja ansaitsee ilman muuta itseoikeutetusti surkeimman windowsin tittelin omakseen.
Vistasta minulla ei juurikaan ole kokemuksia, mutta siinä on selkeitä parannuksia XP:hen verrattuna.
http://mikropc.net/uutiset/index.jsp?categoryId=atk&day=20081208#w2008120812014013869
paitsi että paras on Linux.
Ei se vista niin huono ole.