Läheiselläni on todettu kasvain, joka voi halvaannuttaa hänet, hän on kuitenkin kieltäytynyt hoidosta.Hän on nuori ihminen, onko kysymys tosiasioiden kieltämisestä. Sairaus kuitenkin haittaa elämää selvästi. Mitenkä kela suhtautuu tällaisiin tapauksiin, esim. sairauspäivärahan suhteen? Eikö Kela myönnä sairauspäivärahaa tässä tapauksessa, eli jääkö hän puille paljaille jos ei tule järkiinsä.?
En ymmärrä
tätä
2690
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hän todennäköisesti on ihan järjissään. Eikä varmaankaan kiellä asiaa. Hän on tehnyt valintansa ja siihen läheisten on sopeuduttava.
Jokaisella meillä on itsemääräämisoikeus hoidon suhteen: siitä voi kieltäytyäkin. Ethän kerro ollenkaan, mitkä riskit mahdollisilla hoidoilla on (esim leikkauksella)? Tiedätkö edes halvaantumisen todennäköisyyttä? Onko kasvain pahan- vai hyvänlaatuinen?
Kyllä sairauspäiväraha tulee, vaikka hoidosta kieltäytyy. Ei hoidosta kieltäytyminen poista sairautta...
Toisaalta mieti itse:
Puoli vuotta elinaikaa täysillä, jos otat vain kipulääkkeet...vai
...vuosi ja kidut koko ajan erilaisissa leikkauksissa ja hoidoissa. Kumman valitset?
Kasvain on paikallinen, todennäköisesti hyvänlaatuinen ja sijaitsee lannerangassa.Ei mikään vaikeasti poistettava.Riskit suuremmat jos ei leikata, koska kasvain todennäköisesti kasvaa ja rupeaa haittaamaan jalkojen, virtsarakon ym toimintaa.