Niin, kanini "hinkkaa" alaleukaansa melkein joka paikkaan kun se on vapaana lattialla.Miksi se tekee niin?
Miksi kani hinkkaa leukaansa...
123
41936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Uroskanit merkkailevat tuolla tavalla 'reviiriään', tosin jotkut naaraskanitkin voivat tuota tehdä. Meilläkin tallikanelsson sovittaa leukaansa jokaiseen ulkonevaan objektiin, varsinkin jos se on uusi tai oudossa paikassa. Esimerkiksi karsinoiden siivouksen jälkeen pupu loikkii ympäriinsä hinkaten leukaansa outoihin heinänkorsiin tai kuiviketurpeen mukana tulleisiin oksiin, ja myös lapiot ja sangot hajustetaan varmuuden vuoksi päivittäin :]
Sillä on hajurauhaset alaleussa niinkun kissalla ja jättää hajunsa ja valttaa reviiriä siis merkkaa.Kyllä se loppuu jos kaikkialla on sen ominais haju.Ei huolta!
Ekkö sä muka tiiä! Sehän on ihan helppo kysymys, tietenki siksi että se merkkaa reviiriänsä!!!
T: Hermione-11
Kun sain omat ensimmäiset kanini, en itsekään tiennyt mitä se leuan "hankaaminen" tarkoitti... Kyllä sitä oppii kun on kaninsa kanssa ja lukee vähän jotain kanikirjoja.. ;)