hyviä vinkkejä

miten saada

lastenhuoneet pysymään siistinä. Yksi on tietysti se, että itse siivoaa joka ilta, mutta onko sellaisia vinkkejä joilla saisi lapset itse pitämään lelut, kirjat, vaatteet sun muut järjestyksessä. Olen yrittänyt kaikenlaista vuosien varrella mitä itselleni tulee mieleen, mutta "sotku-iitat" aina sotkee huoneen hirvittävään kuntoon, eivätkä oikein itsekään osaa sanoa miten se silleen sotkeentui.

5

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikäisiä?

      Meillä toimi näin (tosin oli varmaan lähinnä isää varten että tajuaa, mutta... :D)

      Vaatekaapin hyllyissä, oli kuvat ja txtit:
      T-paidat, yöpaidat ym...

      Leluhyllyssä oli laatikot joissa kuvat:
      Palikat, autot, ym..

      • mutta näillä

        tyttösilläni, iältään 9 ja 5, löytyy sitä sun tätä glitteristä kutimiin... eli kuvat auttaisivat osittain, mm. piirrustuksille, koruille yms.

        Eilen illalla siivosin molempien huoneet kolmessa tunnissa...


    • kkkkkkkkkkkk

      tai jonain muuna iltana heität KAIKEN lattioilla lojuvan ja muuallakin "väärässä" paikassa olevat lelut, rojut ja romppeet armotta roskikseen.

      tästä tietysti pitää ETUKÄTEEN varoittaa ja hyvissä ajointehdä selväksi, että tämä tulee olemaan JOKAVIIKKOINEN KÄYTÄNTÖ, eikä poisheitettyjen tilalle osteta uutta.

      TOIMII takuuvarmasti!

    • mie vaan..

      meillä on ainakin juuri kirjat siellä missä aikuistenkin eli kirjahyllyssä. Itseäni korpeaa ainakin jos kirjat kärsii joten ne ei ole leikkikaluna.

      Piirustus yms sottaveheet on myös aikuisen hoteissa tai sellaisessa paikassa erillään että ne ei kulje leikkitilaan. Tällöin niiden käyttö on valvottua ja erilaisia vahinkoja ei satu..

      Leluille isot astiat säilytykseen leikittäin. Esim kotileikin kaikki tarvikkeet yhteen jne. Tällöin karkea jaottelu kyllä onnistuu kaiken ikäisiltä ja se pikkutarkka laittaminen hyllyyn tms paikkaan jää pois. Kuvilla tms jutuilla voi helpottaa keräämistä oikeisiin astioihin.

      Vaatteet on kyllä ikuisuus kyssäri.

    • tämän tonne leluihin! ;D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      285
      3558
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      23
      1975
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1616
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1461
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      85
      1167
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1149
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1054
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      972
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      210
      821
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      757
    Aihe