Vaellusmatkoja

trekkari

Onko kenelläkään tietoa vaellus matkojen järjestäjistä suomessa. Löysin kaukoretkien ja mandala travelin sivut netistä. Onko kenelläkään kokemuksia näiden toimistojen matkoista?

6

6842

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joskus minäkin

      Olympian kaukomatkoja, lisäksi ainakin Aventura tekee jonkinmoisia vaelluksia. Kokemusta ei itsellä ole mutta tuttavien perusteella hyviä matkoja.

    • omatoimimimmi

      Suomen latu järjestää monenlaista liikuntataphtumaa ja retkeä, myös patikkamatkaja. Lisäksi kaikenlaista kivaa infoa mm. patikoinnista relaa.com

    • la chica

      Kilroylla on nykyään kattava valikoima eri järjestäjien reissuja ympäri maailmaa. Itse lähdemme G.A.P Adventuresin reissulle Peruun keväällä. Kannattaa poiketa Kilroyn toimistossa, esittää toiveensa ja pyytää räätälöintiä. Tulee jopa puolet halvemmaksi kuin Olympiamatkojen reissut!

    • ylihuomenna lähdetään

      Vaiska järjestää vaelluksia eri puolille maailmaa.

      Ylihuomenna lähtee liikkeelle Aconcagua-retkikunta Argentiinaan ja huhtikuussa retkikunta Huippuvuorille

      www.vaiska.fi löytyy retkikuntien kotisivut

    • Eva2

      Huomasin että Tatra vuoristoon ja Tsekin Krkonese vuristoon järkkää patikointimatkaja ainakin Blitz Tours toimisto http://www.blitztours.fi
      Upeelta näyttää Tatra...

    • pitkä vieteri

      Olen käynyt viime vuosina patikointilomilla Espanjassa. Maan vuoristoreiteistä löytyy erinomainen nettiopas:
      http://www.topwalks.net/fi/index.htm
      Topwalks esittelee yli 200 reittiä eripuolilta Espanjaa. Jokaisesta reitistä löytyy yksityiskohtainen selostus (myös suomeksi!), kartta, GPS välipisteet, korkeuskäyrä, ajo-ohjeet ja valtavasti valokuvia.
      Oman kokemukseni perusteella suosittelen Pyreneiden vuoristoa (Huesca, Aragonia) ja Picos de Europan kansallispuistoa Asturiassa ja Kantabriassa. Espanjan pohjoisosien luonto on aivan upean rehevää ja reitit monipuolisia.
      Pohjoisrannikon ilmasto sopii patikointiin erinomaisesti, jopa talvella. Korkeimmat huiput peittyvät lumeen, mutta alhaalla laaksoissa on hyvä kävellä talvellakin.
      Alkuvuodesta olimme Kantabrian rannikolla San Vicentessä ja patikoimme rantareittejä. Tammi-helmikuussakin patikoimme paitasillaan, eli sää oli tosi mukava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      665
    2. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      90
      649
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      589
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      578
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      537
    6. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    7. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      62
      505
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      502
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      479
    Aihe