Heips!
Elatussopimusväittely on nyt kuumimmillaan ja minua mietityttää, voiko lapsen etävanhemman uuden puolison tulo-/menotilanne vaikuttaa elatustukilaskelmassa? Etävanhemman uusi avopuoliso on pienillä tuloilla, minkä vuoksi elatussummaa ollaan laskemassa alaspäin. Vastavuoroisesti minun, lähivanhemman nykyisen puolison tulot vähentävät minun asumismenoja. Mikähän se tässä on kultainen keskitie?
Elatussopimusväittely on nyt kuumimmillaan ja minua mietityttää, voiko lapsen etävanhemman uuden puolison tulo-/menotilanne vaikuttaa elatustukilaskelmassa? Etävanhemman uusi avopuoliso on pienillä tuloilla, minkä vuoksi elatussummaa ollaan laskemassa alaspäin. Vastavuoroisesti minun, lähivanhemman nykyisen puolison tulot vähentävät minun asumismenoja. Mikähän se tässä on kultainen keskitie?
Vastaukset 7
Vanhimmat
..laskelmissa ei kysellä UO:den tienestejä, joten ne eivät vaikuta elatuskykyyn.. Asumiskulut taas puolittuvat, kun UO muuttaa samaan osoitteeseen.
että sekä sinulta että etältä huomioitaisiin puolet asumiskustannuksista.
Jos ihan oikeilla termeillä puhutaan, niin ei kai lapsen elatus saa vaarantua koska etän uusi onni on persaukinen?!? Mitä ottaa persaukisen! Toisaalta, lähin uuden onnen varakkuus ei poista etän velvollisuutta elättää lasta.
elätettäviä. Harva kai kuitenkaan on vielä tuossa vaiheessa uudessa avioliitossa. Avokki ei ole elätettävä, eikä häntä tarvitse ottaa huomioon.
Asumismenot lasketaan avoparilla puoliksi riippumatta siitä kumpi ne maksaa, kummalla on velkaa, kumpi omistaa asunnon tai omistetaanko se puoliksi. Jos ex-miehesi on mennyt velkaiseen huusholliin, josssa on isot asumiskulut, niistä puolet huomioidaan. Jos taas ex:si löytää uuden velattoman puolison ja joutuu itse ottamaan lainaa, oletetaan että uusi puoliso osallistuu ex:si lainanmaksuun. Eli uusien puolisojen tulot ei vaikuta, mutta asumismenot kyllä.
Väittely käy kuumana ? Mielestäni sopiva elatusmaksu/ lapsi = 130 euroa. Jos saat enempi, et tietysti millään luopuisi ? Jos saat vähempi, voit hakea erotuksen kunnalta. Kauheasti tehdään monimutkaisia laskelmia ja keplotellaan tositteita. Selvää olisi kun maksu olisi tasan kaikille. Vapaaehtoiset maksakoot enempi ja ennenkaikkea antakoot ja ottakoot lapsia enemmän etävnhemman luo. Silloin osallistuminen lapsen kuluihinkin on luonnollisempaa kuin pelkkä elarin maksimointi ja tapaamisten kanittaminen.
...meillä etävanhempi ei juuri osoita kiinnostusta lapsen tapaamiseen. Ja tämä asia ei kismitä pelkästään rahallisesta näkökulmasta vaan erityisesti lapsen edun näkökulmasta.
Teillä noin, meillä näin... Multa revitään maksimielarit ja tapaamisia hankaloitetaan kaikin keinoin...