kaverilla on alakerrassa macintosh. ittellä pc. lainasin sen usb-kovalevyä joka siis on mäkillä formatoitu. noin suoraanhan pc ei osaa niitä filuja lukea joten hain tämmösen ohjelman ku "mac drive 7" joka mountaa sen pc:lle kelvolliseksi. kerkesin useita kertoja lainata ja kopioida filuja omalle kovolleni. nyt vaan hetki sitte ku kaveri haki sen taas kerran takas ni se ilmotti että kirjotussuojaus ois menny päälle, joten kaveri ei ny pysty tekeen sen kovon filuille mitään.
mitä nyt? miten sen kirjotussuojauksen pois? mäkillä siis? ILMAN että kovoa tarttis formatoida ku siinä on paljo ja meinaan PALJO tärkiää materiaalia.
mac drive 7 ja kirjotussuoja
hattadeo
2
414
Vastaukset
sen tavaran saa sieltä kopsattua pois ennen formatointia, kun sitä kerran voi lukea!
Kovalevyt on halpoja kuin nallekarkit eikä tilaa ole koskaan liikaa.
Kirjoitussuojausta en ole nähnyt päällä vuosiin, mutta voisi olettaa että sen saisi pois Levytyökalulla. Levytyökalun ohjeet on sitten lukemista varten...kaveri katsokoon levyn infosta (Näytä tietoja), että voi lukea ja kirjoittaa. Jos ei voi, sitten ne oikeudet korjataan siinä infolaatikossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t897179- 353801
- 453370
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402532- 412302
- 2072282
- 1222202
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292119Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241868- 401779