Olen hankkimassa hirvikivääriä ja miettinyt vaihtoehtona remington 770 308 kivääriä. Onko kenelläkään kokemusta kyseisestä mallista tai yleensäkään remingtoneista? Naisena minua kiinnostaa myös aseen paino, onko se raskaampi/kevyempi kuin tikka tai sako? Myös edullisista aseliikkeistä vinkkejä, kiitos!!
Onko kokemuksia
6
3032
Vastaukset
- Naisena
SEN koolla merkitystä?
- remingtonin
7400 puoliautomaatti kal 30-06. Kevyt ja luotettava kivääri on. Olen kuullut että hyviä on muutkin remarit ollu. Kaverilla on vaimennin 700.n päässä ja kivääri on mielestäni etu painoinen ja muutenkin painavan oloinen. Änkkäriä en suosittele. Hyötyä siitä ei ole muualla kuin radalla ammuttaessa korkeintaan.
- tikka T 3 9,3
Hanki aivan tavallinen pulttilukkoinen ja yleinen ase. Esim. Tikka tai Sako. Tikka edullisempi. 308 ja voit ampua myös lintuja.
- remarin
Ostin sitten sen remington 700 308 ja oli kyllä hyvän tuntoinen ja kevyt ase. Remingtonin 770 on ollut kuulemma täysi floppi, paljon on ollut vikoja. Nyt vain sitten ensi syksyä odottelemaan..
- Uncle Jimbo
Minulla on ollut 8-9 vuotta Remington 700 cal.308, ja ihan hyvä peli. Tarkista kuitenkin heti uutuuttaan siitä pari juttua: takatähtäimen kiinnityksen kireys (jos tarvitset avotähtäimiä,), etutukin petaus eli kokeile vaikka setelillä että etutukki ei ota piippuun kiinni ennenkuin patruunapesän etupuolelta. Liipasimen laukaisuvastus, tod.näk. tehtaan jäljiltä luokkaa kolme kiloa. Laita esim muovikassiin 3 kiloa jotakin, vaikka sokeritoppia ja ripusta pussi narulla roikkumaan liipasimesta. Jos viritetty ase eí laukea tuolla painolla, laukaisun vetovastus on liian suuri ja sitä pitää säätää. Hyvä laukaisu (makuasia toki) saisi olla luokkaa 1,5-2 kiloa. Helpottaa ammuntaa huomattavasti. Omista muutostöistäni voin laittaa kuvaa ja antaa vinkkejä jos tahdot, laita meiliä [email protected]
Äläkä huolestu, uusi Remington on aivan hyvän ase tehtaanjäljiltäkin, mutta pikkuparannuksilla vielä parempi.
- remington äänenvaimentajalla
ja nyt näin heti alkuun sanon niille jotka koohottaa sen änkkäri paino jutun kanssa että tyhmä paljon työtä tekee jne. passitus tilanteissa ja koetta ampuessa on aivan sama painaako kiväri 3,5 kg vaiko 6,5 kg. itse kun lähden hirvi metsälle ruuvaan äänenvaimentimen pois ja avot kyllä on kiväri kevyt kanniskella, kyllä järkeäkin saa käyttää :) muuten remari on pelannut hienosti aseena 710 30-06
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä282673- 911034
- 58891
- 66865
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26837Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6817Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37800Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.64777Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75714Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu135708