Elikkäs vinkkejä otettaisiin vastaan tämmöisessä asiassa kuin: olen nyt parikymppinen nulikka ja aikomuksessa olisi hankkia ensimmäinen oma koira. Kokemusta koirista on koko elämältä ja himo ois kovasti saada nyt se ikioma nössykkä. :) Eniten kiinnostaisi bokseri tai russeli, mutta mietityttää, että minkämoisia kyseiset rodut olisi ensimmäiseksi. Tai mikä muu rotu voisi olla sopiva. Enemmän ehkä olisin suuremman koiran kannalla, lenkkipolulle ja näin. Ehdotuksia ja vinkkejä otetaan ilomielin vastaan!
Ensikoira
_Mikaela_
101807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"nössykkää" ei kumpikaan rotu vastaa tuota ei bokseri eikä parson. Ne ei ole sylikoiria joita vain paapotaan vaan ne vaativat jämptin ja aktiivisen omistajan.
Loppujen lopuksi enemmän tärkeätä on sinun energiatasosi suhteessa rotuun nämä rodut on molemmat yhtä energisiä ja vaativat siten paljon jottei turhautuisi.
Toinen asia on jämptiys ja viitseliäisyys opetella kouluttaa koiraa ja ensikoiran omistajan kannattaa mennä kursseille.
Parson menee hyvin lenkkipoluille vaikka onkin pieni...mutta erittäin energinen.
Rotu kannattaa ottaa mieleisensä mutta olla realistinen omaako rotu liikaa dominanssia minun luonteelleni onko minulla tarpeeksi aikaa aktiiviselle rodulle osaanko kouluttaa vai pitääkö ottaa helpompi rotu etc.
eli sanoisin ennemmin sinun luonteesi ratkaisee enemmän kuin kokemattomuutesi.
enemmän mitä koiraltasi toivot ja mitä et. Mitä sen kanssa aiot harrastaa vai etkö mitään. Millainen turkin, luonteen, koon jne. pitäisi olla. Sitten voisi ehdotuksia helpommin antaa.
No en nyt aivan nössykällä sylikoiraa tarkoittanutkaan. :D
Ajatuksissa oli enemmän lyhytkarvainen, keskisuuri, luonne olisi pirteä, ei liian kovapäinen eikä tietenkään aggressiivinen. Aivan kotikoiraksi meinasin, toki lenkkiä sun muuta liikuntaa harrastuksiin, mutta ei siis ollut tarkoituksena mikään agility, näyttelyt jne.
pidä olla aggressiivinen vaan lähinnä koulutuskysymys eli siis haet hiukan helpompaa koiraa..
sanoisin että lue ensin useita eri koirakirjoja ja rotumääritelmiä ja sitten on helpompi kysellä tarkemmin.
Jokainen koira vaatii kyllä peruskoulutuksen ja lenkit ei pelkästään riitä jos kyse on haasteellisemmasta rodusta mutta mieleeni tulee kyllä yksi hyvä vaihtoehto pelkästään sporttinen lyhytkarvainen helpohko luonne niin miten olisi vaikka whippet tai muu vinttikoira?
kuten labradorinnoutaja, lyhytkarvainen collie, sileäkarvainen kettuterrieri, dalmatiankoira, snautseri ja pinseri.
Ja lisää rotuja:
http://www.kennelliitto.fi/FI/linkit/rotujarjestot/rotujarjestot.htm
P.S. muistathan että otit minkä koiran tahansa, niin kunnon tottelevaisuuskoulutus ja liikuntaa tarvitaan!
Onnea koiranetsintään :)
Kyllä sun on nyt vähäsen muutettava noita kriteereitä, joita koiraltas vaadit. Kaikkien liikunnasta nauttivien koirien kanssa on harrastettava jotain muutakin liikuntaa kun pelkkää lenkkeilyä, sillä ne tarvitsevat myös aktivointeja.
Voin mää kyllä vähän auttaa sua valkkaan jotain sulle mielestäni sopivaa rotua. Miten olis vaikka tanskalais-ruotsalainen pihakoira, spinone, kooikerhondje, norwichinterrieri, bedlingtoninterrieri tai norfolkinterrieri. Ne eivät ole kovin hallitsevia, niiden turkit ovat helppohoitoisia ja ne jaksavat liikkua.
Ei minkään koiran kanssa mitään harrastustoimintaa tarvitse virallisesti aloittaa, mutta tekemistä koiralle on tarjottava, näet semmoista, jossa se voi toimia aktiivisesti ja jossa se saa myös liikuntaa.
Sitä paitsi turkinhoidon vaativuus riippuu enemmänkin sen laadusta kuin pituudesta. Pehmeä ja sileä turkki likaantuu ja takkuuntuu paljon helpommin kuin kova ja karkea turkki.
Mikäli koiran haluaa lemmikiksi, täytyy olla valmis kouluttamaan sitä hyvin ja tarjoamaan sille sekä henkistä että fyysistä toimintaa.
Koiran kouluttamisessa ei tule pyrkiä saamaan koira kunnioittamaan pelkästään isäntäväkeä, vaan myös muita koiria ja vieraita ihmisiä. Kouluttaminen voi olla yllättävän haasteellista aloittelijalle, jonka vuoksi ensimmäiseksi koiraksi kannattaa hankkia jokin sellainen rotu, jonka tapakasvatus ja peruskoulutus eivät tuota turhia haasteita, koska rotu ei ole kovin hallitseva.
Tuossa alkuvaiheessa kirjoitin nyt ylös semmoiset rodut, jotka olisivat minun mielestänä hyviä valintoja sinulle, mutta mieti tarkkaan lopullista päätöstä, äläkä kysy sitä pelkästään muilta.
Jotkut koirankasvattajat kyllä vaativat kasvattamiensa koirien pentujen tulevilta omistajilta, että he vievät koiransa vähintään kerran tai useammin koiranäyttelyyn, kun koira on vielä nuori ja kokematon. Minusta se on oikein viisas teko, sillä näyttelyistä on koiralle erittäin paljon hyötyä. Koira saa siinä erinomaista tapakasvatusta, kuten sopeutumista ja tottumista vieraisiin ihmisiin ja koiraan sekä suureen väkipaljouteen ja erikoisiin tilanteisiin. Minusta koiran kanssa on ehdottomasti käytävä näyttelyssä, jos siihen on tilaisuus ja mahdollisuus.
Koiran kanssa ei selviä aivan niin helpolla kuin aluksi voisi luulla.
Nyt kun olet hankkimassa koiraa lemmikiksi, varaudu siis näihin kaikkiin haasteisiin.
En yritä mitenkään vähätellä sinua, vaan ajatella ainoastaan sinun ja tulevan koirasi parasta. Mutta se sinun on ymmärrettävä, että varsinkin jos aiot hankkia bokserin tai parsonrussellinterrierin, koiranäyttelyyn on ehdottoman tärkeää yrittää päästä, sillä nämä rodut voivat alkaa kilpailla muiden koirien kanssa vallasta tai tulla vieraita ihmisiä kohtaan epäluuloiseksi, jos eivät ole saaneet niistä positiivista osoitusta pennusta lähtien.
Koirapuistoonkin on hyvä mennä koiran kanssa jo koiran ollessa pentu. Siellä koira saa paitsi opetusta siitä, miten turhaa on ryhtyä hallitsemaan muita koiria, myös aktiivista liikuntaa, jos toiset koirat tykkäävät sen kanssa leikkiä.
T: Sussex spaniel
hauva.com Mitäs Jos Kokeilisit sitä
Tiedän sen hauvakoneen, ja se on pelkkää viihdettä. Sitä testiä ei kannata ottaa tosissaan, sillä siinä voi tulla rotu kuin rotu. Sitä ei kannata suositella niile, jotka haluavat tietos siitä, mikä koira itselleen sopii, sillä se hauvakone on vain viihdettä. Harva osuu siinä testissä sopivaan rotuun.
T: Sussex spaniel
että sitä testaillessasi, olet ennalta päättänyt alitajuisesti minkä koiran haluat. Ja sitten vastannut totuudenmukaisesti kysymyksiin. Tällöin ei olekaan mikään ihme, jos saat tuloksen joka ei miellytä.
Näin kävi ittelläkin (ja nyt on se koira jonka halusinkin).
Joten tekee testin, ja valitsee sen mikä ittee miellyttää...;-)
Heippa!
Suosittelen Espanjanvesikoiraa.
Se soveltuu erittäin hyvin myös ns seurakoiraksi kuin myös harrastekoiraksi.
Luonteelataan rotu on seurallinen, virkeä ja erittäin ihmisrakas,Vähän sellainen kultainennoutaja tyyppinen.
Kooltaan max 50cm
Itsellä on kokemusta tummanruskeasta narttu- versiosta ko koirasta. Aivan mahtava tapaus: viihtyy päivisin yksinkin kotona ja pitää lapsista sekä vieraista ihmisistä.