millainen putki lähikuvaukseen alpha 200

matkalehmä

millainen putki kannattaa hankkia alpha 200:een jos kuvaa esim:hyönteisiä ja kasveja=eli pitäisi saada hyviä kuvia tosi läheltä?

4

879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajatusta

      Makroissa tilanne ao aina vaikea. Kaikki kelvolliset makro-objektiivit ovat kiinteäpolttovälisiä. Mitä pitemmän putken hankit sitä etäämmältä voit kuvat esim. arkoja hyönteisiä. Toisaalta pitkän kiinteäpolttovälisen putken muu käyttö jää varsin vähiin.
      Tuon kokoisella kennolla varustettuun kameraan kannattaa mielestäni hankkia enintään n. 100 mm:n polttovälin omaava objektiivi.
      Itselläni on Sonyn 50 mm:n makro-objektiivi joka on erittäin hyvä mutta hiukan turhan kallis.
      Tässä olisi yhtenä vaihtoehtone Sigman 70 mm:n putki joka on piirroltaan myös erittäin hyvä.
      Polttovälinsä puolesta se sopii erinomaisesti myös muotokuva-objektiiviksi.

      http://www.cyberphoto.fi/index_fi.php?/info_fi.php?article=123447

      Tässä optiikasta arvio Canonin versiona

      http://www.photozone.de/canon-eos/300-sigma-af-70mm-f28-ex-dg-macro-canon-review--test-report

    • Asiassa.

      "eli pitäisi saada hyviä kuvia tosi läheltä?"
      Fyysinen lähellepääsy on vain haitta. Mitä pidempi etäisyys, sitä helpompi valaista, eikä kohde häiriinny. Kaikki riippuu kuitenkin kohteen koosta ja ominaisuksista.
      makroalue on aika hankala ja todellinen makrokuvaus vaatisi ainakin kaksi objektiivia. Lyhyempi suuriin suurennuksiin ja pidempi pienempiin suurennuksiin, eli suurempiin ja arempiin kohteisiin.

      Valitettavasti kaikkien makrojen suurennus loppuu 1:1:n, eli kohde on kennolla saman kokoinen kuin luonnossa (paitsi Canon ME E2,8/65mm, jolla pääsee 5 kertaiseen suurennukseen).
      Muurahaisen kuvaaminen ei siis ole mormaalilla makrolla vielä kovin innostavaa.
      Tästä syystä on hyvä olla tuon tavallisen 100 tai 150 millisen yleismakron lisäksi jokin lyhyempikin, jonka suurennusta on helppo lisätä loittorenkailla, palkeella tai lähilinsseillä.
      http://www.kolumbus.fi/matti.valve/palje.htm

    • Kairafotari

      Tamron SP AF Di 90mm 1:2.8 Macro. Jonkun mielestä 120 millinen on sopivampi, tiedä häntä. Tuo esitelty putki on hyvä ja teräväpiirtoinen, tarkennus helppo. Kuvaaminen on sitten eriasia, paljon harjoittelua erikoisesti syvyystarkennuksen hallinnassa.
      90% makroista kuvaan kuitenkin Panasonic FZ 50:llä, kun tarkennuksen oppii niin jälki on hienoa. Pana on pienikennoisempi kuin Alfa mutta mielestäni se on makroilussa etu koska syvyystarkkuus on jo itsessään hieman suurempi. Vastavalosuojan kun ottaa pois niin ei sekään varjosta kun menee hyvin lähelle kohdetta. Ja jos haluan tarkan kuvan siitä perhosen naamasta niin kaivan järkkärin ja tuon Tamronin 90 millisen esille.
      Putki on kallis mutta hyvä, tosin samalla hinnalla saa hyvän digikompaktin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      78
      2666
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1626
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      72
      1411
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      64
      1375
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      129
      1305
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      145
      1193
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      157
      1184
    8. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      74
      1087
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1069
    10. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      76
      1068
    Aihe