Muistatteko syödä? Minulle käy usein niin,että aamulla keitän kahvia ja pistän pari leipää paahtimeen ja iltapäivällä huomaan,että siellähän ne leivät edelleen ovat.. Muu ruokailu menee sillai.
että on kova päänsärky ja tulee mieleen:Onkohan ruokailu jäänyt taas väliin..Kertokaa,onko muillakin samanlaisia ongelmia..Kiva sitten,kun tietää,että joku tulee kylään,niin innostuu tekemään jotain hyvää ruokaa..Tästä tulikin mieleen,että menen tutkimaan jääkaappia..
Mukavaa päivää..Lunta luvassa..t.Irkku
Hei yksinäiset...
6
442
Vastaukset
- Katicat2
Vaikka muut asiat unohtaisin niin syömistä en unohtaisi. Sinä irkku-37 elät niinkuin kuuluu, että syöt elääksesi etkä elä syödäksesi.
- Jatta
että elän myös syödäkseni.
Kahvilla aamulla ja sitten ennen lenkille lähtöä puuro mikrossa, myös voisilmän kanssa, kuten Ruunekin, aloitan päiväni.
Ruokaa laitan aina kolmenkin päivän verran, ettei tarvitse aina alusta asti ruveta tekemään.
On niin helppo vain lämmittää, sitten kun nälkä tulee.
Ruoka-ajoista ei niin väliä, kunhan syön kunnolla joka päivä.
Ehkä tuo ulkoilukin ja jumppa vaatii tuhdit annokset. Olen siinä mielessä onnekas, että liikakilot eivät ole vielä saaneet otettaan.
Autoakaan en enää omista, vaan pyöräilen tai kävelen kaupunkiin tuon 2,5 km matkan.
Ilmaiset bussimatkat kyllä houkuttaa liian usein käyttämään paikallista. Onhan se huonoilla keleillä aivan tarpeellinen.
Ilmaiset kyyditykset jatkuvat vielä ensi vuonnakin, kysyin eilen bussikuskilta.
Toivottavasti ovat tulleet jäädäkseen, on aivan valtava etu eläkeläisille.
Kahvilla päivä alkuun ja mukana leipää, usein ruista. En ole tottunut paahtoleipään, en edes Espanjassa ollessani.
Paahtoleipä maistuu kuulemma hyvälle kun sen päälle kaataa oliiviöljyä.
Aamuinen kaurapuuro antaa pitkäkestoista energiaa. Sitähän käyttivät urheilijatkin ennen dopingia.
Ryynit ja vesi lautaselle ja mikroaalto-uuniin. Puuro on valmis minuutissakin. Voita on kyllä pantava silmäksi, ei muuten maistu.
Puuro antaa kummasti "puhtia päivään"!
Ole muuten kiitollinen, että päätasi joskus särkee. Ellei noin olisi, voisit otaksua, ettei siellä mitään olekaan joka särkisi.Nauroin täällä,kun luin viestiäsi..Kerran yksi lääkäri sanoi mikreenistäni,että se on vain ajattelevien ihmisten tauti..joten toivon ettei ihan tyhjyyttään humise hih.. Minä en tiedä,mikä kaurapuurossa on vikana..ei putoo millään ja jos syön ,niin närästää kovasti..Siksi kai se on jäänytkin..Voi hyvin! t.Irkku
irkku syömistä unohda, vanhenevalle ihmiselle( vaikka emme sitä olekkaan) säännöllinen ruokailu on huisin tärkeä.
Lämmin ruoka kerran päivässä on ehdoton tarve.Sama täällä, vaikka kaurapuuron, tai jonkin muun puuron yleensä aamulla keitän, sitä sitten syön päivälläkin kylmänä kun tuntuu olotila keventyneen.
Toivoisin, että vieraita kävis useammin, tulis laitettua kunnon ruokaa joka päivä. Kun laitan, syön samaa "eilistä lämmitettynä" monta päivää ja taas kyllästyttää koko keittäminen.
Leipoa ei kannata, söisin kaiken itse kuitenkin!
Kadotettua vyötäröäkin pitää ajatella kun herkkuja pöytään laittaa. Se on kyllä jo hävinnyt jonnekin vuosirenkaiden joukkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän622828Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h1202482Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on81752Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi71396En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa571357Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.2931279On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi711144- 221091
- 791039
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli0970
