Verohallitus on päättänyt ensi vuoden verovapaista matkapäivärahoista. Kotimaan matkoilla kokopäiväraha nousee 32 eurosta 35 euroon. Osapäiväraha kohoaa 14 eurosta 16 euroon.
Ulkomaanpäiväraha nousee 100 maassa, säilyy ennallaan 72 maassa ja laskee 38 maassa.
Oman auton käytöstä työmatkoilla maksettava kilometrikorvaus kohoaa yhden sentin 45 senttiin kilometriltä. Käyttöautoedun kilometrikorvaus pysyy ennallaan 12 sentissä.
Ps: Aika harvat vaan saavat uudenlain mukaan verovapaita päivärahoja.
Kotimaan päivärahat nousivat useilla euroilla
Hitsaajamestari
2
1040
Vastaukset
- kgduj
Vois kai sitä kilometrirahalla noi alle sadan kilsan komennushommat tehdä, vai mitä. Jotai 9kymppii päiväs tulis km-rahaa. Lakko tulee kyl tost verohommast.
- päiväraha
ei sen takia kannata lähteä matkatöihin, varsinkaan asumaan johonkin puutteellisiin olosuhteisiin. Silloin ok, jos kotoa kulkee päivittäin ja saa matka-ajalta palkan.
Taisi olla joskus niin, että kansanedustajille maksettiin päivärahaa, niin tasokin oli korkeampi, nyt saavat kulukorvauksia. 80 luvun lopulla oli päiväraha jotain 150mk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman491516Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761345Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871006- 18997
- 86936
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187876Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20831- 82811
Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi98811Kaipaan seuraasi niin
monella eri tavalla ja tasolla. En tiedä mitä tapahtui, mutta niin vain kävi että ihastuin sinuun.17740