Miten helposti mäyräkoiran pentu saa selkävammoja. Onko kokemuksia. Tuppaavat nimittäin lapset kovasti pentuamme kanniskelemaan ja hyppyyttämään.
Miten helposti pentu saa selkävammoja
4
973
Vastaukset
- dille-dong!!
lapsille on syytä tehdä selväksi jo ennen koiran hankintaa, että KOIRA EI OLE LASTEN LELU!! joo, kyllä varmasti saa mäykyn selän remonttiin ja koiran pian lopulliselle piikille lasten retuuttelussa. oletko muuten tullut ajatelleeksi, että lapset voivat ihan vaan vahingossa pudottaa koiran maahan sitä kanniskellessaan. tuskin sen enempää koirallenne kuin lapsillennekaan tekisi hyvää syöksy pää edellä maahan edes metrin korkeudelta. koiraa voi pitää lapsikin turvallisesti sylissä istuessaan itse ensin tukevasti maahan. terv. kolmen lapsen ja kahden mäykyn perheen äiti
- mäykkä
Eikun sinne lattianrajaan leikkimään. Todellakin toi pudotus sohvan selkänojaltakin voi viedä jalat kipsiin. Milläs kipsaat kun jalat on mitä on.
Koiran on toki hyvä totuttautua eri juttuihin mutta liika on liikaa. Jossain vaiheessa koira on riittävän vanha sanomaan ettei tämä hitto vie enää käy tällanen ja sen jälkeen asiaa kysytään täältä.
Mäyriksen selästä liikkuu kaikenlaista legendaa. Se on rakennevika siellä selässä mikä aiheuttaa välilevyntyrän. Tätä oiretta tavataan monilla roduilla ei vain mäyriksillä. Tästä huolimatta lasten kaikenlainen retuutus pois. Tämä pätee pentuun kuin pentuun.
Loppuun ainainen muistutus siitä kun on laspiperhe kyseessä että onhan koiralla oma soppi minne mennä koisaamaan kun siltä tuntuu. Se on tärkeää. Jopa kuljetusboxi omalla patjalla ajaa asian hyvin. Näin mäyriksellä on katto pään päällä ja se voi rauhassa tiirailla unen seasta mitä talossa puuhaillaan ei toisinpäin.
Joulunodotusta sinne. :)
- Sepsuli
Ei tosiaan kannata antaa niiden lasten kanniskella/hyppyytellä koiria. Meillä kävi niin kun meillä oli 3 pientä mäykky vauvaa, siskoni poika meni luvatta, huomaamatta huoneeseeni jossa pennut olivat ja nosti ne laatikosta pois(olivat silloin vielä siis todella pieniä..), no yksi sitten tippui. Silloin ei selässä vielä ollut mitään vikaa. Nyt kun mäykky on kolmen vanha selkä ranka "törröttää" koiran maatessa kippurassa ja istuessa. No ollaan käytetty lääkärissä, eikä siinä mitään vikaa ole, mutta jos alkaa kipuilemaan tms. pitää käyttää röntgenissä. Tästä tippumisesta koiralle tuli myös niin sanottu kammo siskoni poikaa vastaan, ja voi hyökätä pojan kimppuun. Tosin hyökkäily nyt vähentynyt, kun poika on vaan antanut koiran olla.
Joten varovaisuutta niiden lapsosten ja koirien kanssa! koira ei ole lelu =) - Ittellä on
Pennun iästä. Koiraa ei saa hyppyyttää ennen kuin se on täyttänyt, oliko se 8kk. Paras olisi että ei ennen kun on vuoden ikäinen (oma mielipide) Koiran kuin koiran saa rikki jos sitä alkaa hyppyyttämään ite kotona. Koska hypytys ja agility ovat erijuttu. Jos lapsesi haluavat alkaa agiliytä, niin sitä ei estä mikään, muu kuin koiran kunto. Mutta agilityä ÄLKÄÄ MISSÄÄN NIMESSÄ alkako itse kotona harrastamaan, jos KOKEMUSTA EI OLE. Itse harrastan kääpiömäykky urokseni kanssa agilityä. Ollaan oltu kursseilla, joten olen asiasta perillä, joten harjoittelen takapihallamme. Kaiken A ja O on se että lämmmittelee koiran hyvin. Myös jäähdyttely on pop!
Tuota kanniskelua ei kannata harrastaa pentua iässä ainakaan. Tuota istumista ja sylissä pitoa kannatan itse. Tosin minäkin kannniskelen joskus koiraani, mutta se onjo 4vuotias (tosin ikä ei ratkaise sitä jos koiran selkä murtuu)..
Mutta joo, toivottavasti tästä oli apua ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1202239Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n552174Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt61402Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan761393- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311140Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68979