Miten helposti pentu saa selkävammoja

---------------------------...

Miten helposti mäyräkoiran pentu saa selkävammoja. Onko kokemuksia. Tuppaavat nimittäin lapset kovasti pentuamme kanniskelemaan ja hyppyyttämään.

4

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dille-dong!!

      lapsille on syytä tehdä selväksi jo ennen koiran hankintaa, että KOIRA EI OLE LASTEN LELU!! joo, kyllä varmasti saa mäykyn selän remonttiin ja koiran pian lopulliselle piikille lasten retuuttelussa. oletko muuten tullut ajatelleeksi, että lapset voivat ihan vaan vahingossa pudottaa koiran maahan sitä kanniskellessaan. tuskin sen enempää koirallenne kuin lapsillennekaan tekisi hyvää syöksy pää edellä maahan edes metrin korkeudelta. koiraa voi pitää lapsikin turvallisesti sylissä istuessaan itse ensin tukevasti maahan. terv. kolmen lapsen ja kahden mäykyn perheen äiti

      • mäykkä

        Eikun sinne lattianrajaan leikkimään. Todellakin toi pudotus sohvan selkänojaltakin voi viedä jalat kipsiin. Milläs kipsaat kun jalat on mitä on.

        Koiran on toki hyvä totuttautua eri juttuihin mutta liika on liikaa. Jossain vaiheessa koira on riittävän vanha sanomaan ettei tämä hitto vie enää käy tällanen ja sen jälkeen asiaa kysytään täältä.

        Mäyriksen selästä liikkuu kaikenlaista legendaa. Se on rakennevika siellä selässä mikä aiheuttaa välilevyntyrän. Tätä oiretta tavataan monilla roduilla ei vain mäyriksillä. Tästä huolimatta lasten kaikenlainen retuutus pois. Tämä pätee pentuun kuin pentuun.


        Loppuun ainainen muistutus siitä kun on laspiperhe kyseessä että onhan koiralla oma soppi minne mennä koisaamaan kun siltä tuntuu. Se on tärkeää. Jopa kuljetusboxi omalla patjalla ajaa asian hyvin. Näin mäyriksellä on katto pään päällä ja se voi rauhassa tiirailla unen seasta mitä talossa puuhaillaan ei toisinpäin.

        Joulunodotusta sinne. :)


    • Sepsuli

      Ei tosiaan kannata antaa niiden lasten kanniskella/hyppyytellä koiria. Meillä kävi niin kun meillä oli 3 pientä mäykky vauvaa, siskoni poika meni luvatta, huomaamatta huoneeseeni jossa pennut olivat ja nosti ne laatikosta pois(olivat silloin vielä siis todella pieniä..), no yksi sitten tippui. Silloin ei selässä vielä ollut mitään vikaa. Nyt kun mäykky on kolmen vanha selkä ranka "törröttää" koiran maatessa kippurassa ja istuessa. No ollaan käytetty lääkärissä, eikä siinä mitään vikaa ole, mutta jos alkaa kipuilemaan tms. pitää käyttää röntgenissä. Tästä tippumisesta koiralle tuli myös niin sanottu kammo siskoni poikaa vastaan, ja voi hyökätä pojan kimppuun. Tosin hyökkäily nyt vähentynyt, kun poika on vaan antanut koiran olla.
      Joten varovaisuutta niiden lapsosten ja koirien kanssa! koira ei ole lelu =)

    • Ittellä on

      Pennun iästä. Koiraa ei saa hyppyyttää ennen kuin se on täyttänyt, oliko se 8kk. Paras olisi että ei ennen kun on vuoden ikäinen (oma mielipide) Koiran kuin koiran saa rikki jos sitä alkaa hyppyyttämään ite kotona. Koska hypytys ja agility ovat erijuttu. Jos lapsesi haluavat alkaa agiliytä, niin sitä ei estä mikään, muu kuin koiran kunto. Mutta agilityä ÄLKÄÄ MISSÄÄN NIMESSÄ alkako itse kotona harrastamaan, jos KOKEMUSTA EI OLE. Itse harrastan kääpiömäykky urokseni kanssa agilityä. Ollaan oltu kursseilla, joten olen asiasta perillä, joten harjoittelen takapihallamme. Kaiken A ja O on se että lämmmittelee koiran hyvin. Myös jäähdyttely on pop!

      Tuota kanniskelua ei kannata harrastaa pentua iässä ainakaan. Tuota istumista ja sylissä pitoa kannatan itse. Tosin minäkin kannniskelen joskus koiraani, mutta se onjo 4vuotias (tosin ikä ei ratkaise sitä jos koiran selkä murtuu)..

      Mutta joo, toivottavasti tästä oli apua ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      163
      10565
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      87
      7465
    3. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      106
      7367
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7336
    5. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      22
      7301
    6. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      42
      7259
    7. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6662
    8. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      29
      6486
    9. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5720
    10. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      48
      5505
    Aihe