Miten helposti pentu saa selkävammoja

---------------------------...

Miten helposti mäyräkoiran pentu saa selkävammoja. Onko kokemuksia. Tuppaavat nimittäin lapset kovasti pentuamme kanniskelemaan ja hyppyyttämään.

4

941

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dille-dong!!

      lapsille on syytä tehdä selväksi jo ennen koiran hankintaa, että KOIRA EI OLE LASTEN LELU!! joo, kyllä varmasti saa mäykyn selän remonttiin ja koiran pian lopulliselle piikille lasten retuuttelussa. oletko muuten tullut ajatelleeksi, että lapset voivat ihan vaan vahingossa pudottaa koiran maahan sitä kanniskellessaan. tuskin sen enempää koirallenne kuin lapsillennekaan tekisi hyvää syöksy pää edellä maahan edes metrin korkeudelta. koiraa voi pitää lapsikin turvallisesti sylissä istuessaan itse ensin tukevasti maahan. terv. kolmen lapsen ja kahden mäykyn perheen äiti

      • mäykkä

        Eikun sinne lattianrajaan leikkimään. Todellakin toi pudotus sohvan selkänojaltakin voi viedä jalat kipsiin. Milläs kipsaat kun jalat on mitä on.

        Koiran on toki hyvä totuttautua eri juttuihin mutta liika on liikaa. Jossain vaiheessa koira on riittävän vanha sanomaan ettei tämä hitto vie enää käy tällanen ja sen jälkeen asiaa kysytään täältä.

        Mäyriksen selästä liikkuu kaikenlaista legendaa. Se on rakennevika siellä selässä mikä aiheuttaa välilevyntyrän. Tätä oiretta tavataan monilla roduilla ei vain mäyriksillä. Tästä huolimatta lasten kaikenlainen retuutus pois. Tämä pätee pentuun kuin pentuun.


        Loppuun ainainen muistutus siitä kun on laspiperhe kyseessä että onhan koiralla oma soppi minne mennä koisaamaan kun siltä tuntuu. Se on tärkeää. Jopa kuljetusboxi omalla patjalla ajaa asian hyvin. Näin mäyriksellä on katto pään päällä ja se voi rauhassa tiirailla unen seasta mitä talossa puuhaillaan ei toisinpäin.

        Joulunodotusta sinne. :)


    • Sepsuli

      Ei tosiaan kannata antaa niiden lasten kanniskella/hyppyytellä koiria. Meillä kävi niin kun meillä oli 3 pientä mäykky vauvaa, siskoni poika meni luvatta, huomaamatta huoneeseeni jossa pennut olivat ja nosti ne laatikosta pois(olivat silloin vielä siis todella pieniä..), no yksi sitten tippui. Silloin ei selässä vielä ollut mitään vikaa. Nyt kun mäykky on kolmen vanha selkä ranka "törröttää" koiran maatessa kippurassa ja istuessa. No ollaan käytetty lääkärissä, eikä siinä mitään vikaa ole, mutta jos alkaa kipuilemaan tms. pitää käyttää röntgenissä. Tästä tippumisesta koiralle tuli myös niin sanottu kammo siskoni poikaa vastaan, ja voi hyökätä pojan kimppuun. Tosin hyökkäily nyt vähentynyt, kun poika on vaan antanut koiran olla.
      Joten varovaisuutta niiden lapsosten ja koirien kanssa! koira ei ole lelu =)

    • Ittellä on

      Pennun iästä. Koiraa ei saa hyppyyttää ennen kuin se on täyttänyt, oliko se 8kk. Paras olisi että ei ennen kun on vuoden ikäinen (oma mielipide) Koiran kuin koiran saa rikki jos sitä alkaa hyppyyttämään ite kotona. Koska hypytys ja agility ovat erijuttu. Jos lapsesi haluavat alkaa agiliytä, niin sitä ei estä mikään, muu kuin koiran kunto. Mutta agilityä ÄLKÄÄ MISSÄÄN NIMESSÄ alkako itse kotona harrastamaan, jos KOKEMUSTA EI OLE. Itse harrastan kääpiömäykky urokseni kanssa agilityä. Ollaan oltu kursseilla, joten olen asiasta perillä, joten harjoittelen takapihallamme. Kaiken A ja O on se että lämmmittelee koiran hyvin. Myös jäähdyttely on pop!

      Tuota kanniskelua ei kannata harrastaa pentua iässä ainakaan. Tuota istumista ja sylissä pitoa kannatan itse. Tosin minäkin kannniskelen joskus koiraani, mutta se onjo 4vuotias (tosin ikä ei ratkaise sitä jos koiran selkä murtuu)..

      Mutta joo, toivottavasti tästä oli apua ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      49
      3602
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2665
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2614
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1836
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1596
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1371
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1308
    8. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      126
      1285
    9. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1279
    10. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1186
    Aihe