Cape Gardenissa

käyneitä

Onko Cape Gardenissa käyneitä?
En löydä juuri ollenkaan tietoa netistä kyseisestä hotellista.
Finnmatkalaisia pitäisi olla jo käynyt siellä, mutta ainoastaan saksankielisillä sivuilla on jotain keskustelua, josta en ymmärrä mitään:(
Millainen on paikkakunta ja lähin ranta?
Ovatko huoneistot siistejä ja puutarha valmis?
Riittävästi aurinkotuoleja?
Pitkä matka rannalle?

6

2107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cape garden
      • olen katsonut

        Kiitos vastauksestasi. Olen jo katsonut finnmatkojen sivuilta tiedot hotellista, mutta kaipaisin oikeita kokoemuksia paikalla olleilta.


      • käyty_on
        olen katsonut kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. Olen jo katsonut finnmatkojen sivuilta tiedot hotellista, mutta kaipaisin oikeita kokoemuksia paikalla olleilta.

        Hei,

        vietimme Cape Gardenissa pari viikkoa marras-joulukuun vaihteessa. Olimme ensimmäisen viikon yksiössä kahdelle, ko. huone ei vastannut Finnmatkojen oppaan kuvausta, huone todella pieni, ei ollut parveketta, ei ollut hiustenkuivainta ja viemäri ei kunnolla vetänyt, kolmisen kertaa loman aikana oli vedet poikki, torakoita oli. Valitettuamme asiasta pääsimme toiseksi viikoksi parempaan ja isompaan huoneeseen, jossa oli parveke. Myös siellä torakoita öiseen aikaan etenkin keittiössä viiletti. No, taitaa tuo torakkaongelma olla olemassa kaikissa tropiikin maissa, mutta itseäni se kuitenkin yllätti, koska hotelli valmistunut vasta -07. Itse asiassa koko hotelli ei vielä täysin valmis ollut, kaikkia huoneistoja ei oltu kalustettu.

        Aivan tien toisella puolella oli ihan kohtuuhyvä ranta, jossa kalastusveneitä, ei ollut mikään turistirysäranta, että sai omaa rannanpätkää käyttöön hyvin. Rantaa pitkin pääsi hyvin kävelemään Pereybereen asti, ja siinä matkalla oli vielä parempia uimis- ja snorklauspaikkoja. Bussit kulkivat tiuhaan ja olivat halpoja. Hotellin sijainti siis mielestäni oli aivan huippu, vaikka hotelli itsessään ei odotuksiani vastannut.


    • Mahaja

      Olimme Finnmatkojen matkalla Mauritiuksella tammikuussa 2009. Hotellimme oli Cape Garden(bungalow-tyyppinen rakennus). Hotellihuoneet olivat siistit, mutta aika pienet(keittiö ja oleskelu-/makuuhuone samaa tilaa, tarpeeksi tilava Wc ja suihkukaappi vessan nurkassa sitten erikseen)...mutta kyllä kaksi aikuista ihmistä sinne hyvin mahtui majoittumaan! Huoneistossa oli kaikki kodinkoneet, joita tarvitsimme(kahvinkeitin, keittolevy, jääkaappi, mikro, astiasto kattiloineen, jne...)kaikki laitteet ja astiasto olivat "uusia" ja siistejä!...ja mikäli jotain kaipasi lisää...homma hoitui oppaille puhuttaessa! Ainoa ikävä asia oli todellakin torakat, joita meidänkin huoneessamme vilisti...mutta oppaat hoitivatkin siinäkin asian hienosti ja toisen "myrkytyskerran" jälkeen emme niitä enään havainneet(ja tarkkana ihmisenä olisin kyllä havainnut, jos niitä olisi vielä ollut entiseen malliin!)...eli kun asiasta asiallisesti ilmoittaa eteenpäin, niin ainakin meidän kohdallamme kaikki asiat hoituivat todella hyvin! Parveketta meillä ei ollut...mutta rappukäytävään oli tehty "parveke rottinkikalusteineen", jossa saimme kaikessa rauhassa joka aamu juoda aamukahvimme! Hotellialue oli "vartioitu" ja siisti! Uima-altaallakin sai olla rauhassa...tilaa ja aurinkotuoleja riitti ja vesi oli puhdasta! Lähin uimaranta oli aivan lähellä...hotelli vieressä menevän tien tien toisella puolella!... ja ihan hyvä uimapaikka ja auringonottopaikka!Finnmatkojen oppaat olivat tiettyinä päivinä tavattavissa naapuri hotellilla.Ruokailemaan "paikalliseen keskustaan/Grand baie" menimme aina joko paikallisella bussilla tai taxilla, joita oli aina tarjolla hotellialueen ulkopuolella! Grand baien keskustassa oli hyviä ravintoloita ja taxikuskit osasivat neuvoa lisää hyvä paikkoja! Olimme kaikenkaikkiaan tyyytyväisiä koko lomaamme...ja finnmatkojen toimintaan! Ainoastaan "tervetulotilaisuutta,jossa olisi kohteesta kerrottu enemmän..." jäimme kaipaamaan! Kiva "omatoimikohde"!

      • vastauksesta

        Olimme siellä itsekin jo joulukuun lopussa ja olimme tyytyväisiä hotelliin. Meidän huoneisto oli ylimmässä kerroksessa, emmekä havainneet mitään ötököitä geggoa lukuunottamatta. Ainoa asia mitä jäimme kaipaamaan oli hotellin oma ranta (sielläkun rantaa oli paljon ja ihanan valkohiekkaista). Olen samaa mieltä siitä, että on omatoimikohde. Emme nähneet opasta kuin lentokentällä. Taksikuskit toimivat kyllä erinomaisina oppaina:)


    • SunAndFun

      Hei,
      Olimme kahden nuoren kanssa perheenä ko. paikassa ns. self-catering periaatteella joulu-uudenvuoden aikaan 2009/2010. Hyvä sijainti, takseja sai helposti ja vieressä olevasta hotellista saattoi ostaa palveluita tarvittaessa (buffet, hieronta). Alue on siisti ja vihreä. Uima-allas alue on mukava, mutta meidän aikanamme allas oli välillä jokseenkin roskainen ja mielestämme myös hieman huonosti tehty ja näytti jo vähän "kulahtaneelta". Aurinkotuolit olivat myös vähän kärsineitä, aurinkovarjot "eilisiä". Silti uima-allasalue oli viihtyisä. Aurinkotuoleille oli kylläkin ruuhkaa ja varjoja ei ollut tarpeeksi (lue: ei ollut jaksettu raahata varaston nurkasta altaalle). Pienet puutteet asunnolla korjattiin nopeasti, palvelu oli ihan ensiluokkaista tämän suhteen (meillä oli 3. kerroksen Penthouse). Muutama valtava torakka oli sisällä, mutta ne kuuluvat tropiikkiin, valitettavasti. Muurahaisia tosin oli aika lailla keittiössä huolimatta siitä, että säilytimme lähes kaiken ruokatavaran jääkaapissa ja minigrip-pusseissa.
      Asunto oli kodinkoneiltaan hyvin varustettu ja astiastokin ihan ok. Iso terassiparveke oli superkiva, jossa olohuone ja ruokailutila sijaitsivat.
      Ainoa ikävä seikka oli, että lähtöä edeltävänä päivänä meiltä hävisi jonkun verran vaate- ja korutavaraa, kun olimme poissa ja koska asuntoon ei ollut murtauduttu, niin voinee arvata, mitä oli tapahtunut. Näitäkin tapahtumia on sattunut kohdallemme muuallakin köyhissä lomamatkakohteissa, mutta aina jaksaa hämmästyttää ja harmittaa tämä. Tavara ei sinänsä ole arvokasta, mutta meiltäkin vietiin ehkä arvoltaan 150 euron paikallisesti osettua tavaraa, joka vastannee keskiverto kuukausipalkkaa Mauritiukselta.
      Pereyberessä on hyviä ravintoloita lähellä ja kohtuullinen sukelluskeskuskin (Orca Divers Hibiscus-hotellissa).
      Mauritius on jokatapauksessa aivan ihana lomakohde, jos nauttii vähän rauhallisemmasta lomasta ja etenkin veteen liittyvistä lajeista (uinti, snorklaus, sukellus, purjehdus, vesihiihto.... you name it!).
      Ja ruoka on erinomaista, ei kannata jäädä hotellien tasapaksuista puolihoitobuffeteista "kärsimään" vaan tutustuminen paikallisiin ravintoloihin kannattaa ja tulee halvemmaksikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5660
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      190
      4609
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4112
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      55
      3617
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3571
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3338
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3261
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      45
      3125
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2810
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2371
    Aihe