15.12 lähtö Luxoriin. Ajateltiin käydä junalla Kairossa. Onko junalla matkustamisesta kokemuksia päivällä tai yöllä? Perillä ollaan varmaan yö. Heltiääkö tietoja edullisesta ja asiallisesta yöpaikasta keski-ikäiselle pariskunnalle.
Paljoinko kannattaa maksaa tyypillisestä taksimatkasta Kairossa (esimerkkejä)?
Pyramidit ja Arkeologinen museo katsellaan, mutta mitä muuta ei kannata ohittaa tutustumatta?
Olemme kerran käyneet aiemmin Egyptissä.
Kiva, jos pystyt antamaan muutaman vinkin.
Kairon kokemuksia
11
2245
Vastaukset
- iepro
Moi!
Meille opas sanoi että 40LE saa taxin kairossa 2tunniksi että saa ajaa minne haluaa. tietty neuvvotelua vaatii ja tinkimistä :)
Khan el khalilin basaari alueella kannattaa käydä. Pohjois afrikan suurin kauppa alue.- tiedosta
Käydään basaarissa.
Osaatko sanoa illalla Kairon turvallisuudesta? - Pepi II
tiedosta kirjoitti:
Käydään basaarissa.
Osaatko sanoa illalla Kairon turvallisuudesta?Olen ollut yksi keskellä yötä Kairon keskustassa ja yöpynytkin Niilin rannalla puiston penkillä. Mitään ei tapahtunut. Kairo on turvallisempi kuin öinen Helsinki, jossa ei juuri uskalla aseman seudulla liikuskella keskellä yötä - Kaisaniemen puistosta nyt puhumattakaan. Olen kerran yöpynyt Esplanadin puistossa penkillä, ja kyllä hirvitti! Vaikkei mitään silloinkaan käynyt. Kairosta puuttuvat känniset nuoret (ja vanhat). Pelko siis pois ja matkaan! Terveellä maalaisjärjellä pärjää hyvin.
- Pepi II
Pepi II kirjoitti:
Olen ollut yksi keskellä yötä Kairon keskustassa ja yöpynytkin Niilin rannalla puiston penkillä. Mitään ei tapahtunut. Kairo on turvallisempi kuin öinen Helsinki, jossa ei juuri uskalla aseman seudulla liikuskella keskellä yötä - Kaisaniemen puistosta nyt puhumattakaan. Olen kerran yöpynyt Esplanadin puistossa penkillä, ja kyllä hirvitti! Vaikkei mitään silloinkaan käynyt. Kairosta puuttuvat känniset nuoret (ja vanhat). Pelko siis pois ja matkaan! Terveellä maalaisjärjellä pärjää hyvin.
Yksin piti sanomani, n jäi pois edellisestä viestistä. :o)
- myöskin
käydä vanhassa kristityssä kaupunginosassa, koptisessa Kairossa.
- jos ehditään
Onko nähtävyytenä ihmiset, rakennukset, museot vai jokin muu asia?
- pyräm. ja egypt. museon.
Jos Kairossa hyörii perillä 2 päivää, niin ehtiikkö nämä molemmat paikat katsastaa yhdessä päivässä?
Toinen päivä jäisi kirppikselle, ihmisille ym.- Kissus
Pyramideilla kuluu aikaa n. tunti-pari (jos ei halua mennä sisälle pyramidiin). Muistakaa kuitenkin käydä myös siellä sfinksillä ja aurinkotemppelissä, siellä pyramidin "juurella".
Museo onkin se kinkkisempi juttu = siellä kun saisi kulutettua vaikka viikon. Siellä on NIIN VALTAVASTI nähtävää (ja ihmisiä niitä katsomassa) että muutama tunti menee jo pelkästään vilkuilemalla museon ihmeitä.
Jos lähdette aamulla aikaisin ensin pyramideille ja sieltä museoon, onnistutte päivässä. Muistaakseni pyramidien portit aukeaa aamulla yhdeksältä.
- Tavismatkaaja
Mentiin yöjunalla Kairoon 2 vuotta sitten, tavallisessa osastossa istuttiin ja nukuttiin koko 14 tuntia kestävä matka. Perillä Kairossa yövyimme 2 yötä päärautatieaseman vieressä olevassa Hotelli Venuksessa, turvallinen, korkeintaan *-hotelli, yö maksoi 5€.
Arkeologisessa museossa saa todella kulumaan aikaa, se on valtavan mielenkiintoinen ja iso. Samoin pyramidiretkellä kuluu aikaa jo valtavien etäisyyksien takia. Me matkustimme metrolla Gizaan ja Gizan asemalta otimme taksin, jolla kävimme Sakkarassa, Memphisissä ja Gizan pyramideilla. Kairon metroa kannatta käyttää ajan säästämiseksi, jos mahdollista, lisäksi se on turvallinen ja halpa.
Oman kokemukseni perusteella Kairo on turvallinen suurkaupunki, jossa voi rauhassa tallustella vaikka keskellä yötä. Tosin suurkaupungin tapaan liikenne on kaoottinen, joten siellä kannattaa varoa autoja katuja ylitettäessä.
Kairossa on paljon nähtävää, suosittelen ainakin 3 päivää(2 yötä) siellä oleiluun. Khan El Khaliliin, eli suureen basaarialueeseen kannattaa varata rutosti aikaa. Hintatasoltaan se on Luxoria edullisempi, jos vain jaksaa kantaa tavaraa mukanaan. :-) Muita mielenkiintoisia kohteita on Koptinen ja Islamilainen Kairo, samoin Linnoitus osa.
Mukavaa ja turvallista matkaa!- vinkeistä
Kiitos, myös edelliselle vastaajalle. Yritetään ehtiä.
Ollaan perillä varmaan kolme yötä.
Sain jostakin vinkin hostelista nimeltään Lialy Hostel, joka olisi noin 3 minuutin kävelyn päässä Egyptiläisestä museosta. Yöhinta pariskunnalta näytti pyörivän reilussa kympissä (gooklasin netistä). Koska meillä ei ole kokemuksia hosteleista, onko jollakin asiasta jotain kertomista?
Kuume tuntuu nousevan päivä päivältä, minullakin.
Vinkki tulee myöhässä teille, mutta ehkä avuksi muille. Itse kävisin Souq el-Gomaa eli perjantai-markkinoilla. Kiva paikallinen elämys muinaisen historian ohella.
http://www.luxor-info.net/elgomaa.html
Muutoinhan Kairossa on vaikka mitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38112546Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2675498Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2254015Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2502921Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov192050Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191874Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167953Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273915No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74812Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59773