joka ei tunne itseään eikä uskalla tutustua itseensä, siihen mitä ihminen oikeastaan on.
Antroposofiaa tähän ymmärrykseen ei tarvita, kaikki lähtee ihmisestä itsestään. Ei mitään oppeja, aatteita, uskontoja.
Sen jälkeen kun olet tällä polulla, ymmärrät Steinerin ajattelua. Hän oli henkisessä kehityksessään hyvin pitkällä.
Antroposofia ei aukea ihmiselle
9
924
Vastaukset
- Surullinen1
vain että rakas - ja niin nerokas - johtaja kuoli niin varhain ja niiiiin kauan sitten.
Emme taida selvitä ilman häntä.Eiks tää nyt kuitenkin ole steinerkoulu -, eikä Rudolf Steiner ja antroposofia -keskustelupalsta ;o)
Eiköhän se suurten johtajien aika ala jo olla ohi ja ihmiset voisi tosiaan ajatella ihan omilla aivoillaan tai intuitiollaan, jos niikseen tulee...
-R
- tuleva steineräippä
Rudolf Steiner kehitti uuden tieteellisen metodin, joka jonain päivänä ihmisen kypsyessä henkisesti riittävälle tasolle tulee syrjäyttämään perinteisen tieteen. Tiede ilman henkeä on kuin hevonen ilman ohjastajaa. Steinerin oppi tarjoaa ihmiselle mahdollisuuden kohota uudelle tasolle ja saavuttaa valaistuneisuuden viisaus, ja yhteys maahan aurinkoon ja tähtiin. Kuinka joku voi olla haluamatta tätä henkisen kehityksen edistystä lapsilleen? Lapseni laitan steineriin, jossa tiedän heidän menestyvän. Reikihoitaja on tunnistanut nuorimmaisessani indigon, enkä voisi kuvitellakaan laittavani häntä johonkin peruskouluun, jossa häntä syrjittäisiin eikä hänen kykyjään ymmärrettäisi. Henkien lämpöä tämän palstan lukijoille kaamosaikaan, älkääkä uskoko mitä sydämettömät skeptikot yrittävät tällä palstalla käännyttää!
Lienethän tahrannut aurasi tietotekniikan ja internetin ahrimaanisin keinoin. Eihän Rudekaan käyttänyt tietokonetta, joten ei se varmaan sovi?
Reikiä ei muuten kannata ottaa päähän...
(Jos joku ei huomannut, ylläoleva on ns. "huumoria")- kommentteihin
Steinerfaija kirjoitti:
Lienethän tahrannut aurasi tietotekniikan ja internetin ahrimaanisin keinoin. Eihän Rudekaan käyttänyt tietokonetta, joten ei se varmaan sovi?
Reikiä ei muuten kannata ottaa päähän...
(Jos joku ei huomannut, ylläoleva on ns. "huumoria")Jos ei ole mitään järkevää sanottavaa niin ei tarvitse tänne kirjoitellakaan.
- tavisvaan
Itse Ple nauraa, kun on saanut tyypillisen uhrin!
kommentteihin kirjoitti:
Jos ei ole mitään järkevää sanottavaa niin ei tarvitse tänne kirjoitellakaan.
Luulisin, että sanottavaa on paljonkin, mutta ihan oikeesti, mitäs tuohon olis pitänyt vastata ;o)
Mistä, esim itse haluaisit keskustella. Ehdottaisin esimerkiksi steinerpedagogiikan keinoja vastata nyky-yhteoskunnan haasteisiin ja steinerkoulun käyneiden sijoittumista jatko-opiskelupaikkoihin ja sitä kautta työelämään.
Lisäksi minua kiinnostaisi jutella paljonkin siitä, mitä steinerkoulussa oikeasti on erilaista. Ilman, että heti kärkeen menee puurot ja vellit sekaisin...
Olisiko nimimerkillä "pyydän asiallisuutta" heittää keskustelunavausta ;o)- juujust joo
Jalat irti maasta????
Jos olisin herkästi vedätettävissa ja että lapseni sanottaisiin olevan indigo hänen erityispiirteittensä takia - hyväksyisin mieluusti kaiken tuon höpinän ja pitäisin sitä totuutena....JOS minulta puuttuisi realiteetit, joihin saatan törmätä lapseni ensimmäisinä kouluvuosina.
Steinerin arjalaiset teoriat yms ovat mielestäni kaukana korkealle kehittyneestä henkisyydestä.
On ihmisiä jotka tarvitsevat ns JOHTAJAA elämälleen ja uskomksia joista saada tukea elämälleen.
Minä olen oppinut että ihan parasta on uskoa itseensä ja mennä kultaista keskitietä. En tuomitse niitä jotka tarvitsevat uskonnon elämänsa "langaksi". juujust joo kirjoitti:
Jalat irti maasta????
Jos olisin herkästi vedätettävissa ja että lapseni sanottaisiin olevan indigo hänen erityispiirteittensä takia - hyväksyisin mieluusti kaiken tuon höpinän ja pitäisin sitä totuutena....JOS minulta puuttuisi realiteetit, joihin saatan törmätä lapseni ensimmäisinä kouluvuosina.
Steinerin arjalaiset teoriat yms ovat mielestäni kaukana korkealle kehittyneestä henkisyydestä.
On ihmisiä jotka tarvitsevat ns JOHTAJAA elämälleen ja uskomksia joista saada tukea elämälleen.
Minä olen oppinut että ihan parasta on uskoa itseensä ja mennä kultaista keskitietä. En tuomitse niitä jotka tarvitsevat uskonnon elämänsa "langaksi".Mutta olen kanssasi täsmälleen samaa mieltä. On hyvin arveluttavaa perustaa elämänsä sata tai vaikka kaksituhatta vuotta sitten eläneen ihmisen opetuksiin. Ihmisen pitää ajatella omilla aivoillaan ja ottaa vastuu elämästään itse. Kerranhan täällä vaan ollaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee723142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."342002Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2871650Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1151632Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2671240Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki281153Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin911130Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201064En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711050- 981033