Mulla levysoittimessa (dual 505) korkeat ja kovat äänet (pianon kilaukset ja torven päräykset) rupeaa särisemään, kun levy lähenee loppuaan, siinä viimeisten viiden minuutin kohdalla. Ongelma poistuu ainakin osittain, kun lisään painoa äänivarteen, mutta sitä painoa pitääkin sitten laittaa paljon. Pelkään, että levyt vahingoittuvat. Onko ongelma tässä tai joissain muissa säädöissä, vai missä? Tietääkö kukaan?
ääni särkyy
4
4276
Vastaukset
- jeesus
neula lienee entinen.
- viljis
Juu, tuotakin olen miettinyt. Se vain hämää, että suurin osa levyistä soi ongelmitta ja ongelmallisetkin pelaa viime minuuteille asti. Levyissä ei liene vikaa, koska ne parissa muussa kokeilemassani soittimessa soivat aivan mainiosti.
Äänen särkymiseen liittyi myös seuraava ongelma: levyn loppupuolella (särinäseudulla) neula jäi jäkittämään ikäänkuin naarmuun (jota ei ole). Tämän ongelman korjasi pieni painon lisäys, mutta särinän poistamiseen siis painoa täytyisi lisätä paljon, niin että äänirasian kanta hipoo levyn pintaa. - sivuttaisveto
viljis kirjoitti:
Juu, tuotakin olen miettinyt. Se vain hämää, että suurin osa levyistä soi ongelmitta ja ongelmallisetkin pelaa viime minuuteille asti. Levyissä ei liene vikaa, koska ne parissa muussa kokeilemassani soittimessa soivat aivan mainiosti.
Äänen särkymiseen liittyi myös seuraava ongelma: levyn loppupuolella (särinäseudulla) neula jäi jäkittämään ikäänkuin naarmuun (jota ei ole). Tämän ongelman korjasi pieni painon lisäys, mutta särinän poistamiseen siis painoa täytyisi lisätä paljon, niin että äänirasian kanta hipoo levyn pintaa.Kuulostaisi vähän siltä, että sivuttaisvedossa - tai oikeammin ehkä sivuttaisvedon poistossa (anti-skating) on jotakin vikaa. Sivuttaisvedon poistolla on tarkoitus vaikuttaa estävästi äänivarren taipumukseen kiertyä kohti levyn keskiötä eli pitää neula "keskellä" ääniraitaa siten, että paine kohdistuu tasaisesti neulan kummallekin puolelle.
Jos sivuttaisvedon poisto on väärin asetettu, paine kohdistuu voimakkaammin jommalle kummalle puolelle, ja seurauksena voi olla häiriöitä äänessä. Käyttöohjeessa annetaan neuvo oikeasta sivuttaisvedon arvosta. Omassa Dual CS-505-3 -soittimessani olen näemmä joskus 90-luvun alussa asettanut sivuttaisvedon arvoksi 1,5 ja neulapainoksi 2 grammaa.
Tietysti levysoittimen sivuttaisvetoa poistavassa mekanismissa voi olla jotakin vikaa, jolloin sen säätelystäkään ei välttämättä ole apua. Asiantunteva huolto osannee korjata soittimen. Helsingissä esimerkiksi AV-Huoltocenter Kolmannella linjalla. - ..pä
sivuttaisveto kirjoitti:
Kuulostaisi vähän siltä, että sivuttaisvedossa - tai oikeammin ehkä sivuttaisvedon poistossa (anti-skating) on jotakin vikaa. Sivuttaisvedon poistolla on tarkoitus vaikuttaa estävästi äänivarren taipumukseen kiertyä kohti levyn keskiötä eli pitää neula "keskellä" ääniraitaa siten, että paine kohdistuu tasaisesti neulan kummallekin puolelle.
Jos sivuttaisvedon poisto on väärin asetettu, paine kohdistuu voimakkaammin jommalle kummalle puolelle, ja seurauksena voi olla häiriöitä äänessä. Käyttöohjeessa annetaan neuvo oikeasta sivuttaisvedon arvosta. Omassa Dual CS-505-3 -soittimessani olen näemmä joskus 90-luvun alussa asettanut sivuttaisvedon arvoksi 1,5 ja neulapainoksi 2 grammaa.
Tietysti levysoittimen sivuttaisvetoa poistavassa mekanismissa voi olla jotakin vikaa, jolloin sen säätelystäkään ei välttämättä ole apua. Asiantunteva huolto osannee korjata soittimen. Helsingissä esimerkiksi AV-Huoltocenter Kolmannella linjalla.jos raapii vain toista reunaa. silloinhan toinen kanava kuuluu isommalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3103248Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun182151Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151850Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141595Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4111489Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t361374Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2221263- 171224
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631056Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201000