Mulla levysoittimessa (dual 505) korkeat ja kovat äänet (pianon kilaukset ja torven päräykset) rupeaa särisemään, kun levy lähenee loppuaan, siinä viimeisten viiden minuutin kohdalla. Ongelma poistuu ainakin osittain, kun lisään painoa äänivarteen, mutta sitä painoa pitääkin sitten laittaa paljon. Pelkään, että levyt vahingoittuvat. Onko ongelma tässä tai joissain muissa säädöissä, vai missä? Tietääkö kukaan?
ääni särkyy
4
4231
Vastaukset
- jeesus
neula lienee entinen.
- viljis
Juu, tuotakin olen miettinyt. Se vain hämää, että suurin osa levyistä soi ongelmitta ja ongelmallisetkin pelaa viime minuuteille asti. Levyissä ei liene vikaa, koska ne parissa muussa kokeilemassani soittimessa soivat aivan mainiosti.
Äänen särkymiseen liittyi myös seuraava ongelma: levyn loppupuolella (särinäseudulla) neula jäi jäkittämään ikäänkuin naarmuun (jota ei ole). Tämän ongelman korjasi pieni painon lisäys, mutta särinän poistamiseen siis painoa täytyisi lisätä paljon, niin että äänirasian kanta hipoo levyn pintaa. - sivuttaisveto
viljis kirjoitti:
Juu, tuotakin olen miettinyt. Se vain hämää, että suurin osa levyistä soi ongelmitta ja ongelmallisetkin pelaa viime minuuteille asti. Levyissä ei liene vikaa, koska ne parissa muussa kokeilemassani soittimessa soivat aivan mainiosti.
Äänen särkymiseen liittyi myös seuraava ongelma: levyn loppupuolella (särinäseudulla) neula jäi jäkittämään ikäänkuin naarmuun (jota ei ole). Tämän ongelman korjasi pieni painon lisäys, mutta särinän poistamiseen siis painoa täytyisi lisätä paljon, niin että äänirasian kanta hipoo levyn pintaa.Kuulostaisi vähän siltä, että sivuttaisvedossa - tai oikeammin ehkä sivuttaisvedon poistossa (anti-skating) on jotakin vikaa. Sivuttaisvedon poistolla on tarkoitus vaikuttaa estävästi äänivarren taipumukseen kiertyä kohti levyn keskiötä eli pitää neula "keskellä" ääniraitaa siten, että paine kohdistuu tasaisesti neulan kummallekin puolelle.
Jos sivuttaisvedon poisto on väärin asetettu, paine kohdistuu voimakkaammin jommalle kummalle puolelle, ja seurauksena voi olla häiriöitä äänessä. Käyttöohjeessa annetaan neuvo oikeasta sivuttaisvedon arvosta. Omassa Dual CS-505-3 -soittimessani olen näemmä joskus 90-luvun alussa asettanut sivuttaisvedon arvoksi 1,5 ja neulapainoksi 2 grammaa.
Tietysti levysoittimen sivuttaisvetoa poistavassa mekanismissa voi olla jotakin vikaa, jolloin sen säätelystäkään ei välttämättä ole apua. Asiantunteva huolto osannee korjata soittimen. Helsingissä esimerkiksi AV-Huoltocenter Kolmannella linjalla. - ..pä
sivuttaisveto kirjoitti:
Kuulostaisi vähän siltä, että sivuttaisvedossa - tai oikeammin ehkä sivuttaisvedon poistossa (anti-skating) on jotakin vikaa. Sivuttaisvedon poistolla on tarkoitus vaikuttaa estävästi äänivarren taipumukseen kiertyä kohti levyn keskiötä eli pitää neula "keskellä" ääniraitaa siten, että paine kohdistuu tasaisesti neulan kummallekin puolelle.
Jos sivuttaisvedon poisto on väärin asetettu, paine kohdistuu voimakkaammin jommalle kummalle puolelle, ja seurauksena voi olla häiriöitä äänessä. Käyttöohjeessa annetaan neuvo oikeasta sivuttaisvedon arvosta. Omassa Dual CS-505-3 -soittimessani olen näemmä joskus 90-luvun alussa asettanut sivuttaisvedon arvoksi 1,5 ja neulapainoksi 2 grammaa.
Tietysti levysoittimen sivuttaisvetoa poistavassa mekanismissa voi olla jotakin vikaa, jolloin sen säätelystäkään ei välttämättä ole apua. Asiantunteva huolto osannee korjata soittimen. Helsingissä esimerkiksi AV-Huoltocenter Kolmannella linjalla.jos raapii vain toista reunaa. silloinhan toinen kanava kuuluu isommalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017553
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1055563- 835047
- 1394436
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113150- 492833
- 522769
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102354Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561966