Citykanit,

Helsinki palkkaa VIRKAMIEHEN johtamaan kanijahtia.
(HS 11.12.2008)
2211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ne city-kanit ovat lemmikkikaneja ja niiden jälkeläisiä, jotka ihminen on päästänyt luontoon kun on halunnut kanistaan eroon. Niiden muoto ja väritys on jo palautunut villikanille tyypilliseksi luonnonvalinnan seurauksena. City-kaneja on kaikkialla maailmassa. Lisäksi Saksassa ainakin Ruhrin teollisuusalueen miljoonakaupungeissa elää myös lemmikkipapukaijojen suuria yhdyskuntia samasta syystä. Pärjäävät talvenkin ulkona joten kuten. Suomessa näitä kanilaumoja luonnossa tapaa myös Tampereella.

Vahinko on jo tapahtunut ja Helsingissä kanit ovat lisääntyneet luonnossa hallitsemattomasti joten siksi niitä täytyy harventaa. Ne tuhoavat puutarhoissa ja hautausmailla istutuksia yms. Ihmettelen, eikö niille ole Suomessa tarpeeksi petoeläimiä saalistamaan?

Kanikantaa ei varmaan saada Helsingistä kokonaan hävitettyä etenkin kun ilmasto lämpenee koko ajan ja kani lisääntyy valtavasti.

Äänestä

Minkäs teet :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaviskaa! kirjoitti:

Helsinki palkkaa VIRKAMIEHEN johtamaan kanijahtia.
(HS 11.12.2008)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu