No jo taisi sullakin pieni pili nousta kun luulit löytäväsi täältä jotain sosiaalitukea saavia herjaavaa. Saattaa se sunkin elämäsi viedä vielä siihen pisteeseen että pokan luukulla kerjäät.
Elämä opettaa!
Muistakaa ilmoittaa joulukuun toimeentulotukihakemuksen liitteenä että jättävät huomioimatta mahdollisen veronpalautuksen, pienenä tulona. Saatte ainakin kirjallisen vastauksen miksi se kenties evätään.
Elämä opettaa!
Muistakaa ilmoittaa joulukuun toimeentulotukihakemuksen liitteenä että jättävät huomioimatta mahdollisen veronpalautuksen, pienenä tulona. Saatte ainakin kirjallisen vastauksen miksi se kenties evätään.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei urpot, ei sitä toimeentulotukea turhaan haeta, sitä varten on veroja maksettu että työttömyyden kohdatessa saadaan tasa-arvoinen kohtelu. Sä oot varmaan noita rutisijoita joka on vieraantunut todellisuudesta, sosiaaliturva ei ole mitään almuja, se on osa yhteiskuntasopimusta.
On se perkeleen väärin jos pitää jotain dokumentteja mukaan hakemukseen laittaa että saa osan veronpalautuksista jätettyä huomioimatta.
Kyllä ne pokan muijat tajuaa asiat, mutta kiusa se on pienikin. Jokainen penni tai sentti on persaukiselle tärkeä.
Ja sä ja sun vastuusi, jos kaikki on itsestä kiinni niin luulisi sunkin olevan vähintään miljonääri ilman yhtäkään pahetta. Mahdatkohan olla?
Ihmisen elämä ei ole historiasta irrallaan ja se elämä vie ja sinä vikiset monesti.
Pankki oli veloittanut tililtäni n. 24 euroa liikaa palvelumaksuja, mutta palautti ne huomautettuani virheestä. Nyt tuokin summa katsotaan minulle kuulemma tuloksi toimeentulotukea laskettaessa.
Jos 24 euroa ei ole pienehkö summa, niin kuinka pieniä ovat ne toimeentulotuen tarkoittamat "pienehköt tulot, joita ei oteta huomioon ttt:a laskettaessa"? 20 centtiäkö vai?
Meilläpäin pieni satunnainen tulo on 70 euroa. Selviää kunnan sivulta toimeentulotukiohjeesta..
..mitään tuloa voi olla, ei pientä eikä isoa. Tee oikaisuvaatimus.
Kirjoituksesi sisältää useita virheitä alkaen pilini KOOSTA, jota muuten kaikki ovat kehuneet, jotka eivät ole sitä ennen pyöstyneet päättyen siihen, että elämä minulle jotakin opettaisi.
Elämä on prosessi, jonka aikana ihminen tekee päätöksiä; toiset hyviä ja toiset vähän huonompia. Sinä olet nyt siinä tilanteessa, että niitä huonoja päätöksiä on tullut tehtyä liikaa. Olet joutunyt niin sanottuun negatiiviseen kierteeseen, mitä kirjoituksesi sävykin indikoi.
Mitä siis pitäisi tehdä? Syytä olisi pyytää joku toinen tekemän päätöksiä puolestasi, jolloin mainitsemani kierre saataisiin katkaistua ja se luukulla kerjääminenkin voisi sitten loppua. Hyvää joulua sinulle ja lähimmäisillesi.