ostimpas tuossa 800w-1200w 2x4ohm subbarin ja 4 kanavaisen vahvistimen joka lupaa 4x400-800(2ohm) ja 4x800-1200(4ohm)
onko nyt sitten paraskytkentä sihen kytöstää subi näin : http://www.powerset.fi/autohifi/ohjeet/sub-kytkennat.htm (2x4 =8ohm kytkentä) lueskelin netistä että periaatteessa jos vahvistin lupaa 2kanavaan 800w 4 ohm ja mun subi on sillattuna tuohon powersetin 8 ohm? niin sehän on silloin 800/2=400w tehoa? olenko ihan väärässä? ja mites asian korjaan, miten kytken subin vahvariin jotta saan sen 4 ohm ? (sais jytinää vähä enempi aikaan) :D
ja maahantuojan viesti kytkennästä oli tälläinen.
"Kun kytket subbaria, niin ota huomioon, että se ei kestä alle 4ohmin kuormitusta!" -Jesh kyllä auttoi!
onko nyt sitten paraskytkentä sihen kytöstää subi näin : http://www.powerset.fi/autohifi/ohjeet/sub-kytkennat.htm (2x4 =8ohm kytkentä) lueskelin netistä että periaatteessa jos vahvistin lupaa 2kanavaan 800w 4 ohm ja mun subi on sillattuna tuohon powersetin 8 ohm? niin sehän on silloin 800/2=400w tehoa? olenko ihan väärässä? ja mites asian korjaan, miten kytken subin vahvariin jotta saan sen 4 ohm ? (sais jytinää vähä enempi aikaan) :D
ja maahantuojan viesti kytkennästä oli tälläinen.
"Kun kytket subbaria, niin ota huomioon, että se ei kestä alle 4ohmin kuormitusta!" -Jesh kyllä auttoi!
Vastaukset 7
Vanhimmat
2 x 4 ohmia joka ei kestä rinnan kytkentää..??
kaksikanavaiseksi ja kytket kummatkin puhekelat omalle kanavalle. Eikös se silloin tee sen neljä ohmia/kela? Soittimelta tuleva signaali on silloin syytä monottaa :) ennen vahvistinta ellei vahvistin sitä osaa tehdä.
"kaksikanavaiseksi ja kytket kummatkin puhekelat omalle kanavalle. Eikös se silloin tee sen neljä ohmia/kela?"
ööh jos meinaat niitä 2x800-1200w(4ohm) eikös silloin tämä subbarini saa liikaa watteja? sellaset rapeat 800-1200w liikaa :D ? vai missaanko jotain? myönnän että vahvistin ei ole laatumerkki mutta eikait sitä W hävikkiä noin paljon ole xD
ja jos meinasit että kela1 laitetaan kanavaan1 ja kela2 kanavaan2 niin eikös nuo saa silloin 2ohm per kela? ja se on 2x4ohm subi.. vai miten tuo nyt menee??
unoha tämä "ja jos meinasit että kela1 laitetaan kanavaan1 ja kela2 kanavaan2 niin eikös nuo saa silloin 2ohm per kela? ja se on 2x4ohm subi.. vai miten tuo nyt menee??"
luin hiukan väärin mut joo...
subbari on 800-1200w 2x4ohm eli jos kytken sen niin kuin käskit niin sehän saa silloin 1600-2400w tehoa, eikös tuossa mene subbari / vahvistin rikki? en tiiä kumpaa se rasittaa enemmän mutta hyvää se ei voi tehdä.
vai käykö siinä vaan niin että sitten kun volume on tarpeeksi kova, eli se saa liikaa virtaa tulee särö. Ja siitä sitten tietää laskea volumea ? tuossakin on se riski että kun meteli on peräkontissa, niin säröä ei välttämättä kuule ennenkuin on liian myöhäistä ?
hyvä näin.
Sullahan on jo tietoa näköjään riittävästi aiheesta, suotta täältä kyselet enää lisää.
Hieman offotpiccina saanko kysyä, mikä vahvistin on kyseessä kun noin muikeita lukemia antaa? Vai ettei vain olisi mainosmiesten kikkailua?
no nämä muikeat tehot on varmasti myyntimiesten puheita. uskon että todelliset tehot on alle tuon.
(http://www.jj-tuonti.com/mchammer-vulcane-2400-varastossa-p-521.html)
Paljon on vasaroita haukuttu täällä netissä, mutta nekin tuntuvat oikeasti olevan vuosilta 2004-5(puheiden mukaan 1500 sarjan vahvistin lupas 4x160w antoikin 4x78w, ainuttakaan virallista testiä en ole nähnyt.)
mielessä on oikeasti käynyt että jos tuo vahvistin olisi "onneksi" sen verran huono vieläkin niin voisinpa uskaltaa laittaa sillatut kanavat puhekeloihin kiinni, mutta pitäs olla vahvistimen puolet paskempi mitä luvataan.
"sulake
Vahvistimen omien sulakkeiden tarkoitus on suojata vahvistinta esimerkiksi oikosululta ja/tai ylikuormituksessa. Sulakkeista ei vastoin yleistä käsitystä pysty päättelemään vahvistimen antotehoa. Jos kuitenkin vahvistimesta luvataan tehoa esimerkiksi 2x100 wattia ja siinä on vain yksi 20 ampeerin sulake, voidaan sulakkeen mahdollistamaksi ottotehoksi laskea 13.8V x 20 A = 276 wattia. Koska vahvistimen hyötysuhde on keskimäärin noin 50 prosenttia, saadaan suurimmaksi kokonaisantotehoksi noin 140 wattia eli 2x70 wattia. Sulakkeen arvo on siis jossain määrin suuntaa antava. On kuitenkin huomattava, että esimerkiksi D-luokan vahvistimien hyötysuhde on huomattavasti korkeampi kuin 50 prosenttia."
(http://www.autosound.fi/tietoa_vahvistimet_terminologia.htm#7
Eli onkohan minun vahvistimeni valmistaja keksinyt laittaa tehomerkinnän sen mukaan mitä ottotehoja on vai sen mukaan mitä hyötysuhde on? :D
Sulake on 80A eli jos tuohon laskuoppiin on luottamista antoteho on silloin autonkäydessä rms552w / 2 sillattuun kanavaan eli 276w silloinjan se 800-1200w olisikin n.280rms-550max eli yhistettynä saisin aika liki sen mitä subille tarttis.
ja jos katotaan millasen sulakkeen tää tarttis antaakseen 2400w = 2400w/13.5v= 177,8A eli tommosen 180 sulakkeen.. (max tuolla laskutavalla olisi noin 1079,8650168728908886389201349831)
Eli kaikki viittaa että voisin kytkee sen subin molempiin keloihin, mitäs te viisaammat olette mieltä? (ja eihän sillä riko vehkeitään että linjoista tulisi hieman eri voimakkuudella? kunhan ero ei ole mikää suuri( tuossa kun on tuo basso säädin, voisin kaikki laittaa nollille vahvistimessa ja käyttää säädintä niin silloinhan se nostaa tehoja yhtäpaljon samanaikaisesti? )
kiitos jo pelkästään siitä että selvisit loppuun asti ilman että nukahdit :D vielä jos kertoisit vähän mielipidettä?
kuule, kytke ihan rauhassa ne 2x4oomin lähtös niihin puhekeloihin. Katso heität vaan kaikki säädöt suurinpiirtein identtisiksi ja gain/level säätö pois. noniin sitten isket volyymet kaakkoon istut takapenkille nautiskelemaan ja säädät sillä "kakella" basson sopivaksi.
en usko että Basson kanssa on ihan niin tarkkaa noiden säätöjen kanssa, jos ihan pieniä heittoja sattuu olemaan
korjatkaa te muuut toki, JOS olen väärässä.