Hirvenmetsästys kunniaan!!! Muo sitte etoo nää vouhot täälä, jotka pitää hirven (ja peuran) metsästystä kauheen raakeena puuhana ja vertaavat hirviä johonki kotikissoihin. Menis vaan kattoo yhteisvarastolle niitä autoja, joista on katto kuoriutunu ku sardiinipurkista, etupenkit on takapenkillä ja verta ympäriinsä (ihmisiä kuollut)
ja tulis vasta sit vouhottaa! Olis varmaan eri ääni kellossa, kun se sattuis omalle kohdalle!
Hirvenmetsästys on jopa harrastuksena kivaa puuhaa. Saa olla ulkona koko päivän luonnon helmassa ja hauskaa vaikkei mitään saalista saakkaan! Kyllä maistuu kahvi kuksasta hyvälle ja makkara mainiolle nuotiolla!
Täälä pitää suurinta ääntä ne ääliöt, jotka ei selvästikkään tiedä koko hommasta mitään!!!
UGH, OLEN PUHUNUT*
T:Ronja metsätyttö
ja tulis vasta sit vouhottaa! Olis varmaan eri ääni kellossa, kun se sattuis omalle kohdalle!
Hirvenmetsästys on jopa harrastuksena kivaa puuhaa. Saa olla ulkona koko päivän luonnon helmassa ja hauskaa vaikkei mitään saalista saakkaan! Kyllä maistuu kahvi kuksasta hyvälle ja makkara mainiolle nuotiolla!
Täälä pitää suurinta ääntä ne ääliöt, jotka ei selvästikkään tiedä koko hommasta mitään!!!
UGH, OLEN PUHUNUT*
T:Ronja metsätyttö
Vastaukset 8
Vanhimmat
Myöskin minä käyn hirvijahdissa. Aluksi olin mukana ainoastaan ajomiehenä/-naisena ja koiranohjaajana, mutta jo kolmatta vuotta on minulla myöskin ase mukana.
Ensimmäisenä vuotena en kyennyt ampumaan. Meni pari hyvää tilannetta ohi. Seuraavana vuotena ammuin pienen sonnin ja kaksi vasaa. Tänä vuotena saaliini on tähän mennessä ollut peurapukki ja 12 haaraiset hankosarvet omannut kookas hirvisonni. Tilaisuuksia on toki muitakin ollut, mutta ammun vain varmoissa tilanteissa, joissa osuma on kerrasta kuolettava.
Olen muuten kanssasi täysin samaa mieltä siitä, että suurinta meteliä hirvenmetsästyksestä, ja metsästyksestä yleensäkin, pitävät juuri ne jotka eivät asiasta mitään tiedä. Ne. jotka itse õksyisivät metsään ensimmäisen puun taakse, tai viimeistään sinne josta ei *ÄII-TIII !!* huuto enää kotiin kanna. Kaljakuppilat ja hieromalaitokset sun muut, ne voivat kyllä etäämmältäkin löytyä, ja niihin voi kaiken maailman höyryissä mennä.
Antoisia erähetkiä Sinulle!
Onnea upeista suorituksista! Minä en pyssyn kanssa
heilu, mutta muuten tämä on jo 7 vuosi mukana metällä. Enää 3 tuntia töissä ja sitten taas maalle päin! Ilmakin vaikuttaa oikeen lupaavalta!
Hyvää weekendiä Sulle ja jahtiONNEA*
T:Ronja
Niin, helppoahan se on valittaa kun ei mitään mistään tiedä. Minä olen melkein koko pienen ikäni ollut mukana metsällä ja yli puolet elämästäni omistanut metsästysluvat.
Joitakin kertoja olen niitä kiivaimpia metsästyksen vastustajia yrittänyt houkutella tulemaan mukaan ja katsomaan mitä se puuha oikein on, mutta hepä eivät lähde!
Siinä vaiheessa viimeistään kyllä mielestäni kannattaisi pitää pieni tietämätön päänsä kiinni jos ei edes suostu tulemaan ja katsomaan omin silmin miten tuo metsästystapahtuma etenee todellisuudessa. Tästä asiasta on varmasti monikin metsästäjä kanssani samaa mieltä.
Kai se on sellainen perustavanlaatuinen asennevika mikä jotkut saa vihaamaan metsästäjiä ja heidän toimintaansa. Totta kai on niitä jotka mustaavat kaikkien lajin harrastajien mainetta typeryydellään (jättämällä esim. lakeja noudattamatta), mutta niinhän niitä on monessa muussakin harrastuksessa. Se ei mikään syy ole vihata kaikkia.
jotka jättävät lakia noudattamatta..!!
Hirvenmetsästys on kyllä niin hyvin valvottua et siinä ei kyllä lakia voi kiertää.Salametsästys on asia erikseen ja sitä voi tehdä ja varmaan paljon tekeekin sellaiset jotka ei kuulu mihinkään metsästysseuraan nämä kun ei tarvi kaatolupia sen kummemmin kun metsästyskorttia saati sitten aseen kantolupaa.
Eipäs nyt verrata hirviä kissoihin. Kissanhan saa ampua kuka tahansa metsästäjä, kun kohdalle sattuu. Hirvien metsästys sen sijaan on organisoitua ja valvottua puuhaa.
on siis pelkkää huvittelua...viis niistä hirvikolariuhreista...
Eipä tuohon paljoa lisättävää Ronja ole.
Itsekkin 9 vuotiaasta saakka hirvenpyynnissä kulkenut ja nykyään varajohtajana porukassa toimivana jäsenenä tiedän tarkkaan mitä se homma on. Otan mielelläni näitä nykyajan viherpiipertäjiä kattomaan mitä se homma on mutta eivätpä nuo lähde. Kyllä helsingistä kehä kolmosen sisäpuolelta sitten valitetaan metsästyksestä niin kaikki tietävinä. Onhan ne ehkä nähny rusakon keskuspuistossa tai pari sorsaa satama altaissa.