kokeneemmat kertokoot

onko debian paras linux jos toivoo ohjelmilta vakautta ja toimivuutta?
12833
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Joo, on se vakaa, mutta juuri mikään uusi ei toimi puukottamatta ja säätämättä. Itse odottelisin uutta Debian Lennyä, joka valmistuu "Ihan Pian". ;)

Sitä odotellessa ovat mm. openSUSE, Slackware, Mandriva ja Sabayon kokeilemisen arvoisia.

Äänestä
  • "mutta juuri mikään uusi ei toimi puukottamatta ja säätämättä."

    Toi väite on kyllä ihan täyttä roskaa, silkka valhe. Debian ei nykyisellään ole sen vaikeampi käyttää kuin mikään muukaan jakelu.

    Äänestä

  • miksuh. kirjoitti:

    "mutta juuri mikään uusi ei toimi puukottamatta ja säätämättä."

    Toi väite on kyllä ihan täyttä roskaa, silkka valhe. Debian ei nykyisellään ole sen vaikeampi käyttää kuin mikään muukaan jakelu.

    Kukas vaikeakäyttöisyydestä onkaan kirjoittanut? Kolmevuotiaan läppärini näytönohjain on hyvä Linuxin kehityksen merkkipaalu: Upouusi Debian Etch ei asennu, openSUSE 10.2 ei asennu. Vierähtää vuosi, Debian Etch ei yllättävästi edelleenkään asennu, mutta openSUSE 10.3 jo asentuu kun vähän temppuilee YaST:in ja xorgconfigin kanssa. Saapuu uusi vuosi, vanhat kujeet. Etch ei asennu, openSUSE 11.0 uppoaa läppäriin kuin vanhaan ihmiseen.

    Johtopäätös: Jos kone on vanha romu, niin Debian Etch asentunee. Toimiihan Etch minun vanhoissa paskoissa ihan hyvin. Vakaan Lennyn julkaisua kaivataan kuitenkin kipeästi. Kehitys kehittyy sillä aikaa kun Debianin jäärät pohtivat Erittäin Tärkeitä Päätöksiään kabineteissaan.

    Äänestä

Kaikki tunnetummat jakelut on vakaita ja toimivia kunhan ei ota ihan_sitä_viimeisintä versiota.

Debian on tunnettu siitä ettei uusimpaankaan päästetä mitään ilman massiivista testausta joka väistämättä tarkoittaa sitä että syytetään vitkuttelusta.

Tämä lienee esim. siitä haarautuneen Ubuntun syntyhistorian takana. Siellä ei arkailla julkaista sellaistakin mikä saattaa tuottaa ongelmia jossakin ympäristössä.

Äänestä

toimii ainakin minulla kuin "junan vessa".

Äänestä

Tohon voi vastata vain: kyllä on.

Äänestä

"onko debian paras linux jos toivoo ohjelmilta vakautta ja toimivuutta?"

Vakaus ja toimivuus riippuu vähän tapauksesta. Debianilla, CentOS:lla, Susella ja Red Hat Enterprisella ei ole oleellisesti eroja vakaudessa ja toimivuudessa. Jossain Ubuntussa taas sitten on tehty trade-offia, että on testattu vain osa ohjelmistoista huolella. Lähinnä se oletussetti ja jotain muita mitä tuetaan ja nekin on viilattu kuntoon vasta ensimmäisen point-releasen jälkeen.

Noi loput mitkä päivittyy 6kk välein ovat astetta huonompia. Debianin vahvuuksi on se, että sitä on nuoltu myös toimivaksi eri arkkitehtuureilla huolella. Se mikä on sopivin käyttis sitten riippuu aina tarpeista. Suosittelen Debiania jos tykkää vahvasti muokata ohjelmistoja vaihtamalla ikkunamanagereita yms. tai haluaa ajaa eri arkkitehtuureilla. Lisäksi se on hyvä jos haluaa levynsalauksen ja tykkää Debianin päivitystahdista, kun taas Fedora olisi hyvä jos haluaa tuoreemmat ohjelmistot ja levynsalauksen. Jos sitten haluaa pitkän tuen ja luotettavuuden eikä välitä niistä lukuisista arkkitehtuureista, ja vielä haluaa ilmaisen niin sitten ehkä ottaisin CentOS:n, tuskin parempaa löytyy kotipalvelimeen ellei se kotipalvelin ole joku ARM vekotin jolloin taas tulisi käännyttyä Debianiin.

Äänestä

Yksiselitteisesti: vakaa järjestelmä on. Tai sitten Slackware. Tai Gentoo, mutta helppokäyttöisyyden ja vakauden puolesta Debian.

Äänestä

äläkä sorru mihinkään leluxeihin.

Äänestä

laitanpa sit debianin. jos haluaa opetella ohjelmointia, siis aloittaa ihan nollasta, miten kannattaa edetä? onko paras aloittaa jollain tietyllä ohjelmalla vai komentorivillä? sellainen käsitys/luulo on että ne ensimmäiset unixit olisi rakennettu pitkälti c kielellä ja juuri komentorivin avulla?

Äänestä
  • Jokin matalan tason kieli on jollekin tasolle opeteltava että voi edes järkevästi käyttää ns. RAD (nopea sovelluskehitys vap. suom.) työkaluja sillä niissäkin tarvitaan aina koodia sekaan vaikkakin lomakkeet, painikkeet yms. voi vetää graafisesti paikoilleen mutta toiminnallisuutta ei saa ilman koodia. C/C on tehokas kieli ja oliopohjaisena varmaankin aika hyvä pohjakieleksi jonka pälle voi sitten rakentaa muuta ohjelmointitaitoa.

    Itse jouduin pakosta opiskelemaan sähkötekussa aikanani C/C -kieltä josta alun oksennusrefleksin jälkeen puhkesikin mielenkiinto ohjelmointiin. Myöhemmin olen tosin siirtynyt RAD-työkaluihin mutta vain windowsympäristössä (valitan) ja tehnyt jonkin verran omia sovelluksia.

    Mutta tuo ohjelmointi on kyllä jäänyt aikoja sitten koska se syö tavattomasti aikaa. Sen täytyy olla intohimoharrastus tai siitä ei tule oikein mitään.

    Äänestä

  • kun opettelet ensin jotain korkeamman tason kieltä, esmes Pythonia. Jonkin aikaa sillä kikkailet ja teet harjotuksia, niin rupeaa k&r tuntuun simppelimmältä.

    Pythoni on henk. koht. lemppari niin ylistän sitä vielä vähän lisää: voit tehdä C harjotuksia niin, että kirjotat ensin toimivan härpättimen pythonilla, ja siitä siirrät sen C:ksi. Korkeamman tason kielellä tarvii hanskata vähemmän liikkuvia osia kerralla ja saa sitten parsittua kokonaisuuden helpommin kokoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


joulupukkiiiiiiiiiii kirjoitti:

onko debian paras linux jos toivoo ohjelmilta vakautta ja toimivuutta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu