Saanko työmarkkinatukea, kun asun yksin, olen 25-vuotias, työssäoloehto ei täyty, ja vain ylioppilaan koulutus? Kiitos vastaajille.
Työmarkkinatuki
Minapä vaan
4588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
saat
25-vuotiaana sinulla ei ole enää koulutukseenhakupakkoa. Tuo ei tosin koske työkkärin humpuukikoulutuksia, niihin on aina pakko hakea, jos työkkäri käskee.
Voit siis saada työmarkkinatukea. Sinulle tulee kuitenkin heti alkajaisiksi 5 kk:n odotusaika, ellei sinulta löydy viimeisen kahden vuoden ajalta vähintään 5 kk sellaista työssäoloa, jossa työaika on väh. 18 h/kalenteriviikko. Jos löytyy osa tuosta, niin se vähentää odotusaikaa vastaavalla tavalla.
Mene siis työkkäriin ja ilmoittaudu kokoaikatyön hakijaksi. Siitä se lähtee.
Aika on muuten viimeisen 2 vuoden aikana vähintään 10 kk töitä, vähintään 18 tuntia viikossa. Milloin tuo on muuttunut 5 kk kahden vuoden aikana?
5 kk töitä väh. 18 h/kalenteriviikko kahden vuoden aikana kumoaa työmarkkinatuen odotusajan.
10 kk töitä vähintään 18 h/kalenteriviikko 28 kk:n aikana tuo oikeuden päivärahaan, jos sitä on ensimmäistä kertaa saamassa.
8 kk töitä vähintään 18 h/kalenteriviikko 24 kk:n aikana nollaa päivärahapäivät tai tuo päivärahalta pudonneen takaisin päivärahan piiriin.