piikkirenkaat

motocross

Täällä kun näyttäs näitä motocross harrastajia löytyvän niin osaatteko kertoa mistä etelä-pohjanmaa/pohjanmaa akselilta löytyis liikkeitä jotka myy piikkirenkaita?? Ihan harrastekäyttöön tulisivat, että hintakin pitäs olla sen mukainen

5

2210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myyrään

      netinkin kautta (satapiikki oy tms) edullisemmin uusia. kandee tosin verrata nastojen määriä. herrastelijapohjallakin on hyvä pysyä jonkin verran pystyssä, niin elää pidempään.

    • O.Ryan

      Harrastekäyttöön, eli. Valintasi tulee oleva ns. enduronastalla oleva rengas.
      piikkirenkaita on nimittäin jäälle ja maastoon. Jääratapiikit ovat teräksisiä ja ilman kovametallipiikkiä, ja lisäksi erittäin ohuita. Jäällä ne antavat muikean pidon, mutta jos kivikkoon erehdyt, tahi soratielle, niin ne katkeavat kuin lasikepit.

      Enduronastat ovat kovametallipiikeillä varustettuja teräsnastoja, ja pari milliä paksumpia, jolloin ne sietävät kivikkoa, ja sorapohjaa aika hyvin. Jäällä ajaessä harrastusmielessä saa endurorenkailla näyttävämpiä ajolinjoja, mutta kello ei siitä tykkää, ja eihän se harrastajilla olekkaan pääasia.
      Elikkä nyt enduronastarenkaan valintaan: Ajatko mökkiajelua, tahi enskaa.. Onko jarrutustyylisi enemmän etuselle painotteinen.. Hienosäätöä voi ajatella, niin ajotyylin, kun ajomaastonkin perusteilla. Panosta kuitenkin eturenkaaseen.

      Sopivan jäykkä kumimateriaali yhdistettynä oikeaan nastan istutuskulmaan, ts. Pooriajossa ei ulkonevia nastoja, jotka aiheuttaa etusen poorista poispomppaamisia. ja jarrutus, jos se on etuseen painotteista on myos eturenkaan laatu erittäin tärkeä. Takarengas Sitten suhteessa siihen, miten haluaa vauhtia. Kaikilla sitä saa ihan tarpeeksi tuohon harrastuskäyttöön. Hinta ja laatu kulkee näissä jutuissa aikalailla kohdillaan.

    • hakusessako

      mulle tulee mieleen ainaski mc skatter yli tai alahärmässä siellä toimii nettimyynti käy vilasees josko sieltä löytys hakemasi

    • kotarii111

      kertokaa voiko taka piikkirenkaan kääntää toiste päin ku muutama piikki taipunu taaksepäin että lähteekö piikit irti vai pysyykö renkaassa?

      • husqvarna wr 250

        En menisi kyllä kääntään toisinpäin. Melko varmasti katkeavat tai irtoavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      119
      3704
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      27
      2770
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2585
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      126
      2338
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2134
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      37
      1697
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1086
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1000
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      974
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      78
      943
    Aihe