Tässä taannoin Itä-Hämeessä hehkutettiin Kuusakoski Oy:tä työnantajana. Se kun ei lomauta vaan kouluttaa ! (sitä paitsi jos lomia pakotetaan pitämään hiljaisena aikana niin se kyllä on yt-neuvottelua jos mikä) Joopa joo... näin tekee moni muukin yritys Heinolassa mutta eipä niistä ole yrityksien tarvinnut numeroa tehdä ja lehtien sivuilla mainostaa itteään. Minkähän takia Kuusakoski Oy:n tarvitsi ?
No... joka tapauksessa tässä vähän toisenlaista uutista kyseisen firman historiasta, alla uutinen Etlarista vuodelta 2004:
Kuusakoski Oy korvauksiin potkuista Heinolan tehtaalla
12:07 - 4. marraskuuta 2004 - (Päivitetty klo 14:50)
Kierrätykseen erikoistunut Kuusakoski Oy joutuu maksamaan korvauksia entiselle työntekijälleen työsopimuksen perusteettomasta päättämisestä Heinolan Myllyojan tehtaalla. Työtuomioistuin määräsi maksettavaksi korvauksena 7 600 euroa ja irtisanomisajan palkkana ja lomakorvauksena 4 200 euroa.
Teknologiateollisuus ry ja Kuusakoski Oy velvoitetaan yhteisvastuullisesti korvaamaan Metallityöväen liiton oikeudenkäyntikulut lähes 7 800 euroa. Lisäksi työttömyysvakuutusrahastolle määrättiin maksettavaksi noin 3 700 euroa.
Kuusakoski irtisanoi pitkäaikaisen työntekijänsä reilu vuosi sitten. Syyksi ilmoitettiin työkyvyn olennainen ja pysyvä vähentyminen. Suokas oli vuoden sairauslomalla kyynärpäävamman takia.
Asianosaiset ovat olleet yksimielisiä siitä, että Suokas on ollut sairauslomansa jälkeen kykenemätön aikaisempaan sulattajan tehtäväänsä. Työtuomioistuimen mukaan yhtiö on laiminlyönyt tarjota Suokkaalle hänen työkykyään vastaavia tehtäviä.
tässä linkki jos kiinnostaa todenperäisyys
http://www.ess.fi/?article=15264
Kuusakosken potkuista
18
4675
Vastaukset
- AnnaYlen
Toi ei oo ainoa mitä se on joutunu korvaamaan. Niitten toiminta vai oliko se niitten Vierumäen kaatopaikka pilas aikoinaan Myllykylältä puutarhayrittäjän kaivot. Siinä meni perheeltä elanto ja terveys mutta Kusari vaan porskuttaa.
- romusta
Kusari haastoi Puolustusvoimat oikeuteen, kun se ei myynyt niille romujaan, vaan Stena Metallille, joka maksoi niistä enemmän. Kusari hävisi oikeudenkäynnin:
http://www.finlex.fi/fi/oikeus/mao/2007/20070196
Eli se siitä kauniista kiiltokuvasta ekologisena hyväntekijänä. Hahhhaa. Rahaa ne vain tekee ja Heinola maksaa kulut ja lahjottaa puolilmaseksi kappaleen maata ja luontoa raiskattavaksi. Puhumattakaan Heinolan asukkaiden terveydestä.- kokoomus rock
Kateelliset demarit itkee kun firmat yrittävät tehdä voittoa! No vanha totuus on että suomessa kateus voittaa kiimankin!
Muistakaa duunarit. Olette työpaikalla vain sen takia että firman omistajat saavat mahdollisimman suuren voiton sijoitetulle pääomalla. Vain tämä on firmojen tarkoitus. Demareille se on vaikea käsittää, mutta eiköhän se totuus selviä jossain vaiheessa. Parkettitehtaan duunareille asia on jo selvinnyt. Jos ei tule voittoa riittävästi niin monoa vaan perseeseen. Duunari on vain suorittava porras ja mitä vähemmän niitä on firmassa niin firma voi paremmin. - kokomusta rock
kokoomus rock kirjoitti:
Kateelliset demarit itkee kun firmat yrittävät tehdä voittoa! No vanha totuus on että suomessa kateus voittaa kiimankin!
Muistakaa duunarit. Olette työpaikalla vain sen takia että firman omistajat saavat mahdollisimman suuren voiton sijoitetulle pääomalla. Vain tämä on firmojen tarkoitus. Demareille se on vaikea käsittää, mutta eiköhän se totuus selviä jossain vaiheessa. Parkettitehtaan duunareille asia on jo selvinnyt. Jos ei tule voittoa riittävästi niin monoa vaan perseeseen. Duunari on vain suorittava porras ja mitä vähemmän niitä on firmassa niin firma voi paremmin.kai nämäkin suljetaan,kun yrityksellä menee huonosti.
http://www.mtv3.fi/uutiset/talous.shtml/arkistot/talous/2008/10/738820 - huonosti
kokoomus rock kirjoitti:
Kateelliset demarit itkee kun firmat yrittävät tehdä voittoa! No vanha totuus on että suomessa kateus voittaa kiimankin!
Muistakaa duunarit. Olette työpaikalla vain sen takia että firman omistajat saavat mahdollisimman suuren voiton sijoitetulle pääomalla. Vain tämä on firmojen tarkoitus. Demareille se on vaikea käsittää, mutta eiköhän se totuus selviä jossain vaiheessa. Parkettitehtaan duunareille asia on jo selvinnyt. Jos ei tule voittoa riittävästi niin monoa vaan perseeseen. Duunari on vain suorittava porras ja mitä vähemmän niitä on firmassa niin firma voi paremmin.Kusari on nyt antanut potkut jo kahdelle johtajallekin vedoten huonoon taloudelliseen tilanteeseen.....
- duunari.........
huonosti kirjoitti:
Kusari on nyt antanut potkut jo kahdelle johtajallekin vedoten huonoon taloudelliseen tilanteeseen.....
No mut hei, mielestäni hyvä teko antaa kenkää iso palkkaisille pomoille, kuin duunareille. Pitäis ottaa muidenkin firmojen mallia. Duunarit pitää lomia/pekkasia ja lisäkoulutusta, kun taas esim. vaneri lomauttaa 3kk ja tuskin enää sen jälkeen lähtee uudelleen käyntiin.
- tosiaan:
kokoomus rock kirjoitti:
Kateelliset demarit itkee kun firmat yrittävät tehdä voittoa! No vanha totuus on että suomessa kateus voittaa kiimankin!
Muistakaa duunarit. Olette työpaikalla vain sen takia että firman omistajat saavat mahdollisimman suuren voiton sijoitetulle pääomalla. Vain tämä on firmojen tarkoitus. Demareille se on vaikea käsittää, mutta eiköhän se totuus selviä jossain vaiheessa. Parkettitehtaan duunareille asia on jo selvinnyt. Jos ei tule voittoa riittävästi niin monoa vaan perseeseen. Duunari on vain suorittava porras ja mitä vähemmän niitä on firmassa niin firma voi paremmin.Nelosen uutisten mukaan Petokaivin-yhtiön ympäristörikoksesta epäilty omistaja on kokoomuksen tuleva kaupunginvaltuutettu.......
- kapitalisti?
kokoomus rock kirjoitti:
Kateelliset demarit itkee kun firmat yrittävät tehdä voittoa! No vanha totuus on että suomessa kateus voittaa kiimankin!
Muistakaa duunarit. Olette työpaikalla vain sen takia että firman omistajat saavat mahdollisimman suuren voiton sijoitetulle pääomalla. Vain tämä on firmojen tarkoitus. Demareille se on vaikea käsittää, mutta eiköhän se totuus selviä jossain vaiheessa. Parkettitehtaan duunareille asia on jo selvinnyt. Jos ei tule voittoa riittävästi niin monoa vaan perseeseen. Duunari on vain suorittava porras ja mitä vähemmän niitä on firmassa niin firma voi paremmin.Pikkuisen huvittaa. Siinä varmaan kirjoittaa joku pikkukaupungin pikkupoju, joka kirjekurssimerkonomina on päässyt sisätöihin osuuskaupan sivukonttorin kassanhoitajan sijaiseksi. Ollaan niin kokoomuslaista niin kokoomuslaista.
- ne parhaat
tosiaan: kirjoitti:
Nelosen uutisten mukaan Petokaivin-yhtiön ympäristörikoksesta epäilty omistaja on kokoomuksen tuleva kaupunginvaltuutettu.......
voitot saadaan:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000039236487
Jesp... Nyt kun Lokapojat on loattu, niin taitaa hetkessä homma vilkastua esim. EKOKEMILLÄ Riihimäellä... Tavaramäärät kasvaa kiinnijäämisen pelossa. Monella saman alan yrityksellä saattaa tuo AAA- luokitus pudota, koska tyhmähän se on joka ei tästä ota opikseen, edes hetkellisesti. Jos voitto on 40pros liikevaihdosta, niin miksi ihmeessä me ei kaikki pyöritetä jonkinalan jätehuoltoyritystä??? Ei muuta kun tutkintaa ja ratsioita halleille ja työmaille sekä rangaistukset ajantasalle. - 123 pum
duunari......... kirjoitti:
No mut hei, mielestäni hyvä teko antaa kenkää iso palkkaisille pomoille, kuin duunareille. Pitäis ottaa muidenkin firmojen mallia. Duunarit pitää lomia/pekkasia ja lisäkoulutusta, kun taas esim. vaneri lomauttaa 3kk ja tuskin enää sen jälkeen lähtee uudelleen käyntiin.
se on vaneritehtaan loppu.
- Anonyymi
Oonko saanut oikeaa tietoa, et Kuusakoski Oy velvoittaa työntekijöitään koronapassia?? Et se tulis voimaan maanantaina 13.12.2021??
- Anonyymi
Ei vaadi
- Anonyymi
Muistakaa duunarit. Olette työpaikalla vain sen takia että firman omistajat saavat mahdollisimman suuren voiton sijoitetulle pääomalla.
- Anonyymi
mahdollisimman suuren voiton
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
mahdollisimman suuren voiton
Ei muuta kun tutkintaa ja ratsioita halleille ja työmaille sekä rangaistukset ajantasalle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuta kun tutkintaa ja ratsioita halleille ja työmaille sekä rangaistukset ajantasalle.
isot on bisnekset !
- Anonyymi
Työtuomioistuimen mukaan yhtiö on laiminlyönyt tarjota Suokkaalle hänen työkykyään vastaavia tehtäviä.
- Anonyymi
Haha. Sama meininki tuntuu jatkuvan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1533430Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk842976Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva602450Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro412340Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?532270Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1152235Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,172217Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1512149Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.121576Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville301565