Elikkä, kumpi olisi parempi:
Wacom bamboo A6 http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=35476
Aiptek 14000U http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=4622
Aiptek olisi isompi kuin wacom silti saman hintainen.
Käyttäisin piirtämiseen ja kuvankäsittelyyn.
Aiptek vs. Wacom
9
3258
Vastaukset
- väliä
Wacomin tekniikka maksaa ja laadukkaat komponentit. Itselläni on A6-kokoa ole pöytä, joka on ihan riittävä normaaliin työskentelyyn. Hienomotoriikka, herkkyys ja kyky keskittyä kasvaa. Näitä tarvitaan taiteen tekemisessä.
- GSEGSG
suosittelen wacomia. Luotetumpi merkki piirtopöydissä. aiptekin kameroista huono kokemus..
- Jaaaaaa
Aika monella kaverillani on Aiptekin piirustuspöydät ja kyllä aivan mahtavaa jälkeä ovat saaneet aikaan. Taitaa olla niin että Aiptekin maine on huonompi kuin mitä tuotteet ovat. Wacomin omistajat tuntuvat haukkuvan Aiptekin tuotteita mutu-tiedolla, eli eivät itse ole koskaan edes kokeilleet. Tiedä sitten. Oman Aiptekin piirtopöydän tilaan piakkoin.
- sanonpavaan
Ostin tuossa tammikuun alussa aiptekin 14000u:n ja hyvin on toiminut. :) Toisaalta tuo A4 on aika iso, pienemmällä olis varmaan helpompi piirtää kun ei tartteis kättä liikuttaa niin paljoa. Että ei se aiptek niin huono vaihtoehto ole kun mitä väitetään.
- Lateksi Late
tekniikasta. Jotkut nysvää post-it lapuille ja jotkut maalaa freskoja. Ite tottunut A4 kokoon muutenkin, sopii mulla kun käytän rannetta. Aiptek ollut jotain 7 vuotta, olen siihen tottunut. Kynä on Wacomeissa sirompi, niissä kun ei ole pattereita (ainakaan kalliimmissa), siinä kai se käytännössä suurin ero on. Ja hinnassa.
- pirkitta
patentoinut ton patterittoman kynän!
A6 kuulostaa älyttömän pieneltä, mutta kait se on ns. käsialajuttu. - Ellu__
Aiptek 14000U:n mukana tulisi Photoshop elements 5. Minulla ei ole vielä piirto-ohjelmaa (paitsi Paint joka hiukka alkeellinen), olisiko tuo hyvä ohjelma valokuvankorjailuun?
- Ad
Olen käyttänyt Wacomin piirustuslautoja 1990-luvun puolesta välistä alkaen,joten kokemusta on monenlaisista laudoista. Muutama vuosi takaperin työnantajan keksi hankkia Aiptekin laudat ja välinefrriikiinä oli kiva päästä kokeilemaan niitä, ja olin päättänyt hankkia Aiptekin kotiin jos osoittautuisi hyväksi.
Onneksi tuli kokeiltua ensin,viikon testin jälkeen oli pakko todeta että ei ainakaan niillä meillä käytössä olleilla Aiptekeilla ei ollut ammattikäytössä mitään tekoa, ja pieni säästö hankintahinnassa kostautui monikymmenkertaisesti työn tehokkuudessa. Lisäksi Aiptekin driverit toimivat eri koneissa lievästi sanottuna ennalta arvaamattomasti, läppäreissä eritoten.Kaikille hankittiin tilalle wacomit ja Aiptekit pölyttyvät nyt jossain IT-huoneen nurkassa.
Suosittelisin kyllä hankkimaan Wacomin, niistä on pidempään iloa vaikka hinta kirpaiseekin:-) - sellastasevaanon
Tässäkin asiassa pätee varmaan se, että harrastelijalle riittää hyvin heikompikin laatu, kun ei taidot yletä kuitenkaan niin korkeelle.
Aiptekkiin Wacomii ei vaan voi vertailla niin kuin ei lada vs. mersu vertailukaan oikeen lyö leiville. Itsellä on edelleenkin tuo Aiptek 14000U.. eikä sillä edelleenkään tee yhtään mitään. Eipä tuota kukaan halua edes puoleen hintaa ostaa, jotta kertoo sekin jotakin sen "hyvyydestä".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986178KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495657Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071808- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331068