Canon 50D

Lens Canon EF 50mm f/1.4 USM ja joku suttuzoomi mutta mikä? 17-85 on aika huonoja arvosanoja saanut, olisko Tamronilla yms. joku korvike?
8769
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Esimerkiksi Sigma 18-50mm f/2.8 EX DC ja Tamronin "vastaava" Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 Di II LD noissa löytyy vähän enemmän valovoimaa, mutta eivät ole kuitenkaan aivan älyttömissä hinnoissa.

Äänestä

Ensin ostetaan kallilla runko ja sitten mietitään mikä olisi tarpeeksi halpa ja laaduton objektiivi siihen käytettäväksi, kun suttuzoomi hakusessa??
Olisit ostanu 40D:n ja säästyneillä rahoilla EF-s 17-55mm f2.8 IS USM.

Mutta tosiaan kun tuohon uudempaan ja kalliimpaan runkoon päädyit, niin suosittelen tamronin 17-50mm f2.8, eli oli mikään ihan suttis ja valovoima on kohtuullinen, voi jopa sisälläkin saada kuvia ilman salamaa.

Äänestä

Omavalintani on f/2.8 20mm.

Äänestä
  • L-sarjan valovoimaista Zoomia, niin pääset valokuvauksen makuun, eikä tarvitse leikkiä vain kiinteillä. Nehän täydentävät objektiivivalikoimaa, ainoiksi niistä ei ole, tai riippuu siitä, mitä haluaa kuvata.

    Äänestä

Canon EOS 50D on hyvä runko, varsinkin kun hinnat ovat vähän tippuneet. Olen monesti miettinyt mikä olisi käytännössä hinta/laatu toimiva setti.

Kun olen laajakulma kuvaaja ykköslasi olisi tämä:
http://www.tokinalens.com/products/tokina/atx116prodx-a.html

Sillä on loistava kuvata sisätiloissa eikä tule seinät vastaan. Maisema ja kaupunkikuvauksessa sen on myös ihan ykköslasi.

Kun kuvataan ihmisiä ja halutaan se hyvä bokeh tuo silloin tuo normaalilasi on ok:
http://www.objektiivi.info/objektiivi_info/Canon/ef 50mm f1 4 usm/17

Vielä parempi vaihtoehto henkilö- ja elukkakuvaukseen olisi tämä:
http://www.objektiivi.info/objektiivi_info/Canon/ef 85mm f1 8 usm/22

85x1,6 = 136mm, siitä tulisi kuvakulmaltaan Canonin kennolla oiva pikkutele.

Toki kuvaajien tarpeet ja mielteet ovat erilaisia, mutta minulle muodostui hyvä laajakulma peruslasiksi jolla kuvasin melkein kaikki. Kaiken lisäksi nuo croppikennoille suunnitellut uudet lasit ovat hyviä.

Tokina AT-X 116 Pro DX Samples
http://www.pbase.com/cameras/tokina/at_x_116_pro_dx

Canon EF 85mm f/1.8 USM Samples
http://www.pbase.com/cameras/canon/ef_85_18u

Random Canon EF 50mm f/1.4 USM Samples
http://www.pbase.com/cameras/canon/ef_50_14u

Äänestä

DPP osaa korjata sen laajispään vääristymän josta tuota aina parjataan.

Varsin hyvä lasi se on 24-80mm alueella, ja joissakin kuvissa tuo 17mm:n kalansilmämäisyys toimii sellaisenaan.

Äänestä
  • joku softa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ostoaikeissa kirjoitti:

Lens Canon EF 50mm f/1.4 USM ja joku suttuzoomi mutta mikä? 17-85 on aika huonoja arvosanoja saanut, olisko Tamronilla yms. joku korvike?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu