Onnistuuko semmonen, kun meni pienestä tietokoneesta, pöytämalli, HP jossa oli vista järjestelmä, pimeeksi silloin kun tuli päivitys , ja päälle sähkökatso. Ei saada toimimaan enää, ees ajettua uutta järjestelmää siihen. Jos ostaisin ulkoisen kovalevyn, voisiko siihen ajaa vaikka windowsXp:n, toimisko se?
onnistuuko?
Jospa 2
9355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
http://windowshelp.microsoft.com/Windows/fi-FI/help/f9c50a72-04ec-4088-9fd4-a4f979eef5a71035.mspx
Kokeile nyt jotain noista vaihtoehdoista
Mitenkä noi vois auttaa jos kovalevy on tyhjennetty, kysyin kyllä ihan toista asiaa, en sitä millä saisin jonkun vistasn takasi.
Sorry, niinpä tietysti olit tyhjentänyt :( Selitä nyt sit miksi ihmeessä se xp:pee tai se vista ei asennu sille koneen omalle kovalevylle.
Tässä sulle linkki, lataa toi ubuntu ja lopeta se peukalon imeminen.
http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html
Jos ei kelpaa auttakoon joku muu.
Tulee sinistä tekstiä vaan ruutuun sitä on yrittänyt kaveri joka on pätevä näissä hommissa, ei saanut kuntoon eikä asennettua sitä koneen kovalevylle, eli kysyn taas onnistuuko asentaa ulkoiselle kovalevylle toi käyttöjärjestelmä?
"Tulee sinistä tekstiä vaan ruutuun sitä on yrittänyt kaveri joka on pätevä näissä hommissa, ei saanut kuntoon eikä asennettua sitä koneen kovalevylle, eli kysyn taas onnistuuko asentaa ulkoiselle kovalevylle toi käyttöjärjestelmä?"
Ei taida USB:ltä boottaus aina onnistua, että asennuslevyä vaan koneeseen ja asentaa sen sinne IDE/SATA/SCSI -väylässä olevaan kiintolevyyn.
...nyt kuitenkin antaisit jonkun tietsikoista jotain tietävän vilkaista, ennen kuin menet hölmöilemään...
ei se enää vilkasemalla auta, kysymys on vaan että voiko ulkoseen ajaa käyttöjärjestelmää, aika vaikee on saada tietäviltäkin vastausta tohon, eikö vaan?
boottausta niin mikä ettei. ainoa vain, että ei ole hyvä idea.
ihmeessä miksei idea ole hyvä? Kaikenmaailman pässit täällä kertoilee satuja muttei kerro syytä!!?? Ja muutenkin tämä viestiketju kertoo vastaajien tason, vastataan aivan muuhun kuin kysyjä kysyy, uunoa porukkaa täällä pesii.