Ollaan kiertämässä maailmaa ja ollaan yksi noin vuorokausi Aucklandissa. Hotelli on keskustassa?
Mitä Aucklandissa tehdä ja mitä mennä katsomaan.
Uuden seelannin Auckland, mitä tehdä
3
2257
Vastaukset 3
- Kissus
Jos on vain yksi päivä, se kannattaa hyödyntää mahd. tarkasti. Itse käyttäisin aikani ainakin käymällä City Towerissa ihailemassa maisemia lasilattian läpi (pelottaa jokaista ensimmäisellä kertaa), sieltä alas benji-hypillä ja kun siitä on selvitty, shoppailua viereisellä kauppakadulla. Eläintarha kaupungin laidalla on myös käymisen arvoinen paikka. Siinä vieressä on upea, suuri puistoalue, muistaakseni nimeltään Lakeside park. Siellä on mukava vain kävellä, katsella, ihastella maan kauneutta sekä pitää picknikkiä = eväskori mukaan!!
Eläintarhaan ja Lakeside Parkiin pääsee bussilla (en muista numeroa). Bussi lähtee bussiasemalta joka on QueenSt:n ja Victorian kulmassa ...jos nyt muistan nuo katujen nimet oikein. Siellä sisällä on Info josta saatte bussin aikataulut ja bussinumeron jolla pääsette perille.Kiitos vinkeistä.
Tuosta hypystä löysin netistä videon - www.skyjump.co.nz Hyppyä on ehkä kokeiltava, näkee paikanpäällä tuleeko pupupöksyyn. Mulla on pikkaisen korkeanpaikan kammoa, mutta sitten näkee saako sitä hoidettua :)
Voi olla, että vuokrataan auto navigaattorilla, jotta päästään liikkuumaan paremmin. Autonvuokrat näyttää olevan ihan kohtuullisia ja Australiassa ollaan jo totuttu ajamaan vasemmalla.- Kissus
sammso kirjoitti:
Kiitos vinkeistä.
Tuosta hypystä löysin netistä videon - www.skyjump.co.nz Hyppyä on ehkä kokeiltava, näkee paikanpäällä tuleeko pupupöksyyn. Mulla on pikkaisen korkeanpaikan kammoa, mutta sitten näkee saako sitä hoidettua :)
Voi olla, että vuokrataan auto navigaattorilla, jotta päästään liikkuumaan paremmin. Autonvuokrat näyttää olevan ihan kohtuullisia ja Australiassa ollaan jo totuttu ajamaan vasemmalla.Autolla ajo onnistuu kunhan hommaat kunnon kartan josta selviää katujen ajosuunnat (paikalliset kirjakaupat jne...). Tuolla päin kun tuntuivat rakastuneen yksisuuntaisiin katuihin :). Liikenne on siistiä, rauhallista ja asiallista.
ÄLÄ OTA PARKKISAKKOJA: kaupunkienkin katujen varsille saa pysäköidä aika yleisesti. Siitä kertoo sinipohjainen, suorakulmion mallinen liikennemerkki jossa on esim P10. Tuo P tarkoittaa että pysäköidä saa ja luku perässä että kauanko = P10 tarkoittaa siis vapaata pysäköimistä ko. paikassa kymmeneksi minuutiksi.
HIEMAN OUTO TAPA LIIKENNEYMPYRÖISSÄ: Niitä tuolla riittää. Vilkuta ajosuuntaan aina siihen asti kunnes poistut ympyrästä. VRT: Suomessa vilkutetaan vasta kun poistutaan ympyrästä, tuolla aina siihen asti (ihanko totta joku ajaa noitakin väärään suuntaan ;)??).
HASSUT MUTKAMERKIT: Keltaisella pohjalla musta kiemuranuoli ja luku. Tuon luvun käsite jäi vielä hieman hakuseen, mutta se selvisi että mitä pienempi luku, sen tiukempi kaarre (=hidasta). 25 on jo tosi tiukka mutka, mutta nähtyä tuli se 15:kin :)
ÄLÄ UNOHDA KANSAINVÄLISTÄ AJOLUPAA. Ainakin meiltä vaadittiin ko. lupa ja se valokopioitiin tarkasti passin ja varsinaisen ajokortin kanssa ennen kuin saimme vuokrattua auton.
Jos on kysyttävää, Kysy. Neuvon sen mukaan mitä muistan sillä reissusta on jo kohta kaksi vuotta (ja on hirveä ikävä takaisin).
meilata voit: [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791742
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109913En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo107734Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207664- 133628
- 51585
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51562Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä19558- 37546