Ollaan kiertämässä maailmaa ja ollaan yksi noin vuorokausi Aucklandissa. Hotelli on keskustassa?
Mitä Aucklandissa tehdä ja mitä mennä katsomaan.
Uuden seelannin Auckland, mitä tehdä
3
2205
Vastaukset
- Kissus
Jos on vain yksi päivä, se kannattaa hyödyntää mahd. tarkasti. Itse käyttäisin aikani ainakin käymällä City Towerissa ihailemassa maisemia lasilattian läpi (pelottaa jokaista ensimmäisellä kertaa), sieltä alas benji-hypillä ja kun siitä on selvitty, shoppailua viereisellä kauppakadulla. Eläintarha kaupungin laidalla on myös käymisen arvoinen paikka. Siinä vieressä on upea, suuri puistoalue, muistaakseni nimeltään Lakeside park. Siellä on mukava vain kävellä, katsella, ihastella maan kauneutta sekä pitää picknikkiä = eväskori mukaan!!
Eläintarhaan ja Lakeside Parkiin pääsee bussilla (en muista numeroa). Bussi lähtee bussiasemalta joka on QueenSt:n ja Victorian kulmassa ...jos nyt muistan nuo katujen nimet oikein. Siellä sisällä on Info josta saatte bussin aikataulut ja bussinumeron jolla pääsette perille.Kiitos vinkeistä.
Tuosta hypystä löysin netistä videon - www.skyjump.co.nz Hyppyä on ehkä kokeiltava, näkee paikanpäällä tuleeko pupupöksyyn. Mulla on pikkaisen korkeanpaikan kammoa, mutta sitten näkee saako sitä hoidettua :)
Voi olla, että vuokrataan auto navigaattorilla, jotta päästään liikkuumaan paremmin. Autonvuokrat näyttää olevan ihan kohtuullisia ja Australiassa ollaan jo totuttu ajamaan vasemmalla.- Kissus
sammso kirjoitti:
Kiitos vinkeistä.
Tuosta hypystä löysin netistä videon - www.skyjump.co.nz Hyppyä on ehkä kokeiltava, näkee paikanpäällä tuleeko pupupöksyyn. Mulla on pikkaisen korkeanpaikan kammoa, mutta sitten näkee saako sitä hoidettua :)
Voi olla, että vuokrataan auto navigaattorilla, jotta päästään liikkuumaan paremmin. Autonvuokrat näyttää olevan ihan kohtuullisia ja Australiassa ollaan jo totuttu ajamaan vasemmalla.Autolla ajo onnistuu kunhan hommaat kunnon kartan josta selviää katujen ajosuunnat (paikalliset kirjakaupat jne...). Tuolla päin kun tuntuivat rakastuneen yksisuuntaisiin katuihin :). Liikenne on siistiä, rauhallista ja asiallista.
ÄLÄ OTA PARKKISAKKOJA: kaupunkienkin katujen varsille saa pysäköidä aika yleisesti. Siitä kertoo sinipohjainen, suorakulmion mallinen liikennemerkki jossa on esim P10. Tuo P tarkoittaa että pysäköidä saa ja luku perässä että kauanko = P10 tarkoittaa siis vapaata pysäköimistä ko. paikassa kymmeneksi minuutiksi.
HIEMAN OUTO TAPA LIIKENNEYMPYRÖISSÄ: Niitä tuolla riittää. Vilkuta ajosuuntaan aina siihen asti kunnes poistut ympyrästä. VRT: Suomessa vilkutetaan vasta kun poistutaan ympyrästä, tuolla aina siihen asti (ihanko totta joku ajaa noitakin väärään suuntaan ;)??).
HASSUT MUTKAMERKIT: Keltaisella pohjalla musta kiemuranuoli ja luku. Tuon luvun käsite jäi vielä hieman hakuseen, mutta se selvisi että mitä pienempi luku, sen tiukempi kaarre (=hidasta). 25 on jo tosi tiukka mutka, mutta nähtyä tuli se 15:kin :)
ÄLÄ UNOHDA KANSAINVÄLISTÄ AJOLUPAA. Ainakin meiltä vaadittiin ko. lupa ja se valokopioitiin tarkasti passin ja varsinaisen ajokortin kanssa ennen kuin saimme vuokrattua auton.
Jos on kysyttävää, Kysy. Neuvon sen mukaan mitä muistan sillä reissusta on jo kohta kaksi vuotta (ja on hirveä ikävä takaisin).
meilata voit: [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5148755Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1456046Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3515077Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli634706Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s964307Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664023SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1813873- 911818
- 1031364
- 47939