talouskriisi

järkyttävää

Miehellä maksuvaikeuksia yrityksessään, mikäli
ei pysty maksamann niitä, miten meidän tulojen käy. Onko hänellä mahdollisuuksia tuoda vielä rahaa yhteiseen elämiseemme vai joudummeko elelemään minun pienellä palkallani tulevaisuudessa. Menevätkö kaikki hänen tulonsa velkoihin?
Jos muuttaisimme, myisimme nimissäni olevan asuntomme, menisikö siitäkin myyntihinnasta puolet hänen velkoihinsa? Vai asunnon olessa nimissäni säilyisikö myyntitulot minun omaisuutenani kokonaan? Meillä ei ole avioehtoa, enkä ole takaajana hänen velkoihinsa. Mikäli ostaisin esim. osakkeita säilyykö nämä minulla hänen velkojensa ulottumattomissa vai katsotaanko näitä perheen varallisuudeksi ja tuloiksi, jolloin hänen mahdollisesta palkastaan ulosmitattaisiin entistä enemmän?

6

1455

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omistuksessa se on

      ...mikäli ei pysty maksamann niitä, miten meidän tulojen käy.
      - ne varmaan pienenee
      Onko hänellä mahdollisuuksia tuoda vielä rahaa yhteiseen elämiseemme vai joudummeko elelemään minun pienellä palkallani tulevaisuudessa.
      ... jos miehesi yritys ei tuota, niin eipä siitä rahaa irtoa
      Menevätkö kaikki hänen tulonsa velkoihin?
      ...riippuu velkojen määrästä

      Jos muuttaisimme, myisimme nimissäni olevan asuntomme, menisikö siitäkin myyntihinnasta puolet hänen velkoihinsa?
      ... asunto on siis sinun "nimissäsi". suomeksi sanottuna asunto on sinun, samoin asunnon myynnistä saamasi myyntihinta.

      ...Vai asunnon olessa nimissäni säilyisikö myyntitulot minun omaisuutenani kokonaan?
      ...näin on. jos asunto on sinun, myös myynnistä saamasi raht ovat sinut.

      kujmallista että ihmiset puhuvat jonkun esineen olevan jonkun "nimissä", vaikka tarkoitetaan, että se on jonkun omsituksessa.

      Meillä ei ole avioehtoa, enkä ole takaajana hänen velkoihinsa. Mikäli ostaisin esim. osakkeita säilyykö nämä minulla hänen velkojensa ulottumattomissa vai katsotaanko näitä perheen varallisuudeksi ja tuloiksi, jolloin hänen mahdollisesta palkastaan ulosmitattaisiin entistä enemmän?
      ...osakkeet eivät ole tuloa vaan omaisuutta. ei oe olemassa mitään "perheen" varallisuutta. Varallisuus on joko sinun tai miehesi tai yhteistä. Ulosmittauksella on rajansa eikä sitä voi ylittää, vaikka omistaisit mitä.

    • iskit

      vaikeasti velallisen miehen. Kaikkihan vaikutti varmasti hyvälle ja miehesikin sitä sulle selitti. Sun omaisuus on turvassa, kun ei voi toisen ryssimisiä laittaa sun tilille. Oisit muuten valinnu paremmin miehes. Tyhmä kun olet, ni uskot mitä näet. Toivottavasti sillä oli edes iso kalu. Muuten kaikki meni hukkaan.

    • eikä avioehtoa niin silloin...

      miehesi velat jos myytte asunnon ikävä kyllä.Ihan sama mitä muut huutelee.

    • pihakaheli

      on järkevää tehdä avioehto, koska puolisoiden välillä on avio-oikeus toistensa omaisuuteen ja lisäksi puolisot ovat elatusvelvollisuudessa toisiinsa nähden. Tämän vuoksi voi käydä esim. niin että myyntitilanteessa asuntosi kauppahinnasta katsotaan avio-oikeuden nojalla puolet olevan miehesi omaisuutta, koska avioehtoa ei ole. Eli ulosottoon. Myös sinun mahdollisesti tulevasta perinnöstäsi menee puolet ulosottomiehelle, koska miehelläsi on avio-oikeus tähän perintöön. Yrittäjän kanssa naimisissa olevan on järkevää tehdä joko avioehto tai elää avoliitossa. Tehkää avioehto, jossa asunto rajataan sinun omaisuudeksesi ja kumpikin vastaa omista veloistaan ja omaisuudestaan.

      Minulla on ystävä, joka teki nimenomaan samaisesta syystä avioehdon, mies sössi asiansa ja hänelle oli jonain päivänä tulossa 200 000 euron perintö, mitä hän ei halunnut todellakaan antaa miehen velkojien taskuun. En ole lakiasiantuntija, tarkemmin asioita voinet varmistella juristilta.

      Tuo yhden ihmisen hölmö "mitäs otit" haukkuminen ei auta kysyjää. Suomeksi sanottuna olisi silloin parempi pitää typeryytensä omana tietonaan.

      • zzzzzzzzzzzzxxxxxxxxxxxxxxxxx

        Puolisoilla on elatusvelvollisuus toistaan kohtaan, eikä sitä voi avioehdolla poistaa. Mutta elatusvelvollisuus ei koske toisen velkoja (korkeintaan kaupan ruokatiliä, ei edes luottokortteja). Joten jos talo on sinun, rahat myynnistä ovat sinun.
        Avioehto vaikuttaa vasta kun olette eronneet, niin kauan kun olette avioliitossa, avioehdolla ei ole mitään merkitystä. Mutta jos teillä ei ole avioehtoa ja eroatte, voit joutua maksamaan miehellesi osituksessa. Mutta ei automaattisesti puolta perinnöstä, vaan teidän omaisuutenne lasketaan yhteen ja ja jaetaan sitten puoliksi kummallekin (vähän yksinkertaistetusti).


      • Nainen_40
        zzzzzzzzzzzzxxxxxxxxxxxxxxxxx kirjoitti:

        Puolisoilla on elatusvelvollisuus toistaan kohtaan, eikä sitä voi avioehdolla poistaa. Mutta elatusvelvollisuus ei koske toisen velkoja (korkeintaan kaupan ruokatiliä, ei edes luottokortteja). Joten jos talo on sinun, rahat myynnistä ovat sinun.
        Avioehto vaikuttaa vasta kun olette eronneet, niin kauan kun olette avioliitossa, avioehdolla ei ole mitään merkitystä. Mutta jos teillä ei ole avioehtoa ja eroatte, voit joutua maksamaan miehellesi osituksessa. Mutta ei automaattisesti puolta perinnöstä, vaan teidän omaisuutenne lasketaan yhteen ja ja jaetaan sitten puoliksi kummallekin (vähän yksinkertaistetusti).

        Juuri oikein. Ei ulosottomies pääse toisen omaisuuteen käsiksi.

        Mutta avioehto voisi olla kannaltasi järkevä asia tässä vaiheessa. Jos puoliso saa päähänsä erota, joudut maksumieheksi. Eli maksat miehellesi puolet velkojesi jälkeisestä omaisuudesta, jos miehelläsi ei ole muuta kuin velkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      185
      3081
    2. 93
      1378
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1112
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      128
      1102
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      965
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      94
      820
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      105
      684
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      675
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      106
      636
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      582
    Aihe