kelohonkamökki Lapissa?Jos ei,niin aiotko hankkia sellaisen?Ja jos aikoisit hankkia sen,niin miksi ja tulisiko sinulla oltua siellä paljonkin?
Onko sinulla,....
27
3622
Vastaukset
- viivatiina
eikä tule ihan jo taloudellisestikkin mahdotonta
mutta en ole myöskään kokenu minkäänlaista lapin
lumoa mieluummin lomailen täällä järvisuomessa. - Pirre*
enkä tiedä saadaankokaan semmoista.., mutta haaveissa oisi sinne jonkunmoinen kota..
- kuuluu*
jokaisen perusoikeuksiin.
Ei ole edes kallis rakentaa, riippuu sitten mitä luxusta sinne haluaa sisälle ja millaiselle paikalle sen haluaa.
Ja niinkuin tiedätte, mökit Lapissa ei ole enää tänäpäivänä mitään erämajoja.
Ne ovat hienompia kuin monen omakotitalot.
Ja aikaa, tietysti siellä vietetään, miksi muuten edes rakentaa.
Eikä siellä tarvitse olla edes yksin, Levillä on enemmän majoitustilaa kun Helsingin kaupungissa, kaikki palvelutkin.- on kumpikin
Pirrejuupas kirjoitti:
Lappiinkin vielä hälinään..? :(
vaihtoehto.
Puoli kilometriä tuohon suuntaa ja olet muiden ihmisten kanssa ottamassa olutta/syömässä pizzaa tai pihviä.
Kaksi sataa metriä toiseen suuntaan ja olet metsässä yksinäsi.
Eikä ihmisiä tule vastaan. - henrii
on kumpikin kirjoitti:
vaihtoehto.
Puoli kilometriä tuohon suuntaa ja olet muiden ihmisten kanssa ottamassa olutta/syömässä pizzaa tai pihviä.
Kaksi sataa metriä toiseen suuntaan ja olet metsässä yksinäsi.
Eikä ihmisiä tule vastaan.tekemään tuon kotoa käsin, ei tarvitse matkustaa siksi lappiin.
- ihan hienoa se
henrii kirjoitti:
tekemään tuon kotoa käsin, ei tarvitse matkustaa siksi lappiin.
mutta miski noin defensiivinen.
LAppi on hieno paikka ja puoli Suomea. - henrii
ihan hienoa se kirjoitti:
mutta miski noin defensiivinen.
LAppi on hieno paikka ja puoli Suomea.ajaa 800.km, että pääsee hyttysten syötäväkisi, tai -30 pakkaseen, kun samoja asiota on tässä lähellä.
Onhan se lappi tietysti, kun joskus käy, niin ihan kiva. - Pirre*
on kumpikin kirjoitti:
vaihtoehto.
Puoli kilometriä tuohon suuntaa ja olet muiden ihmisten kanssa ottamassa olutta/syömässä pizzaa tai pihviä.
Kaksi sataa metriä toiseen suuntaan ja olet metsässä yksinäsi.
Eikä ihmisiä tule vastaan.kaipaa ihmistä, enkä ainakaan pizzaa muutamaan viikkoon.
Ja jos mökin sinna saan, niin ei tarvia olla viimosen päälle, - ihan pikkuinen turve kammikin riittäs.. - miljardööri
en ostaisi mökkiä Lapista, jostain tiheästä ryppäästä. Mitä järkeä on lomailla kuin kaupungissa, en minun mielestäni mitään.
vaan pieni jalasmökki (sauna/pukuhuone) pienen suolammen rannalla. Itse veistelin pienestä pyöröhirrestä. Käytössä kerran viikossa, yleensä lauantaisin, kun käydään avannossa.
Lapin mökki olisi mukava,pääsisi hiihtelemään, mutta kun sinne on niin pitkä matka.
Eikä olisi varaakaan kelomökkiin..- Kalhu-hella
Eikä tuukkaan, liian pitkä matka sinne lappiin.
Mökki on ihan etelässä järven rannassa, siellä voi asustella kesät, oli lomalla tai töissä.
Voi ku se kesä taas jo saapus :) - en tarvitse eikä
varmaan tulisi tuon takia toiselle puolen Suomea ehtimiseen käytyä.
- Heikunkeikku
...saaressa oleva talo, eikä yhtään tekis mieli hankkia Lapista mökkiä.
Muutamia kertoja oon vuokrannut mökin viikoksi.
Telttaillut paljon ja asuntovaunulla risteillyt sielä sun täällä. - Mutta höylähirsimökki on
Mutta se ei ole Lapissa ja siitä syystä kun se olisi liian kaukana niin siellä harvemmin tulisi käytyä.
Nyt mökki on asinpaikasta alle sadankilometrin päässä ja se riittää ajomatkaksi. - fre dik
..eikä tule olemaankaan. Eikä tule olemaan rahaa sen hankkimiseen:)) Mutta,vaikka lottovoiton saisin,mökki olisi hankintalistalla ihan loppupäässä,siellä kultaisen samppanjavispilän seurana.
kesämökkiä minkäänlaista, eikä ole hankintalistalla.
Kahteen veljieni kesämökkiin on ympäri vuoden täysi 'nautintaoikeus', mutta pari kertaa vuodessa on yleensä riittänyt.
Ensi kesänä, on todennäköisesti myös pohjoisessa jonkilainen kalamökki käytössä.
Reilu kahdenkymmenen ha-tontti veljellä ja väliaikainen jälasmökki siine raahattu.
Olen enemmän 'satunnainen' matkailija as. autolla, mutten vähääkään karavaanari, pois se minusta.:)- Meriläinen
on se hirsimökki merenrannalla, mulle riittäisi se.
enkä aio hankkia sieltä koska mul on päijänteen läheisyydessä mökki tjn
ja kaiken wapaa aikani siellä olen :=))- eikä hankita.
Suurin osa Lapin mökkeröisistä on kuin minkä tahansa kaupungin taajamissa, vieri vieressä.
Siinä ei toteudu minun mökki-ilmapiirini. - Keno vie onneen
ja nyt muutin pysyvästi.Syönpä aamuisin,siinä kaurapuuron katsellen lasista,poroja ja muita metsän eläimiä.Saa Saarinen ja Helin nuolla sitä pomon per...ä niin paljom kun haluavat.
- henrii
sielä kelomökissä saattaa mennä henki.
- henrii
Pirrejuupas kirjoitti:
muka..? :/
jostain vaan muljahti mieleen.
- .._.._..
Kakkoskoti eteläisessä Ranskassa, kolmoskämppä eteläisessä Espanjassa, 400 m2 omakotitalo lämmitettävänä arvostetussa lähiössä Helsingin liepeillä ja sitten vielä kelohonka "pirtti" Lapissa ja kesämökki tietysti Järvi-Suomessa, ympäri vuoden lämpimänä pidetty saunoineen. Aivan, suurellista energian tuhlausta, tuotetaan tolkuttomasti hiilidioksidipäästöjä ilmakehään, kun kaikkiin näihin paikkoihin pitää ehtiä "viettämään" juhlia ja kissanristiäisiä. Ja kuinkas muuten matkanteko järjestyy kuin lentäen/suurella neliveto polttoainetuhlarilla. Surkoot tuhlailun haitoista ne muut, ei "me"./
Muttei ihan Lapissa.
- Pikku pedantti
sivistynyt,että minulla tosiaan on nyt omakotitalo kaupungin laidalla.Sivistyneenä minä myöskin pidän huolen siitä,että piha on siisti.Koirani kakitetaan aina kauemmas,ei kenenkään portinpylvääseen.Minulla taitaa olla suhteellisen sivistynyt avomies.Koirani,joka tosiaan on vain ja ainoastaan minun,on snautseri.Tyttäreni pitää talutuksista myöskin huolen.Olen opettanut tyttärelleni myöskin sivistystä.En tiedä onnistuuko,mutta koville ottaa.Hän ei ole vielä kahtakymmentäkään,mutta eiköhän tuo tuosta.Tekee just niinkuin minä sanon,niin kaikki menee hyvin.
Siistiä tulee olla ja kaikki on valmiiksi ohjelmoitu kaksi viikkoa eteenpäin,niin hommat hoituvat.
Meillä tai siis minulla oli haaveena kelohonkamökki Lapista.Minä haluan aina jotain vaihtelua ja uutta elämääni.Jos jämähdän paikalleni,niin tulee ahdistava olo.Projekteja riittää.Niitä haaveita kun on niin paljon,vaikka muille jaella.
Ketjusta on poistettu 72 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä742289Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502219SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622025Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171801Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön861228Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.741133HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a362931005Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T321948Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah99904- 57843