EEC pc 900 ja sopiva tulostin/skanneri

Nettitikku ei tunnu toimivan siinä myöskään vaikka
se paneelissa näytää toimivan mutta selain ei ymmärrä sitä. Airportti sentään toimii loistavaksi.
Yllättävän suuri nopeus koneessa muuten on - sivut aukeavat liukkaasti. Mutta titääkö joku voiko "pakettikoneen" järjestelmää muokata lainkaan ?

J sitten vielä yx kysymys : saako miniläppäriin TV-korttia ?
4255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siinä on ajurit kaikille käyttiksille mac mukaanluettuna.

Äänestä

Hp Deskjet F4180, tulostin/skanneri/kopiokone, verkkokauppa.com hinta 39€. Tosin tässä eeepc:ssä alkoi toimimaan kaikki vasta kun asensin siihen windowsXP:n.
Voihan tätä kuvitella nopeaksi, minulla ei vanhasta konekannastani huolimatta ole ollut näin surkean hidasta konetta, onhan se tietysti nopeahko jos käyttää sitä alkuperäistä linuxia, jolla ei todellakaan tee yhtikäs mitään.
kyllä nuo nettisivut vaihtuvat melko nopeasti ikivanhalla 500MHz HP konellanikin.
TV toimii hyvin Artec T14 BR usb-tikulla (n.25€), antennin ja kaukosäätimen sisältämä paketti maksoi citymarketissa n.40€.
Mutta kuten mainitsin sain kaikki toimimaan vain windowsilla, kun siihen oli kaikki ajurit koneen mukana tulevassa cd-levyssä.

Äänestä

Nettitikun pitäis toimia, sillä kauppasihan Elisa ko. läppäriä tikun kanssa. Huaweihan se taitaa olla... Etsipä foorumista haulla. Meillä ainakin toimii heittämällä mustekin skanneri ja brotherin laser HL-2030, joten eipä ole ajureita suuremmin metsästetty.

Sen linuxinkin voit vaihtaa muokattavampaan:

https://help.ubuntu.com/community/EeePC

Äänestä
  • Taistelin ensin turhaan mutta sitten löysin ajuripaketin - tosin en saa laitetta skannaamaan.

    (Läppärini on edellä kuvattu ja myös haukuttu
    EEC 900 PC, perusvarusteisella linuxilla.)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onxtietoa? kirjoitti:

Nettitikku ei tunnu toimivan siinä myöskään vaikka
se paneelissa näytää toimivan mutta selain ei ymmärrä sitä. Airportti sentään toimii loistavaksi.
Yllättävän suuri nopeus koneessa muuten on - sivut aukeavat liukkaasti. Mutta titääkö joku voiko "pakettikoneen" järjestelmää muokata lainkaan ?

J sitten vielä yx kysymys : saako miniläppäriin TV-korttia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu