Panamasta kotiutuneita

onko heitä?

Kovin on hiljaista.
Olisi mukava tietää, miten matka onnistui.

6

2760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä reissu

      Juuri palattiin Panamasta Decameronista. Meillä oli koko kahden viikon ajan ihan loistosäät, ihanan kuumaa ja aurinkoista, ainoastaan muutamana päivänä sadekuuro. Hotellialue siisti, mutta kenties vähän liian iso. Rantatuoleista ei onneksi tarvinnut tapella. Rantaa pitkin ja viereisessä kylässä oli kiva käppäillä. Retkistä voisi suositella Jungle Boatia, jota ei esitteessä ole mainittu: veneretkeä sademetsämaisemiin eläimiä bongaamaan.

    • Mukava loma....kaikesta huo...

      Lomailimme myös kaksiviikkoa Panamassa rantalomalla. Hotellin alue on suuri,joten tilaa riittää.Välillä tuli kuitenkin tunne massa turismista, koska ruokailu tilanteet, jopa tilausravintoloissa oli liukuhihnamaista ja muistutti markkinoita....Ilmat suosivat koko loman ajan ja katsottavaa riitti, joskin kaikki oli monen tunnin ajomatkojen takana.Retkiinkin meni ensin usea tunti matkustamiseen ennenkuin oltiin kohteeissa.Oppaat eivät niistä mitään mainitse..Muutenkin opaspalvelu oli meistä ontuvaa,jopa surkeaa.(satuimme ryhmään, jonka opas oli, joko ujo tai työhön sopimaton)Hotellin sijatsi kauniilla ja hyvin hoidetulla aluella.Henkilökunta ystävällistä, huoneet tilavat sekä siistit.
      Mikäli haluaa matkustaa omatoimisesti Panama Cityn, käy se vallan hyvin paikallisilla busseilla, jotka ovat varsin edullisia.Niiden pääteasema on Panaman suurin kauppakeskus, jonka yhteydessä on Bussiterminaali.
      Tässä samalla haluan kiittää kaikki saman aikaisesti lomalla olleita, on todella mukava huomata kuinka suomalaisuus yhdistää,mielyttävällä tavalla.

    • kotiuduttiin

      2vko reissulta. Meno myöhästyi 26h kun välilaskupaikassa Halifaksissa oli lumimyrsky jollaista ei kuulemma edes Suomessa ole nähty. Tosi pitkä istuminen koneessa ja sit yövyttiin USAn puolella. Muuten matka sujui hienosti, paikanpäällä kaikki sujui ja meille sattui todella hyvät Aurinkomatkojen oppaat. Retket ihan ehdottomia ainakin lapsiperheille koska me emme ainakaan olisi uskaltaneet lasten kanssa paikallisbusseihin, liikenne aika hurjaa, ajokortti ollut pakollinen vasta muutaman vuoden!
      Lapset nauttivat todella, oli hienoa kun sai tilata baarista limua eikä tarvinnut maksaa mitään! Eikä aikuistenkaan ;)

      • kiinostunut

        Oliko ala carte listoilla mitään lapsille sopivaa ruokaa vai olisiko seisova pöytä parempi vaihoehto? Olisko muita kivoja vinkkejä lapsiperheelle.


      • käyty
        kiinostunut kirjoitti:

        Oliko ala carte listoilla mitään lapsille sopivaa ruokaa vai olisiko seisova pöytä parempi vaihoehto? Olisko muita kivoja vinkkejä lapsiperheelle.

        muualla ku seisovaspöydäs ja lapset löysi aina mahantäytettä. Päiväl sai ranskalaisia, hampurilaisia ja hotdockeja.


      • ei estä
        käyty kirjoitti:

        muualla ku seisovaspöydäs ja lapset löysi aina mahantäytettä. Päiväl sai ranskalaisia, hampurilaisia ja hotdockeja.

        että ensin menee a la carteen, ja jos ruoka ei miellytä, tai sitä ei saa riittäviin, menee ns. seisoviin pöytiin. Lähes kaikki a ala cartet olivat erinomaisia, joten on aika sääli jättää niitä käyttämättä. Eikä tarvi pyöriä ihmislauman keskellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4337
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      110
      4154
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      37
      4067
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      65
      3917
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3364
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3238
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3221
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1582
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1521
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1120
    Aihe