Mitä mukaan Suomesta?

Olen kohta lähdössä reissuun Meksikoon, tammi-helmikuuksi.
Mikä lienee sellaista, mikä on hyvä varata matkaan jo koti-Suomesta?

Varmaan paikan päältä löytyy yhtä ja toista, mutta olisi hyvä tietää etukäteen, mikäli joitain vinkkejä on? Ei tarvitse sitten sieltä metsästää tai ostaa tuplakamoja.
51935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

nyt riittää hygeniavälineet, lääkkeet ja hiukan vaatetta. ja erittäin tärkeää että hyvät kengät mutta ei kuin korkeintaa kahdet. Mahdollisimman vähän sillä siellä ei t-paidat jne paljon maksa. Kamera, puhelin, passi,luottokortti ja vähän käteistä. Ja tietenkin 2 pkt Juhlamokkaa.. Ei muuta.

Äänestä
  • miksi juhlamokkaa??

    Eikö sieltä saa kunnon kahvia??

    Äänestä

  • jaajo kirjoitti:

    miksi juhlamokkaa??

    Eikö sieltä saa kunnon kahvia??

    jos tykkää suomalaisesta paahdosta. Siellä kahvi on väkevämpää ja enemmän expresso tyyppiä.

    Äänestä

  • aina mukana kirjoitti:

    jos tykkää suomalaisesta paahdosta. Siellä kahvi on väkevämpää ja enemmän expresso tyyppiä.

    Kahvi on Mexicossa erittäin hyvää, tummaa paahtoa mutta ei todellakaan väkevää. Suomalainen kahvi on hirveetä väkevää kuraa siihen nähden.

    Äänestä

Muista, että siellä tarvitaan väh. kolmitaajuspuhelin, selvitä myös sen lataaminen: esim. pieni aurinkopaneeli toimii, kokeilin itse. Muuntaja on painava, pelkkä adapteri ei siis riitä ellei ole laturi jossa 110V - jännitteelle. Tarkista muuten myös operaattorisi toiminta Meksikossa.

Kaikkea saa rahalla: vaatetta, kenkiä ym.
Puuvillavaatteet aina kosteita, ota mukaan ohuita, helposti huuhtaistavia sekoitevaatteita, jotka kuivuvat nopeasti ja ovat kevyitä. Urheiluvaatteet hyviä. Jokunen paksumpi vaate viileisiin iltoihin, sillä niitäkin on. Ja ylimääräinen pehmeä kassi matkalaukkuun mennessä, johon palatessa pakkaat käytetyt vaatteet - kaiken kivan mitä löydät pakkaat siihen oikeaan matkalaukkuun. Pesuloita on yleensä joka paikassa, halpoja käyttää.

Turistikadut kalliita, samoja t-paitoja saa puolta halvemmalla vähemmän keskeisiltä kaduilta. Katukauppiailta tingittiin kaikesta noin 40 - 60 % hinnoista.

Vanhat kengät mukaan: pehmeät ja mukautuneet on must. Ohuet urheilusukat niihin, muuten tulee helposti hiertymiä, vasinkin jos jää rannan hiekkaa vähänkin kenkiin, se ei kosteana tahdo irrota koskaan lopullisesti. Voit sitten ostaa sieltä sandaalit kakkoskäyttöön ja pehmenemään jos vaikka ne ekat hajoo, kuten meillä kävi.

Tässä nyt jotain mitä mieleen tuli...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sompreero kirjoitti:

Olen kohta lähdössä reissuun Meksikoon, tammi-helmikuuksi.
Mikä lienee sellaista, mikä on hyvä varata matkaan jo koti-Suomesta?

Varmaan paikan päältä löytyy yhtä ja toista, mutta olisi hyvä tietää etukäteen, mikäli joitain vinkkejä on? Ei tarvitse sitten sieltä metsästää tai ostaa tuplakamoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu