Moro!
Ollaan täältä Tampereelta aatonaattona lähdössä joulua pakoon Hurghadaan ja nyt paukahti mieleen että ei kai siellä muslimimaassa joulua juhlita??? Lomahan menee pilalle kun on kaikki paikat kiinni 3 päivää eikä pääse mihinkään retkillekään ja kun tarkoitus oli luikkia jouluhömpötystä pakoon.
Kelit siellä on ainakin toiset.
Juhlitaanko joulua Egyptissä?
5
2884
Vastaukset
Kyllä joulu täällä näkyy ja yhä useammat viettävätkin sitä(kyllä, ihme kyllä!!!!!), mutta ei se vaikuta kauppojen yms. aukioloon lainkaan. Koristeilta yms. et varmaan kyllä välty.
Kuulin juuri, että täällä lauletaan joululauluja koulussakin!
Mielenkiintoinen aihe, josta voisi enemmänkin kertoa, mutta nyt on kiire Kairon ruuhkiin - hakemaan joulujuttuja ;-)- ja epykti
N. 10 prosenttia egyptiläisistä on kristittyjä. Lomapaikoissa joulutilpehööriä pistetään turistien iloksi näkyville.
- ei_enää_loskaa
Kiva kuulla, että muitakin suomalaisia viettää joulun Hurghadassa.
Kehtaako udella, missä hotellissa olette?
Me menemme miehen kanssa 19.12.-26.12. nimenomaan hömpötystä, pimeyttä ja kurjia kelejä pakoon sinne.
Moikataan kun nähdään :)- Matkakärpäsen puraisema
Oliko millainen sää joulun aikoihin Hurghadassa? suunnitteilla joulu 2009 Hurghadaan tai Sharlm el Sheikhiin. Oliko lämmintä? Ihastuin Egyptiin 2.-9.12.2009 ja pakko päästä uudestaan ja tällä kertaa 2 viikoksi.
- genedi...
Egyptin kristityt eivät vietä joulua samaan aikaan kuin länsimaissa, vaan ortodoksien mukaan kuten venäjällä..oisko ollut joskus tammikuussa. (?)
Anyway, kai se joulu silti jotenkin näkyy turistikohteissa jossa länsimaalaista sakkia..mutta esim kairossa en viime jouluna ois edes muistanut että on joulu, koska se ei näkynyt mitenkään..
Kaupat on takuulla auki silti myös turistikohteissa, eiväthän ne nyt turistien rahoja halua menettää, ja suurin osa kuitenkin muslimeita eli ei vaikuta onko joulu vai ei
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 931071
- 55732
Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat
https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe35614Ei näytä hyvältä
Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj39546Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...49490Jos vielä toivot...mies...
Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi48482- 31469
- 34447
Olet hurmaava
Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su14441- 38434