tästä päivästä lähtien vain hätätapauksia vastaan aina loppiaiseen saakka. Ihmisen siis pitää olla tosi huonossa kunnossa päästäkseen kunnalliseen hoitoon kuukauden ajan.
Terveille ihmisillehän tämä ei merkitse mitään eikä varalkkaille, jotka pystyvät maksamaan yksityisen hoidon, mutta entäpä kaikki vähemmän varakkaat; opiskelijat. eläkeläiset ja työttömät. mihin he menevät???
Terveille ihmisillehän tämä ei merkitse mitään eikä varalkkaille, jotka pystyvät maksamaan yksityisen hoidon, mutta entäpä kaikki vähemmän varakkaat; opiskelijat. eläkeläiset ja työttömät. mihin he menevät???
Vastaukset 10
Vanhimmat
Riippuu paljon siitä henkilöstä joka arvioi mikä on todellinen hätätapaus.
Ihmiset ovat yksilöllisiä sairastuessaan. Säästetään väärässä paikassa taas kerran.
kyseessä on "alaluokan" ihmiset.
jos terveyskeskukset ottaa vaan hätätapauksia, niin mitä siihen luokitellaan, sydäntaudit ehkä? ja mahdollisesti suurempi haava? ja kaikkien muiden pitäisi "pikkuisineen vaivoineen" mennä päivystykseen kait ja ruuhkauttaa sielä lääkärit.
Meijän paikallinen terveyskekus on muutenkin välillä kiini ainakin kesällä, lääkäripulan takia.
on yleinen vaiva...muutama vuosi sitten polveni paikkasi lääkäri joka oli tehnyt putkeen 6 yötä ja muutaman aamupäivävuoron samaan aikaan...
Nythän trendi on se, että ei ole lääkäreitä.
Ei löydy lääkäreitä.....Niin nykyään halutaan ulkoistaa palveluita yksityisiin. Ei panosteta enää kuntasektorilla terveyskeskuspalveluihin. Palkat ovat yksityisillä ihan eri luokkaa kuin kunnallisella puolella lääkäreille.
Minä kutsuisin sitä kunnan palveluiden alasajoksi.
vähän missä mikäkin lääkäri työskentelee, kas meilä ja muuallakin samat lääkärit on kunnallisella puolella töissä ja yksityisellä puolella töissä samaan aikaan.
Terveyskeskuksessa ei tarpeeksi tienaa lääkärinä, rahat haetaan yksityiseltä puolelta, fagtaa tietoa on asioista, tais ihan meidäkin terkkari lääkäri olla ykstyiselläkin töissä.
ja olen kutsunut sitä siksi jo vuosia.
Omalääkäripalvelu on ollut meillä varmaan kaksikymmentä vuotta; sinne saa normaalin ajan kolmen viikon kuluttua, siis ympäri vuoden, ja kun sinne vihdoin pääset, aikaa on viisi minuuttia hoitaa koko homma.
Kyllä joku nyt mättää ja pahasti.
kahta hommaa,terapeutit ym on lähes aina sekä julkisen että yksityisen sektorin palveluksissa samaan aikaan...
TAYS:ta maksusitoomus, jossa kehotettiin menemään yksityiselle silmälääkärille hoitoon, koska heillä ei ole antaa aikoja silmäpoliklinikalle.
Mutta ehtona on, ettei saa mennä sairaalan palveluksessa oleville silmälääkäreille, jotka ottavat iltaisin yksityisesti.
Joo-o.... Näin se homma pelaa. Mutta onneksi pelaa kuitenkin.