Olen kiinnostunut mahdollisesta Berliinin matkasta lähiaikoina. Saksassa ei ole tullut ennen käytyä joten siksi kiinnostaa.
Kysyisin onko Berliini "kallis kaupunki" niin hinnoiltaan? Tai onko täällä henkilöä joka tuntee Berliiniä paremmin kun olisi kysyttävää Berliinin alueista ja ja mahdollisista kiinnostavista kohteista. Mitä hotellia suosittelisit ja miksi, koska oli mielessä n.viikon matka. Jos joku voisi kertoa edes vähän kaupungista tähän olisin todella kiitollinen, vaikka matkallani tulee olemaan suuri tarkoitus itselleni, joka vei reissustani mahdollista aikaa mutta nähtävyyksienkin katselu olisi mukavaa.
Kiitos kun vastasit.
t.Fani X-P
Kiinnostunu!
5
1156
Vastaukset
- Sparfuchs
Suomalaisessa Wikipediassa on varsin kattava esittely kaupungista. Sitten kannattaa ostaa joku matkaopas kirjakaupasta.
Berliini on kaupunkina hintatasoltaan suhteellisen edullinen. Erityisesti Suomeen verrattuna. Saanko kysyä matkasi tarkoitusta?- kiinnostunut.-.-..
No se on melko henkilökohtainen, siis ihan vain minulle. Eikä kelleikkään muille, paitsi yhdelle toiselle tulee olemaan.
- Sparfuchs
kiinnostunut.-.-.. kirjoitti:
No se on melko henkilökohtainen, siis ihan vain minulle. Eikä kelleikkään muille, paitsi yhdelle toiselle tulee olemaan.
OK. Tämä on kuitenkin satelliittikaupungit mukaan laskettuna neljän miljoonan asukkaan metropoli joten täältä löytyy kaikille kaikkea. Paitsi laskettelukeskus. Selvitä ensin itsellesi mitä haluat tehdä ja mikä kiinnostaa. Lainaa vaikka kirjastosta matkaoppaita ja lue ne, niin saat tietoa alueista ja sinua kiinnostavista paikoista.
Viikko on hyvä aika tutustua kaupunkiin ja sen tarjontaan. Nähtävää ja koettavaa jää vielä seuraavaksikin kerraksi. - fani.-.
Sparfuchs kirjoitti:
OK. Tämä on kuitenkin satelliittikaupungit mukaan laskettuna neljän miljoonan asukkaan metropoli joten täältä löytyy kaikille kaikkea. Paitsi laskettelukeskus. Selvitä ensin itsellesi mitä haluat tehdä ja mikä kiinnostaa. Lainaa vaikka kirjastosta matkaoppaita ja lue ne, niin saat tietoa alueista ja sinua kiinnostavista paikoista.
Viikko on hyvä aika tutustua kaupunkiin ja sen tarjontaan. Nähtävää ja koettavaa jää vielä seuraavaksikin kerraksi.Joo niin viikkoa mietinkin sillä silmällä että ehdin nähdä kaupunkia jonkun verran.
Kiitos vastauksistasi.
- -aannj
on Berliinissä halvempi kun Suomessa. Varsinkin ruoan hinta on halvempi. Olen ollut tuolla kerran, mutta haluaisin kaupunkiin uudestaan. Saanko suositella paria ostoskatua?
Noh, ne ovat Kurfürsterdamm (tai Ku´Damm) ja Schlossstrasse. Kannattaa käydä. Paljon ostettavaa monelle päivälle ;)
Nähtävyyksistä kannattaa käydä katsomassa Brandenburginportti ja vahakabinetti.
Ei tässä muuta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192695Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701111Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2141098- 401015
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38941- 5928
- 36906
- 47904
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123873Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36827