Mulla on Scenic 1,6 vm 2000. Nyt kojetaulussa palaa miltei koko ajan airbagin varoitusvalo.
Mitä lienee tarkoittaa? Onko muilla kokemusta?
Ei huvittaisi maksaa turhasta biliaan.
Mitä lienee tarkoittaa? Onko muilla kokemusta?
Ei huvittaisi maksaa turhasta biliaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Meillä oli sama juttu, valo syttyi omia aikojaan ja kun moottorin sitten sammutti ja käynnisti uudelleen, valo yleensä hävisi. Autossa on Renault-sopimus ja merkkikorjaamolla siihen vaihdettiin joku yksikkö - en muista tarkkaan mikä - mutta sen jälkeen vika poistui. Tärkeää on saada auto korjaamolle kun vika on päällä, pystyvät silloin testerillä paikantamaan häiriön syyn.
...kysymyksessä joku tyynyjen toimintavarmuutta heikentävä vika, vai onko kyse enemmänkin väärän informaation poistamisesta?
Satutko muistamaan, minkä arvoinen työ olisi ollut ellei sopimusta?
En muista mikä se vika todellisuudessa oli, kyse on vaimon autosta ja hän käytti sitä korjaamolla. Muistelen hänen maininneen, että osa olisi ollut melko arvokas koska huolto hieman "nikotteli" ennenkuin se suostuttiin vaihtamaan, olisko ollut joku 3-4000 mummonmk ???
Sen verran vielä lisää, että työnjohtaja oli maininnut, että jos valo palaa ajon aikana, tyyny ei tositilanteessa laukea, joten oli varmaan kyse toimintavarmuudesta.
Ota sulakkeet irti ja tarkista onko johdotukset kondiksessa ja sitten käyntiin. Kyseessä on vain johtojen hapettuma. (airbagin ruuti on kuivaa) Tyhmiä vastauksia tyhmien kysyjille. PS: Jos laittaa vaimon Biliaan on hän käynyt 3000 Mk:n hoidon läpi -> IKEA ->MR.Black ->lot´s of sex-> taxi to home -> sleep and no sex...heh (ranskalainen meininki)
Eipä käynyt vaimo Biliassa vaan kaukana koko pääkaupunkiseudulta olevassa merkkikorjaamossa. Ja jos joku meni halpaan niin se oli maahantuoja, jos suostui maksamaan merkkikorjaamolle kyseisen osan - meillähän on Renault-sopimus eikä koko operaatio maksanut meille pennin latia. Ja vaihtoon mennyt osa oli ajotietokone, jos "emäntä" nyt oikein muisti.
Kiitti neuvoista teille molemmille!!
Onneks valo ei ole vähään aikaan palanut, joten lienee vika kytkennöissä.
Aika vakavaahan se on, jos tyyny ei toimi tositilanteessa. Mutta vetää kyllä korjaushintakin vakavaksi.