Automaattikirjoitus - mitä se on?

lurps

Onko automaattikirjoitus sama asia kuin esimerkiksi Virginia Woolfin käyttämä tajunnanvirtatekniikka vai tarkoittako automaattikirjoitus sitä, että ihminen aidosti tuntee jonkin ulkopuolisen voiman "valtaavan" ruumiin ja alkavan kirjoittaa? Automaattikirjoitus tuntuu käsitteenä melko monitulkintaiselta.

6

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • automaattikirjoitus

      on.

    • Automaattikirjoitus tarkoittaa sitä, että _käsi_ tuntuu kirjoittavan itsekseen ilman normaalia ohjausta. Kirjoittaja ei yleensä tiedä, mitä tekstiä on tulossa.

      Kirjoittamisen voi aloittaa ottamalla kynän käteensä paperin päälle ja antamalla kädelle "luvan" lähteä kirjoittamaan. Ilmiö on tuntemuksena aito ja tuottaa ilmeisesti useimmiten tekstiä omasta piilotajunnasta. Myös paranormaalien tietojen saaminen on mahdollista.

      Kokeilu ei ole aivan vaaratonta. Monilla on ollut vaikeuksia lopettaa pakottavaksi muuttunutta kirjoittamista. Myös liian herkkä "sanomiin" uskominen voi tuottaa erilaisia hankaluuksia: pelkoja ja virheratkaisuja.

    • Inspiraatio kirjoitus tulee sisältäsi. Ali tai ylitajunnasta kumpaa sanaa haluaa käyttää.
      Automaattikirjoitusontälläistäpötköä jota ei voi pysäyttää.
      Vasta myöhemmin katkotaan sanat ja laitetan muut merkit paikoilleen.
      Toivon ettet kokeile kumpaakaan ennenkuin olet siunannut ja suojannut vaikka rukouksella itsesi. Sillä kuka tahansa voi ottaa sinut valtaan ja siihen koukkuun on moni jäänyt.
      Sovi itsesi kanssa koska kokeilet kuinka kauan ja ole kurin alainen. Jos kirjoittamasi jälki on sinua imartelevaa, kehumista ole varovainen. Se muuttuu myöhemmin komentelevaksi, kiusaajaksi.

      Kirja Setä Tuomon tupa on kirjoittu niin että kirjailija sanoi enkelin sen hänelle sanelleen. Joka ilta hän töidensä jälkeen kirjoitti kun enkeli seisoi vieressä ja saneli. Mutta mehän tiedämme kuinka se kirja mullisti amerikan ajattelevan valkoihoisen väestön

    • On Faxtaa

      Kaksi edellistä puhuu oikein, varoituksineen.
      Se on verrattavissa spritismiin, sen vaaroineen.
      Tiedän. Olen kummankin tutkinut.

    • Anonyymi

      Ihan ok kirjoitan jatkuvasti

    • Anonyymi00004

      Se on vähän samaa kuin kaukomatkailu. Sitä vaan ei paljon harrasteta nykyään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      76
      6775
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6503
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      380
      6292
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4092
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2492
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2399
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      46
      2138
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      138
      1501
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1462
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      196
      1212
    Aihe